Fotó: Mediafax
2012. március 16., 09:262012. március 16., 09:26
A szakemberek szerint a hazai turizmus negatív megítélésével hozható összefüggésbe az is, hogy a román tengerpartra évente mindössze néhány tízezer külföldi turista érkezik, míg két évtizeddel ezelőtt ez a szám több százezerre volt tehető. Emellett meglehetősen lassú és bonyolult az a folyamat, amelynek során az Európai Unión kívüli országok lakosai romániai vízumot szerezhetnek.
Corina Martin, az Utazási Irodák Országos Egyesületének (ANAT) elnöke a vásár megnyitóján elmondta: a külföldi népszerűsítésre kiutalt pénzöszszegek jelentős részét fölöslegesen használták fel az illetékesek. „Nem az a cél, hogy minél több turisztikai vásáron részt vegyünk, inkább azon országokba kellene ellátogatnunk, amelyek potenciált jelentenek Románia szempontjából” – fogalmazott Corina Martin. Hasonlóképpen vélekedett Mohammad Murad, a Romániai Turisztikai Cégek Szövetségének (FPTR) elnöke is, aki az eseményen rámutatott: értelmetlen például Japánban reklámozni Románia látványosságait, ha évente alig tíz turista látogat ide.
„Legkevesebb néhány milliárd eurós befektetés lenne szükséges ahhoz, hogy legalább a rendszerváltás előtti szintre emelhessük a hazai turizmus megítélését. Egyébként a romániai lakosok véleménye is hasonlóan negatív, a szaktárca illetékesei is folyamatosan a rendszerben fellelhető adócsalásokról beszélnek, anélkül, hogy bármilyen konkrét lépéseket tennének ennek leküzdésére” – magyarázta Murad. Az FPTR elnöke egyébként a nehézkes vízumkibocsátási folyamattal kapcsolatban elmondta, az elmúlt évben 6000 vízumot adtak orosz állampolgároknak, a Bulgáriában kiadott 380 ezer engedéllyel szemben, ahol az eljárás mindössze 48 órát vesz igénybe.
Mohammad Murad ugyanakkor az all inclusive rendszert is kifogásolta, amely szerinte nagymértékben ártalmas az egészségre. „Az all inclusive nyaralások a pazarlásról szólnak, elhízáshoz vezetnek, és jelentős alkoholfogyasztást feltételeznek, a turistákat pedig megfosztják a változatosságtól” – vélekedett a szakember. Cristian Petrescu turisztikai miniszter múlt héten, a berlini nemzetközi turisztikai vásáron ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott: a hazai szállodákba lényegesen több turista jelentkezne, ha a tulajdonosok bevezetnék az all inclusive rendszert, így azonban a költségeik is emelkednének.
Mint mondta, az érintetteknek meg kellene érteniük, hogy a több nyaralóval járó kisebb profit ugyanazt jelenti, mint a nagyobb nyereséget hozó, azonban kevesebb turista. A romániai turisztikai vásár csütörtöki megnyitóján Petrescu a témában megjegyezte: a szállodatulajdonosoknak kell eldönteniük, hogy milyen formában látják vendégül a turistákat, az all inclusive ajánlatokhoz azonban mindenképpen megfelelő infrastruktúrát kellene kialakítani.
Corina Martin azt is elmondta, az ANAT szükségtelennek tartja a turisztikai minisztérium működését, a hivatal egyetlen feladata pedig a szükséges jogszabályok és előírások megalkotása kellene hogy legyen. „A szaktárca más hatásköreit a helyi hatóságoknak, turisztikai ügynökségeknek, illetve cégeknek kellene átadni, amelyek tevékenységét egy országos szervezet koordinálná” – vélekedett az ANAT elnöke.
Hozzátette: a minisztérium által kezdeményezett Integrált Turista-nyilvántartó Rendszert (SIET) jó ötletnek tartja, a szaktárca illetékesei azonban nem egyeztettek előzetesen a munkaadókkal és tulajdonosokkal, ebben az esetben pedig lehetetlen megfelelő módon kivitelezni a projektet. A romániai turisztikai vásárt egyébként már 27. alkalommal szervezik meg, idén mintegy 230 résztvevő bevonásával. A rendezvény mind a szakemberek, mind a nyaralni vágyó nagyközönség számára nyitott. A vásáron 28 ország mutat be szállodákat és panziókat, ügynökségeket, biztosítótársaságokat, illetve különböző üdülési ajánlatokat, csomagokat.
Idén is felállították a Székelyföld-standot a bukaresti Romexpón szervezett turisztikai kiállításon. „Ez alkalommal a nagyméretű díszletre fektették a hangsúlyt az illetékesek, a látványos festettbútor-dekorációval a székely kiállítók kitűnnek a sorból” – mondta el a Krónikának Gazda Zoltán, a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület munkatársa. A kiállításon arra törekedtek, hogy standjuk ne legyen túlságosan zsúfolt, ezért a háromszéki turisztikai egyesület mellett mindössze a Kovászna Megyei Tanács és a bálványosi Grand Hotel vesz részt a vásáron. Kézdivásárhely önkormányzata az utolsó pillanatban visszalépett, de információs anyagait péntekig eljuttatja az expóra. Gazda Zoltán elmondta, minden turizmusban érdekelt cég népszerűsítő anyagait bemutatnák, az erre vonatkozó felhívást időben elküldték, azonban kevés visszajelzést kaptak. „A vállalkozók nem élnek azzal a lehetőséggel, hogy szálláshelyeiket bérmentesen népszerűsítsék, többszöri nógatásra küldtek csak be anyagokat. A standon látható a Székelyföld nagyméretű, kétnyelvű térképe, a székely zászló, a Székelyföld felirat pedig rovásírással is szerepel” – mondta el Gazda Zoltán. A Székelyföld-standot csütörtökön néhány percre Cristian Petrescu turisztikai miniszter is meglátogatta. A standot egyébként március elején, a budapesti Hungexpón megszervezett Utazás 2012 kiállításon is felállították. |
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.