Fotó: pixabay.com
Hűtőhasználati útmutatót állított össze karácsonyra a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programjában, hogy segítsen az élelmiszerek biztonságos és fenntartható tárolásában – közölte az MTI-vel a hivatal pénteki közleményében.
2023. december 02., 15:442023. december 02., 15:44
A kampány arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő hűtésnek fontos szerepe van az élelmiszerbiztonság megőrzésében és az élelmiszerpazarlás csökkentésében a karácsonyi időszakban is.
A közlemény szerint egy átlagos magyar fogyasztó egy év leforgása alatt 60 kilogramm élelmiszerhulladékot termel, ebből 24 kilogramm elkerülhető lenne.
Azt írják, számos olyan praktika van, amelyek alkalmazásával a hűtő és a fagyasztó még nagyobb segítséggé válhat az élelmiszerpazarlás elleni harcban.
A fagyasztás és kiolvasztás helyes és biztonságos módjáról sem szabad megfeledkezni, valamint a hűtőtakarítás lépéseiről vagy éppen arról, mi a teendő áramszünet esetén – sorolta a Nébih.
Többek közt az szerepel benne, hogy egyes élelmiszerek nagyon jó közeget biztosítanak a baktériumok szaporodásához, mert nagy a nedvességtartalmuk és sok bennük a tápanyag.
Vannak olyan hidegérzékeny zöldségek és gyümölcsök, amelyek a hűtőszekrényben gyorsabban megromlanak. Ezért a banánt, görögdinnyét, paradicsomot, paprikát, édesburgonyát, burgonyát, hagymát, fokhagymát, avokádót, gyömbért, grapefruitot, mangót, ananászt és a tökféléket is érdemes inkább szobahőmérsékleten vagy a kamrában sötét, hűvös helyen tárolni.
Felhívják a figyelmet, hogy a tartós (minőségmegőrzési idővel jelölt) termékek általában nem igényelnek hűtést felbontás előtt. Azonban egyes termékek felbontást követően már ki vannak téve a
A tojást nem szükséges hűtőszekrényben tárolni. Ha mégis berakjuk, akkor már ne vegyük ki addig, amíg fel nem használjuk.
Ne tegyük a pékárukat a hűtőbe, mert ott gyorsabban kiszáradnak a páratartalom viszonyok miatt. Ha úgy látjuk, hogy nem fogy el időben, inkább tegyük be a fagyasztóba (a kenyeret szeletelve). Kiolvasztás után olyan, mintha frissen sült volna.
A kinyitott konzerveket, lekvárokat, UHT (ultramagas hőmérsékleten kezelt) tejet, szószokat (ketchup, majonéz, mustár) a hűtőszekrényben kell tárolni.
Az EU tagállamai közül 2022-ben Romániában költöttek legtöbbet élelmiszerekre és alkoholmentes italokra a háztartások havi összkiadásain belül – derül ki az Eurostat csütörtökön közölt adataiból.
A Máltai Szeretetszolgálat idén is gyűjtőakciót szervezett a szegények napjára, az adományozók elsősorban zöldséget, gyümölcsöt és tartós élelmiszert ajánlottak fel a rászorulóknak.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!