Fotó: Rostás Szabolcs
Az EU tagállamai közül 2022-ben Romániában költöttek legtöbbet élelmiszerekre és alkoholmentes italokra a háztartások havi összkiadásain belül – derül ki az Eurostat csütörtökön közölt adataiból.
2023. november 23., 17:592023. november 23., 17:59
Az EU statisztikai hivatala szerint a 15 százalékos uniós átlaghoz képest a romániai háztartások a kiadásaik 25 százalékát fordították élelmiszerekre és alkoholmentes italokra. Románia után Bulgáriában (20,8 százalék) és Lettországban (19,7 százalék) a legmagasabb az EU-ban az élelmiszerekre és nem alkoholos italokra fordított kiadások részaránya – írta az Agerpres. A lista végén Írország (8 százalék), Luxemburg (9,3 százalék) és Ausztria (10 százalék) áll. A közlekedés súlya a szlovéniai háztartások kiadásaiban volt a legmagasabb, 17,5 százalékos, majd Litvánia (16,5 százalék) és Luxemburg (14,7 százalék) következik.
míg Csehországban, Írországban, Dániában, Máltán, Finnországban és Romániában 10 és 12 százalék közötti volt a közlekedési költségek részaránya a kiadásokban. A lakhatási költségek (lakásfenntartás, víz, áram, gáz, fűtés) részaránya a havi kiadásokban Szlovákiában (30,3 százalék), Finnországban (29,7 százalék) és Dániában (29,1 százalék) volt a legmagasabb, Máltán (14,1 százalék), Horvátországban (14,9 százalék) a legalacsonyabb. Litvániában, Cipruson, Portugáliában, Romániában, Bulgáriában, Szlovéniában, Lengyelországban és Görögországban 15 és 20 százalék közötti volt a költségek részaránya a kiadásokban. A statisztikai hivatal leszögezi, hogy Románia esetében a 2023. márciusi előzetes becslésekre támaszkodnak, de ezeket az adatokat várhatóan felülvizsgálják.
ezt követték az élelmiszerekre és nem alkoholos italokra, valamint a közlekedésre fordított kiadások. A háztartások fogyasztási kiadásai az Európai Unióban tavaly 4,7 százalékkal nőttek 2021-hez képest, és 1 százalékkal voltak magasabbak, mint 2019-ben. 2021-hez mérten 2022-ben jelentős növekedés volt megfigyelhető a háztartások fogyasztásában a javakra és szolgáltatásokra fordított kiadásokban, amelyek terén a koronavírus világjárvány hatásai miatt 2020-ban példátlan mértékű csökkenés következett be.
Tavaly 2021-hez képest a háztartások fogyasztása az összes kategóriában nőtt, kivéve az alkoholmentes italokra (mínusz 3,1 százalék), illetve az alkoholra, dohányra, narkotikumokra fordított kiadásokat (mínusz 1 százalék). A pandémia előtti időszakhoz viszonyítva a közlekedésre/utazásra fordított kiadások 7,8 százalékkal, a vendéglőkben, szállodákban elköltött összegek 2,4 százalékkal, az oktatásra/képzésre fordított költségek 1,5 százalékkal voltak alacsonyabbak 2022-ben.
Már több mint 200 ezer rendelést adtak le Kolozsváron és Bukarestben egy, az ételpazarlás csökkentése céljából létrehozott telefonos alkalmazáson keresztül.
2022 szeptemberéhez képest a romániai boltok polcain az élelmiszerek árai az európai átlaggal megegyező mértékben, azaz 9,2 százalékkal emelkedtek. A sertéshús, a baromfi és a tojás esetében azonban az áremelkedés az uniós átlag felett van.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
Mélyen aggasztónak tartja a Kommunizmus Bűneit és a Száműzöttek Emlékét Ápoló Intézet (IICCMER), hogy fiatalok egy csoportja Nicolae Ceaușescu nevét skandálta egy tengerparti fesztiválon.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
A PSD távol maradt a PNL kongresszusától, mint a szociáldemokraták közölték, különbséget tesznek a kormányzati és a politikai együttműködés között.
Romániának van jövője, és ez ,,belátható időn belül” érezhető lesz – jelentette ki Nicușor Dan államfő szombaton a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében.
Csökkentik az állami vállalatok igazgatótanácsainak létszámát és a menedzserek juttatásait – közölte Ilie Bolojan miniszterelnök a költségvetési deficitcsökkentés második csomagja tervének ismertetésekor.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
Megszabadulna a szovjet eredetű fegyverektől a román védelmi tárca, és korszerű eszközökre cserélné le őket.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
1 hozzászólás