Fotó: pixabay.com
Hűtőhasználati útmutatót állított össze karácsonyra a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programjában, hogy segítsen az élelmiszerek biztonságos és fenntartható tárolásában – közölte az MTI-vel a hivatal pénteki közleményében.
2023. december 02., 15:442023. december 02., 15:44
A kampány arra hívja fel a figyelmet, hogy a megfelelő hűtésnek fontos szerepe van az élelmiszerbiztonság megőrzésében és az élelmiszerpazarlás csökkentésében a karácsonyi időszakban is.
A közlemény szerint egy átlagos magyar fogyasztó egy év leforgása alatt 60 kilogramm élelmiszerhulladékot termel, ebből 24 kilogramm elkerülhető lenne.
Azt írják, számos olyan praktika van, amelyek alkalmazásával a hűtő és a fagyasztó még nagyobb segítséggé válhat az élelmiszerpazarlás elleni harcban.
A fagyasztás és kiolvasztás helyes és biztonságos módjáról sem szabad megfeledkezni, valamint a hűtőtakarítás lépéseiről vagy éppen arról, mi a teendő áramszünet esetén – sorolta a Nébih.
Többek közt az szerepel benne, hogy egyes élelmiszerek nagyon jó közeget biztosítanak a baktériumok szaporodásához, mert nagy a nedvességtartalmuk és sok bennük a tápanyag.
Vannak olyan hidegérzékeny zöldségek és gyümölcsök, amelyek a hűtőszekrényben gyorsabban megromlanak. Ezért a banánt, görögdinnyét, paradicsomot, paprikát, édesburgonyát, burgonyát, hagymát, fokhagymát, avokádót, gyömbért, grapefruitot, mangót, ananászt és a tökféléket is érdemes inkább szobahőmérsékleten vagy a kamrában sötét, hűvös helyen tárolni.
Felhívják a figyelmet, hogy a tartós (minőségmegőrzési idővel jelölt) termékek általában nem igényelnek hűtést felbontás előtt. Azonban egyes termékek felbontást követően már ki vannak téve a
A tojást nem szükséges hűtőszekrényben tárolni. Ha mégis berakjuk, akkor már ne vegyük ki addig, amíg fel nem használjuk.
Ne tegyük a pékárukat a hűtőbe, mert ott gyorsabban kiszáradnak a páratartalom viszonyok miatt. Ha úgy látjuk, hogy nem fogy el időben, inkább tegyük be a fagyasztóba (a kenyeret szeletelve). Kiolvasztás után olyan, mintha frissen sült volna.
A kinyitott konzerveket, lekvárokat, UHT (ultramagas hőmérsékleten kezelt) tejet, szószokat (ketchup, majonéz, mustár) a hűtőszekrényben kell tárolni.
Az EU tagállamai közül 2022-ben Romániában költöttek legtöbbet élelmiszerekre és alkoholmentes italokra a háztartások havi összkiadásain belül – derül ki az Eurostat csütörtökön közölt adataiból.
A Máltai Szeretetszolgálat idén is gyűjtőakciót szervezett a szegények napjára, az adományozók elsősorban zöldséget, gyümölcsöt és tartós élelmiszert ajánlottak fel a rászorulóknak.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
szóljon hozzá!