Virtuális nagy találkozás. Az online térben rajtolt el az erdélyi mentorprogram második évada
Fotó: Facebook/Pro Economica Alapítvány
Az erdélyi mentorprogram erősíti azt a gazdasági hálót, amelyet sikerült az elmúlt években Kárpát-medencei szinten kiépíteni – jelentette ki Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára az erdélyi mentorprogram csütörtökön elrajtolt második évadának online nyitórendezvényén.
2021. november 18., 12:582021. november 18., 12:58
2021. november 18., 13:002021. november 18., 13:00
Emlékeztetett: az elmúlt évek gazdasági fejlesztési programjának kiegészítője ez a mentorprogram. Mint részletezte,
valamint hogy a több évtizedes szakmai múlttal rendelkező nagyvállalkozók tapasztalatukkal, tudásuk átadásával segítsék a most induló mikro-, illetve kisvállalkozásokat.
Az államtitkár felidézte, hogy a Vajdaságban 2019-ben indult program most már Horvátországban, a Felvidéken és Kárpátalján is egy időben zajlik. Ezzel együtt elindítják most az erdélyi mentorprogram második évadát.
Ezáltal pedig a program erősíti azt a gazdasági hálót, amelyet sikerült az elmúlt években Kárpát-medencei szinten kiépíteni, és amelyet már „nevezhetünk egyre inkább egy gazdasági térnek”.
„Kutatásaink bizonyítják, hogy nemcsak Erdélyben, hanem a Kárpát-medencében szinte mindenhol
– fogalmazott Potápi. Hozzáfűzte: az is fontos, hogy ezeknek a térségeknek a magyar vállalkozói magyarországi vállalkozásokkal kössenek szakmai, illetve üzleti kapcsolatot, a magyar gazdaság erősítése érdekében.
A sikeres vállalkozások tapasztalatainak átadása és a közösségépítés egyaránt célja a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság Erdélyi Mentorprogramjának, amely szerdán rajtolt el, és a Pro Economica Alapítvány, valamint a Design Terminál együttműködésével valósul meg.
Kozma Mónika, a Pro Economica Alapítvány ügyvezető igazgatója rámutatott, hogy az anyagi támogatáson túl egy közösségi háló kiépítését próbálják segíteni. „Tanultunk az elmúlt év tapasztalataiból. A második évadban most már Románia tíz megyéjében vagyunk jelen. Ez azt mutatja, hogy
Folyamatosan kapjuk a visszajelzéseket” – jelentette ki Kozma Mónika. Hozzátette: meg kell becsülni minden együttműködést a magyar kormánnyal, hiszen az egy olyan segítség, ami nélkül az elmúlt évtizedekben nem tudtak volna ekkora régiót lefedő, profitorientált együttműködéseket kialakítani.
Az online megnyitót Jónás László, a Design Terminal szakmai vezetője zárta. Úgy véli, hogy első körben még mondhatták azt, hogy sikerült „jól eladniuk” a programot, azonban az igazság pillanata akkor érkezik el, amikor egy program másodszor indul el. Hangsúlyozta,
„Ha hálózatelemzésről beszélünk, gondoljatok úgy magatokra, mint 170 csomópont. Ha az előző évadról is beszélünk, akkor 270. A saját régiótokban, a saját területeteken nemcsak a saját tudásotokhoz fértek hozzá, hanem most már 270 ember tudásához” – húzta alá a szakmai vezető.
Elárulta továbbá, hogy számos programmal készültek ezúttal is, melynek legfontosabb eleme a közösségépítés, ugyanis „nincs gazdaságfejlesztés közösségfejlesztés nélkül”, a források megfelelő felhasználásának az egyik legjobb módja az, hogy ha az emberek sokat tudnak egymással beszélni, és ha meg tudják osztani a tapasztalataikat.
Jónás László beszélt ugyanakkor arról is, hogy a program indulásakor még a Design Terminal saját mentorait vitték el a különböző határon túli régiókba. Több, mint két évvel ezelőtt azonban úgy gondolták, hogy azok a régiók már elég erősek ahhoz, hogy a saját vállalkozói rétegük mentorálja a saját kezdő vállalkozóikat.
A program a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága, a Pro Economica Alapítvány és a Design Terminal együttműködésében valósul meg.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!