Virtuális nagy találkozás. Az online térben rajtolt el az erdélyi mentorprogram második évada
Fotó: Facebook/Pro Economica Alapítvány
Az erdélyi mentorprogram erősíti azt a gazdasági hálót, amelyet sikerült az elmúlt években Kárpát-medencei szinten kiépíteni – jelentette ki Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára az erdélyi mentorprogram csütörtökön elrajtolt második évadának online nyitórendezvényén.
2021. november 18., 12:582021. november 18., 12:58
2021. november 18., 13:002021. november 18., 13:00
Emlékeztetett: az elmúlt évek gazdasági fejlesztési programjának kiegészítője ez a mentorprogram. Mint részletezte,
valamint hogy a több évtizedes szakmai múlttal rendelkező nagyvállalkozók tapasztalatukkal, tudásuk átadásával segítsék a most induló mikro-, illetve kisvállalkozásokat.
Az államtitkár felidézte, hogy a Vajdaságban 2019-ben indult program most már Horvátországban, a Felvidéken és Kárpátalján is egy időben zajlik. Ezzel együtt elindítják most az erdélyi mentorprogram második évadát.
Ezáltal pedig a program erősíti azt a gazdasági hálót, amelyet sikerült az elmúlt években Kárpát-medencei szinten kiépíteni, és amelyet már „nevezhetünk egyre inkább egy gazdasági térnek”.
„Kutatásaink bizonyítják, hogy nemcsak Erdélyben, hanem a Kárpát-medencében szinte mindenhol
– fogalmazott Potápi. Hozzáfűzte: az is fontos, hogy ezeknek a térségeknek a magyar vállalkozói magyarországi vállalkozásokkal kössenek szakmai, illetve üzleti kapcsolatot, a magyar gazdaság erősítése érdekében.
A sikeres vállalkozások tapasztalatainak átadása és a közösségépítés egyaránt célja a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság Erdélyi Mentorprogramjának, amely szerdán rajtolt el, és a Pro Economica Alapítvány, valamint a Design Terminál együttműködésével valósul meg.
Kozma Mónika, a Pro Economica Alapítvány ügyvezető igazgatója rámutatott, hogy az anyagi támogatáson túl egy közösségi háló kiépítését próbálják segíteni. „Tanultunk az elmúlt év tapasztalataiból. A második évadban most már Románia tíz megyéjében vagyunk jelen. Ez azt mutatja, hogy
Folyamatosan kapjuk a visszajelzéseket” – jelentette ki Kozma Mónika. Hozzátette: meg kell becsülni minden együttműködést a magyar kormánnyal, hiszen az egy olyan segítség, ami nélkül az elmúlt évtizedekben nem tudtak volna ekkora régiót lefedő, profitorientált együttműködéseket kialakítani.
Az online megnyitót Jónás László, a Design Terminal szakmai vezetője zárta. Úgy véli, hogy első körben még mondhatták azt, hogy sikerült „jól eladniuk” a programot, azonban az igazság pillanata akkor érkezik el, amikor egy program másodszor indul el. Hangsúlyozta,
„Ha hálózatelemzésről beszélünk, gondoljatok úgy magatokra, mint 170 csomópont. Ha az előző évadról is beszélünk, akkor 270. A saját régiótokban, a saját területeteken nemcsak a saját tudásotokhoz fértek hozzá, hanem most már 270 ember tudásához” – húzta alá a szakmai vezető.
Elárulta továbbá, hogy számos programmal készültek ezúttal is, melynek legfontosabb eleme a közösségépítés, ugyanis „nincs gazdaságfejlesztés közösségfejlesztés nélkül”, a források megfelelő felhasználásának az egyik legjobb módja az, hogy ha az emberek sokat tudnak egymással beszélni, és ha meg tudják osztani a tapasztalataikat.
Jónás László beszélt ugyanakkor arról is, hogy a program indulásakor még a Design Terminal saját mentorait vitték el a különböző határon túli régiókba. Több, mint két évvel ezelőtt azonban úgy gondolták, hogy azok a régiók már elég erősek ahhoz, hogy a saját vállalkozói rétegük mentorálja a saját kezdő vállalkozóikat.
A program a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága, a Pro Economica Alapítvány és a Design Terminal együttműködésében valósul meg.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!