Fotó: Pinti Attila
Az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) úgy módosította a földgáz- és villamosenergia-hálózatra történő ingyenes csatlakozásról szóló jogszabályt, hogy lehetővé tette a fogyasztók számára a munkálatok értékének megfinanszírozását. A pénzt öt év alatt kapják majd vissza.
2021. március 12., 13:362021. március 12., 13:36
2021. szeptember 10., 12:092021. szeptember 10., 12:09
Új földgáz- és villamosenergia-csatlakozási szabályzatokat hagyott jóvá az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE). A szerdai döntés értelmében érvényben marad ugyan, hogy a lakossági fogyasztókat az elosztók ingyen kötelesek csatlakoztatni, de megteremtik egyúttal annak a lehetőségét, hogy ha valaki nem akarja kivárni, amíg sorra kerül, megelőlegezze a munkálatok értékét. A pénzét öt év alatt részletekben fogja majd visszakapni.
„Ez egy lehetőség, nem kötelező. Aki nem szeretne fizetni, rábízza az elosztóra, és kivárja, amíg ingyen csatlakoztatják” – szögezte le megkeresésünkre Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke. Felidézte, az elmúlt év folyamán jelentek meg az 2020/155-ös, illetve a 2020/290-es jogszabályok, melyek előírják, hogy a földgáz- és a villamosenergia-elosztók kötelesek ingyen csatlakoztatni a hálózatra a lakosságot. A most elfogadott szabályzatok ezt megerősítik, viszont lehetővé tesznek egy kivételt annak érdekében, hogy a folyamatokat gyorsítani lehessen.
Ebben az esetben az elosztócégek kötelesek ezt az összeget öt év alatt, éves részletekben visszafizetni.
Akinek viszont nincs lehetősége, vagy nem hajlandó fizetni, kivárhatja, amíg az elosztó végigjárja a procedúrát, kiválasztja a kivitelezőt, beszerzi az engedélyeket, elvégezteti a munkát, és akkor a fogyasztónak semmit nem kell fizetnie.
Fotó: Pál Árpád
A törvényekben vannak ugyan határidők, de ezt csak az építkezési engedély kiállításának pillanatától számolják.
Nagy-Bege Zoltán rámutatott, az építkezési engedélyek kiállítása az önkormányzatokon múlik, ha az csúszik, a felelősség már nem az elosztót terheli, tehát az csak az engedély kiállítása után kerül lépéskényszerbe, a 90 napos határidő betartására. Ugyanakkor az engedély kiváltása előtt is lehet húzni még az időt, hiszen előtte el kell készíttetni a tervet, ami szintén hosszabb ideig tarthat.
„Ha a fogyasztó talál egy engedélyezett földgáz- vagy villanyszerelő céget, amely képes arra, hogy mindezt gyorsabban elvégezze, akkor rövidre zárhatja a procedúrákat, viszont a hátránya, hogy meg kell előlegeznie a költségeket, és csak öt év alatt kapja vissza a pénzét” – összegezte Nagy-Bege Zoltán.
Fotó: Mihály Csaba
Mint ismeretes, a korábban érvényben levő szabályzat értelmében a fogyasztónak nem volt joga arra, hogy közvetlenül a bekötésre szerződjön egy alvállalkozóval, viszont amióta az ingyenesség életbe lépett látványosan megnőtt a kérések száma, a kisebb szolgáltatók pedig már nem tudják időben finanszírozni ezeket. Ezért teremtették meg a lehetőséget, hogy a fogyasztó megfinanszírozza a csatlakozást, majd utólag visszakapja a pénzét.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!