Fotó: Pinti Attila
Az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) úgy módosította a földgáz- és villamosenergia-hálózatra történő ingyenes csatlakozásról szóló jogszabályt, hogy lehetővé tette a fogyasztók számára a munkálatok értékének megfinanszírozását. A pénzt öt év alatt kapják majd vissza.
2021. március 12., 13:362021. március 12., 13:36
2021. szeptember 10., 12:092021. szeptember 10., 12:09
Új földgáz- és villamosenergia-csatlakozási szabályzatokat hagyott jóvá az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE). A szerdai döntés értelmében érvényben marad ugyan, hogy a lakossági fogyasztókat az elosztók ingyen kötelesek csatlakoztatni, de megteremtik egyúttal annak a lehetőségét, hogy ha valaki nem akarja kivárni, amíg sorra kerül, megelőlegezze a munkálatok értékét. A pénzét öt év alatt részletekben fogja majd visszakapni.
„Ez egy lehetőség, nem kötelező. Aki nem szeretne fizetni, rábízza az elosztóra, és kivárja, amíg ingyen csatlakoztatják” – szögezte le megkeresésünkre Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke. Felidézte, az elmúlt év folyamán jelentek meg az 2020/155-ös, illetve a 2020/290-es jogszabályok, melyek előírják, hogy a földgáz- és a villamosenergia-elosztók kötelesek ingyen csatlakoztatni a hálózatra a lakosságot. A most elfogadott szabályzatok ezt megerősítik, viszont lehetővé tesznek egy kivételt annak érdekében, hogy a folyamatokat gyorsítani lehessen.
Ebben az esetben az elosztócégek kötelesek ezt az összeget öt év alatt, éves részletekben visszafizetni.
Akinek viszont nincs lehetősége, vagy nem hajlandó fizetni, kivárhatja, amíg az elosztó végigjárja a procedúrát, kiválasztja a kivitelezőt, beszerzi az engedélyeket, elvégezteti a munkát, és akkor a fogyasztónak semmit nem kell fizetnie.
Fotó: Pál Árpád
A törvényekben vannak ugyan határidők, de ezt csak az építkezési engedély kiállításának pillanatától számolják.
Nagy-Bege Zoltán rámutatott, az építkezési engedélyek kiállítása az önkormányzatokon múlik, ha az csúszik, a felelősség már nem az elosztót terheli, tehát az csak az engedély kiállítása után kerül lépéskényszerbe, a 90 napos határidő betartására. Ugyanakkor az engedély kiváltása előtt is lehet húzni még az időt, hiszen előtte el kell készíttetni a tervet, ami szintén hosszabb ideig tarthat.
„Ha a fogyasztó talál egy engedélyezett földgáz- vagy villanyszerelő céget, amely képes arra, hogy mindezt gyorsabban elvégezze, akkor rövidre zárhatja a procedúrákat, viszont a hátránya, hogy meg kell előlegeznie a költségeket, és csak öt év alatt kapja vissza a pénzét” – összegezte Nagy-Bege Zoltán.
Fotó: Mihály Csaba
Mint ismeretes, a korábban érvényben levő szabályzat értelmében a fogyasztónak nem volt joga arra, hogy közvetlenül a bekötésre szerződjön egy alvállalkozóval, viszont amióta az ingyenesség életbe lépett látványosan megnőtt a kérések száma, a kisebb szolgáltatók pedig már nem tudják időben finanszírozni ezeket. Ezért teremtették meg a lehetőséget, hogy a fogyasztó megfinanszírozza a csatlakozást, majd utólag visszakapja a pénzét.
A magyar állami tulajdonú MVM energetikai vállalat megegyezett a német E.ON csoporttal az E.ON Energie romániai gáz- és áramszolgáltató vállalat felvásárlásáról – értesült a Hotnews.ro hírportál a tranzakcióhoz közel álló forrásoktól.
Az olasz Taffarello SpA, a Romanbag Production papírzacskó-gyártó cég tulajdonosa, úgy döntött, hogy bezárja erdélyi, a Kolozs megyei Désen található gyárát.
Simona Bucura Oprescu munkaügyi miniszter hétfőn bejelentette, hogy egy „szolidaritási együttható” bevezetésével fog növekedni a fogyatékkal élők nyugdíja.
Több mint 9300-an iratkoztak fel a központi régió megyéiből hétfőn a Zöldház program 2024-es kiírása keretében elérhető támogatásra.
Saját maguk tiszteletére emelhetik poharukat a csíkszeredai sörgyárban, mely immár 50 éve működik a székelyföldi városban. A kezdetekhez képest óriásit fejlődött a bő két évtizede egy multinacionális vállalat tulajdonában lévő sörgyár.
Az elkövetkező időszakban hat új mozdonyt szállít le romániai és magyarországi vasúttársaságoknak – jelentette be a Softronic Craiova gördülőállomány-gyártó a világ legnagyobb vasúti vásárán, az immár 14. alkalommal megszervezett Innotranson.
Aláírták pénteken a Prut folyó romániai és moldovai köztársaságbeli partját összekötő híd építésére vonatkozó szerződést – közölte a Facebookon Cristian Pistol, a közúti infrastruktúrát kezelő országos társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Elindították pénteken 10 órakor a Zöldház program 2024-es kiírását; az északnyugati régió számára elkülönített, összesen 274,29 millió lejes támogatási keret alig két perc alatt kimerült – tájékoztatott a környezetvédelmi minisztérium.
Jelentősen rontott a román gazdaság 2024-es növekedésére vonatkozó előrejelzésein az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) csütörtökön közzétett jelentésében.
Az informatika az a terület, ahol az elmúlt évben a legnagyobb mértékben, átlagosan havi 10 ezer lejre emelkedtek a munkavállalók bérezési elvárásai – derül ki egy online munkaközvetítő platform csütörtökön közzétett elemzéséből.
szóljon hozzá!