2012. szeptember 05., 09:062012. szeptember 05., 09:06
Az állami vállalatok privatizálási, valamint részvénycsomag-eladási folyamata egyelőre nem halad a kormány előzetes terveinek megfelelően, a kabinet a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) küldött szándéknyilatkozatában szögezte le az újabb határidőket – számol be a Hotnews.ro hírportál. Mint kiderült, a kormány több, egyelőre állami tulajdonban lévő vállalat esetében is kénytelen volt halasztani a privatizációs határidőket, a bukaresti törvényszék által nemrég fizetésképtelenné nyilvánított Hidroelectrica villamosenergia-termelő cég esetében pedig bármilyen intézkedésre csak akkor kerülhet sor, amikor a létesítmény újból fizetőképessé válik.
A Transgaz vállalat esetében a 15 százalékos csomag eladására vonatkozó másodlagos részvénykibocsátást már júniusban meg kellett volna valósítani, technikai hibákra hivatkozva azonban ezt októberre halasztották. A kormány a Romgaz eladását is elnapolta, a tranzakciókkal foglalkozó tanácsadó javaslatára ugyanis a részvénykibocsátás előtt felülvizsgálják a cég kitermelő egységeit. Az ellenőrzés év végéig tarthat, így a tranzakciót a szándéknyilatkozatban szereplő vállalások szerint márciusban kezdhetik meg.
A kabinet emellett a Nuclearelectrica részvényeinek eladását is év végéig halasztotta, az Oltchim privatizációjára ezzel szemben már szeptember folyamán sor kerülhet. A kormány ugyanakkor a Hidroelectrica 10 százalékos csomagját is eladná a következő időszakban, ezt azonban csak azután lehet megvalósítani, miután a vállalat újra fizetőképessé válik, a cég jogi ügyintézője ezért a költségek legalább 10 százalékos csökkentésére hívta fel a figyelmet. A szándéknyilatkozat szerint a kormány a Tarom 20 százalékát, illetve a Román Vasúttársaság (CFR) teherszállító részlegének többségi részét is eladná még ebben az évben. Az Electrica részvényeinek többségét az IMF-fel szembeni vállalások alapján 2013 közepéig bocsátják ki. Az Országos Kőszénfejtő Társaság (CNH) felszámolására vonatkozó tervezetet szeptember végéig hozzák nyilvánosságra, a Termoelectrica esetében pedig a határidő október eleje.
A kormány ugyanakkor jelenleg az állami vállalatok élére kinevezendő igazgatótanácsok kiválasztását végzi. Az Electrica Furnizare cégnek, valamint a CFR személyszállító és infrastruktúráért felelős részlegeinek szeptember végéig lesz új vezérigazgatójuk, a Hidroelectrica esetében pedig szintén meg kell várni a fizetésképtelenség megszűnését. Az Oltchim élére már júliusban kineveztek egy ügyvezetőt, aki felkészíti a vállalatot a privatizálásra. A Romgaz, Nuclearelectrica és Transgaz vállalatoknak ez év végéig kell várniuk új vezetőségre.
Az államadóssággal kapcsolatos célkitűzések elsősorban annak függvényében valósulhatnak meg, hogy sikerül-e még a harmadik negyedévben eladni az Oltchim vegyipari céget, illetve teljesen felszámolni a CNH-t az utolsó negyedévig. A szándéknyilatkozatból kiderült, a pénzügyminisztérium jóváhagyta a 117 állami vállalat nagy részének költségvetését, az eljárást pedig szeptember folyamán véglegesítik, a kabinet ugyanakkor október végéig jelentést készít az érintett cégek tevékenységéről.
Az idén a Wizz Air összes romániai útvonalán kínált 15,8 millió ülőhely-kapacitással az ország az ultra fapados magyar légitársaság legnagyobb piacává vált, megelőzve Lengyelországot.
A tavalyinál 50 százalékkal nagyobb, 1,43 milliárd lejes költségvetése lesz idén a hamarosan induló roncsautóprogramnak – tájékoztatott szerdán a környezetvédelmi minisztérium.
A gyermeknevelési pótlékot (gyerekpénzt) május 8-tól folyósítják, a nyugdíjak postai kézbesítése pedig a hónap első négy napjára kiterjedő hosszú hétvége ellenére május 2-án kezdődik – tájékoztatott szerdán a Facebook-oldalán a munkaügyi minisztérium.
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetségébe (UNSAR) tömörülő biztosítótársaságok összesen 56 millió lej kártérítést fizettek ki tavaly viharkárok miatt fakultatív lakásbiztosítás alapján.
Az idei év első két hónapjában a nyers adatok szerint 16,7 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 19,5 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene Romániában az előző év azonos időszakához képest.
Románia megerősíti elkötelezettségét, hogy 2025-ben 7 százalék alatt tartja a GDP-arányos költségvetési hiányt – közölte kedd este a pénzügyminisztérium.
A Román Posta május 2-án, pénteken kezdi el a májusi nyugdíjak és szociális juttatások kézbesítését – közölte kedden a vállalat.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a tavaly októberi 3,3 százalékról 1,6 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A 4finance Group eladja a Romániában is jelen lévő bolgár TBI Bankot az Advent International amerikai befektetési alapnak.
Romániában is lehet csillagászatinak tűnő összegeket keresni – derült ki, miután az OMV–Petrom kőolajipari vállalat éves jelentésben hozta nyilvánosságra a vezetőség fizetését.