A gázkitermelésnek 2024 első harmadában kellene elkezdődnie, de a bukaresti kormány szeretné előrehozni az időpontot
Fotó: E-nergia.ro
A szociálliberális kormány folytatja a tárgyalásokat az ExxonMobil–OMV-konzorcium képviselőivel a koncessziós szerződés meghosszabbításáról, illetve a fekete-tengeri földgáz kitermelésének megkezdéséről.
2019. május 21., 08:482019. május 21., 08:48
Folytatjuk a tárgyalásokat az ExxonMobillal a fekete-tengeri földgáz kitermelésének megkezdése ügyében – válaszolta kérdésünkre Viorica Dăncilă miniszterelnök. A kormányfőt annak kapcsán kérdeztük marosvásárhelyi látogatásakor, hogy a projekt a további optimista nyilatkozatok ellenére sem kezdődött még el. Dăncilă elmondta, korábban többször is találkozott az amerikai ExxonMobil vállalat képviselőivel.
– hangsúlyozta a miniszterelnök.
Megkérdeztük az üggyel kapcsolatban Călin Popescu-Tăriceanu szenátusi elnököt is, aki a minap azt mondta, a kormánynak különös figyelmet kell szentelnie a koncessziós szerződés meghosszabbítására, hiszen a két vállalat azért halogatja a döntést a tengeri gázmező kitermeléséről, mert lejár a megállapodás. „Arra kértem az energiaügyi minisztert, hogy vizsgálja ki a helyzetet, s tágyaljon az ExxonMobil–OMV-konzorcium képviselőivel is, hogy tisztán lássunk az ügyben. A gázkitermelésnek 2024 első harmadában kell elkezdődnie, de a mi érdekünk az, hogy előrehozzuk a kitermelés megkezdésének időpontját” – tájékoztatott érdeklődésünkre Marosvásárhelyen Tăriceanu.
A bukaresti kabinet az év elején elfogadott egy kormányhatározatot, amellyel
de Tăriceanu szerint a kormány alárendeltségébe tartozó, ásványkincseket kezelő ügynökségnek is engedélyeznie kell a kitermelési megállapodás meghosszabbítását.
Mint ismeretes, az amerikai ExxonMobil és az osztrák OMV alkotta konzorcium termelheti ki a Fekete-tenger Neptun elnevezésű kontinentális talapzatában rejlő, 42 és 84 milliárd köbméter közöttire becsült gázmennyiséget, de a két vállalat még nem döntött a beruházás elindításáról. Bár a román gazdasági miniszter néhány héttel ezelőtt arról beszélt, hogy a beruházók napokon belül bejelenthetik a projekt elindítását, azóta sem történt elmozdulás a kitermelés ügyében. Az OMV–Petrom vállalat a május elején közzétett első negyedéves jelentésében megállapította:
A parlament 2018 végén fogadta el az offshore törvénycsomagot, amely egyebek mellett arra kötelezte a termelőket, hogy a Fekete-tengerből kinyert gáz legalább felét belföldön adják el, és felemelte a gázkitermelés adóját. A fekete-tengeri gáztermelés megkezdésében Magyarország is érdekelt, ez ugyanis alternatívát jelenthetne az Oroszországból származó földgázimportra. Tavaly magyar vállalatok kötötték le a fejlesztés alatt álló, a két ország gázhálózatát összekötő román–magyar interkonnektor teljes, évi 4,4 milliárd köbméteres szállítási kapacitását.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
szóljon hozzá!