Ellenállni a „csodás” eladósodásnak: körültekintéssel megelőzhető a túlvásárlás, a mértéktelen hitelfelvétel

Ellenállni a „csodás” eladósodásnak: körültekintéssel megelőzhető a túlvásárlás, a mértéktelen hitelfelvétel

Sokan ráharapnak a látványosan hirdetett árleszállításra, mások csak azért vásárolnak bizonyos terméket, mert sztárok viselik

Fotó: Haáz Vince

Minimális pénzügyi ismeretekre és mentális kiegyensúlyozottságra egyaránt szükség van annak elkerülésére, hogy bedőljünk a különböző reklám- és marketingtrükköknek, illetve eladósodjunk. Közgazdász egyetemi oktatóval és pszichológussal igyekeztünk rávilágítani, milyen működési elvek mentén próbálkoznak túlvásárlásra sarkallni a kereskedelmi társaságok, hitelfelvételre ösztönözni a pénzintézetek, bankok, miként használják ki az emberek gyengeségeit, illetve milyen hatással van az eladósodás a költségvetésünkre, lelki egészségünkre.

Simó Helga

2021. augusztus 28., 09:032021. augusztus 28., 09:03

Egyre több cég próbálkozik különféle marketingtrükkökkel rábírni a fogyasztókat, hogy túlvásároljanak, átlépjék a pénzügyi keretüket, adósságokat halmozzanak fel, hiteleket vegyenek fel. Szakértők felhívják a figyelmet, hogy számos bank és magánhitelező olyan marketingkampányokat és -mechanizmusokat fejleszt ki, amelyek nemcsak hitelfelvételre buzdítanak, hanem konkrét céljuk az is, hogy adósságban maradjanak az emberek. A különböző webhelyeken, valamint a közösségi oldalakon ún. tudatalatti üzenetekkel bombázzák a felhasználókat, és arra ösztönzik őket, hogy fölösleges kiadásokra szánják el magukat.

Szabó Árpád, a Partiumi Keresztény Egyetem gazdaságtudományi tanszékének adjunktusa a jelenség kapcsán lapunknak leszögezte, a szubliminális reklámok – amelyek az érzékszerveink számára még érzékelhetőek, de öntudatunk számára nem – használata a legtöbb országban tilos.

Példaként említette azt a kísérletet, amikor egy moziban vetített filmben a másodpercenként lefutó 16 vagy 32 képkocka egyikét kicserélték egy felirattal, amely egy bizonyos üdítőital fogyasztására buzdított. Eredmény: a film szünetében más alkalmakhoz képest megnőtt az üdítőital-fogyasztás.

Idézet
„Ha röviden kell leírnom e vállalatok működési elvét, azt mondom, hogy kihasználják a nemzetközi szabályozásokban fennálló különbségeket. Ugyanis hol szabad, hol pedig tilos, büntetendő az ilyenfajta reklám, és nem vesznek figyelembe etikai szempontokat működésüknél”

– magyarázta a szakember.

Szappanoperák a tévében, influenszerek a YouTube-on

Az egyetemi oktató úgy véli, nem a reklámcégek a felelősek azért, hogy olyan könnyedén átlépjük a pénzügyi kereteinket, hanem a pénzintézetek, főleg a bankok. A bankok nyeresége a hitelben kiadott összegek után beszedett kamatokból származik.

A banki alkalmazottak év végi prémiumát ahhoz kötik, hogy mennyi bevételt generáltak, azaz mennyi hitelt adtak ki az embereknek. Amikor egy országban recesszió van, a bankok óvatosabbak, nagyon szigorúan ellenőrzik a kliensek hitelképességét.

Fellendülés idején az igazán hitelképes személyeknek és vállalatoknak már adtak hitelt, és ha további kamatbevételt akarnak elérni, akkor elkezdenek mindenkinek hiteleket adni, ahogy ez megtörtént a 2008-as pénzügyi válság előtt. „Emlékezzünk csak vissza a tévéreklámokra, ahol személyazonossági igazolvány alapján, mindenféle hitelképesség-ellenőrzés nélkül kínáltak hiteleket, amelyekkel háztartási és elektronikai kütyük megvásárolhatók voltak” – emlékeztetett Szabó Árpád.

Hozzátette, nem kell marketingtrükköket ismerni, elég szappanoperákat nézni a tévében, és látjuk, milyen berendezési eszközeik, egyéb tárgyaik vannak a főhősöknek; mindezt pedig tetézi a közösségi médiában az influenszerek és a celebek hatása.

Sokan megvásárolnak egy terméket csak azért, mert a „híres” színész, sportoló vagy csinibaba viseli, használja az illető holmit, vagy azt mondja róla YouTube-csatornáján, hogy ez a „menő”.

„Ha van pénz, van biztonság, bizalom és jólét”

A pénzügyi szakember és a pszichológus különböző szemszögből közelítve igyekszik magyarázattal szolgálni arra, miért vagyunk ennyire kiszolgáltatva ezeknek a marketingtrükköknek. Szabó Árpád – akinek egyik szakterülete az üzleti gazdaságtan és menedzsment – szerint mindez a nevelés vagy inkább a neveléshiány kérdése. Az előző évszázad válságai és háborúi után az emberek ki voltak éhezve egy kis pihenésre, luxusra, kényelemre.

Elemzések sora olvasható arról, hogy a negyvenes évek végén miként kezdtek el dolgozni, akik túlélték a háborút, hogy újraépítsék saját életüket és elpusztított országukat. Ők egyszerűen jobb életet akartak a gyermekeiknek és elkényeztették őket, ebből alakultak a hatvanas évek végén az ifjúsági mozgalmak, az 1968-as „lázadók” pedig ma a világ urai, és a nyugdíjkorhatár szélén állnak.

Idézet
„Azért vagyunk kiszolgáltatva a reklámoknak, mert erre vagyunk kondicionálva gyermekkorunk óta. És a pszichológusok egyre jobban ismerik működésünket, és eladják tudásukat a gazdasági szférának”

– fejtette ki véleményét Szabó Árpád.

Galéria

Fotó: Gábos Albin

Eközben a pszichológus úgy gondolja, több oka is van a kiszolgáltatottságnak: a fogyasztói társadalmi magatartás, amibe beleszületünk, a közösségi elvárások, a pénzzel való bánásmódra nevelés, továbbá a kritikus gondolkodás, a vélemények ütköztetésének hiánya. Manapság nem vitázunk, csak kijelentünk, és így nem is halljuk meg a másik fél véleményét, érveit. „Már kiskorunktól érzelmeket kötünk a pénzhez és a pénzköltéshez, mindegyikünk családi narratíváiban benne van, hogy a család hogyan áll hozzá ehhez.

Idézet
Sokak számára a biztonságot jelenti, és azt tanulja meg: ha van pénz, akkor minden más is van, biztonság, bizalom és jólét.

Megint mások használati eszköznek tekintik, ami ahogy jön, úgy megy is. Úgy vannak vele, csak a hónap végéig húzzák ki, és akkor megint jön az új adag, amit el lehet költeni. Mivel ők dolgoznak a pénzért, és nem a pénz értük, ezért ebből a mókuskerékből nem is igazán tudnak kilépni, csak segítséggel, legyen az pénzügyi tanácsadó vagy más szakember” – fejtette ki lapunknak Vitus-Bulbuk Emese pszichológus. A kolozsvári szakértő szerint ezen az sem segít, hogy megjelentek a bankkártyák, amelyek a „kezemben a pénz” realitástól fosztották meg az embert.

Ha csak kártyával fizetünk, nem érezzük a „súlyát” a pénznek, mert nem látjuk konkrétan, amint fogynak a bankjegyek, így teljesen elveszítjük a realitásérzést, a telefonnal, órával történő fizetés még kevésbé segít.

Ezzel egy időben kevés ember érti meg a hitelkártyák működését, csak arra összpontosít, milyen jó, hogy akkor van pénze, amikor csak akarja. „Ez egy pozitív, önbizalmat adó, felfele ívelő érzelmi görbét eredményez. Ugyanakkor arról kevesen beszélnek, hogy amikor megjön a fizetés, és vissza kell tenni a hitelkártyára az összeget, és a reális „én” pénzemből, amiért annyit dolgoztam, semmi sem marad, az nagyon erősen negatív spirálba hajszol. Ennek sokan úgy vetnek véget, hogy még többet vásárolnak, ami hasonló mechanizmus mentén működik, mint az érzelmi evés, és függőséget okozhat, mert egy teljesen önkényes cselekvést a jólétemhez kötök, azzal asszociálom és az a téveszmém, hogy ez segít nekem jobban lenni” – illusztrálta a pszichológus.

Vitus-Bulbuk Emese rámutatott, nehezen értjük meg, hogy ne a pénzhez kössük az érzelmeket – sokan úgy vannak vele, hogy nem szeretik a pénzt, mert kevés van nekik. Viszont a szakember szerint nem a pénzt kell szeretni vagy nem szeretni, hanem amit elérek általa; a jólét és az értékek sosem egyenlőek a pénzzel.

Mentálisan is kockázattal jár a kölcsönfelvétel

De mit tehetünk akkor, ha ellen akarunk állni a reklámok csábításának? A közgazdász azt tanácsolja, általános bevásárlás előtt mindig készítsünk listát, és csak azt vegyük meg, ami a listán szerepel.

Idézet
„Elektronikus kütyüknél gondoljuk meg, hogy igazán szükségünk van-e reájuk, vagy jó-e még a régi. Ne szégyelljük baráti körünk előtt, ha valami nem a legújabb és legmodernebb abból, amit viselünk vagy használunk”

– javasolja Szabó Árpád, hozzátéve, nagyon nagy a külvilág nyomása, és félünk, hogy kirekeszt a baráti körünk, ha nem vagyunk mindenből „up-to-date” -ek (naprakészek). Ez pedig egyéni választás és akaraterő kérdése.

Ugyanakkor a hitelfelvétel számos hátulütővel, kockázattal jár, hiszen tulajdonképpen azt jelenti, hogy ma elfogyasztjuk azt a pénzt, amit később szándékozunk megkeresni. „A kérdés az, hogy elegendő nagy lesz-e a jövedelmünk a jövőben, képesek leszünk-e fizetni a kamatokat és a törlesztőrészleteket” – húzta alá az egyetemi adjunktus. Amíg az ember fiatal és egészséges – és a gazdaság is fellendülőben van –, a fenti kérdésre igennel válaszol. Viszont azt kell végiggondolni, hogy mi történik, ha megbetegszünk, baleset ér, vagy valamiért elveszítjük a munkahelyünket. A másik probléma az, hogy sokan beleegyeznek a változó kamatozásba és csodálkoznak, ha egy-két évvel a hitelfelvétel után nagyon megnőnek a törlesztőrészletek. Ennél már csak az rosszabb, ha az ember nem hallott, vagy nem tud az árfolyamkockázatról, és nem abban a pénznemben veszi fel a hitelt, amilyenben a fizetését kapja. Például, ha valaki lejben kapja a fizetést, és euróban vagy svájci frankban vesz fel kölcsönt, mert kisebbnek tűnik a kamatláb.

A szakember azt tanácsolja, soha ne vegyünk fel hitelt olyan pénznemben, amiben nincsen jövedelmünk, és mindig válasszunk fix kamatozást, ha azt akarjuk, hogy sok évre előre ki tudjuk számítani a részleteinket.

Galéria

Fotó: Pixabay.com

Egyértelmű ugyanakkor, hogy az eladósodás nem tesz jót a mentális egészségünknek, sőt általában az egészségünknek. „Eleve egy társadalmi narratívánk, hogy soha ne tartozzunk senkinek, mert akinek tartozunk, az rendelkezhet felettünk, vagyis ki vagyunk, vagy ki lehetünk szolgáltatva neki. Így nagyon nehéz rászánni magunkat a kölcsön vagy hitel felvételére, bármilyen kis összeg is legyen” – magyarázta eközben a pszichológus. Hozzátette,

ebben a pillanatban már eleve van egy negatívabb önértékelésünk magunkról – „egyedül nem megy” érzés –, erre pedig ráépül, hogy akár többet kell majd visszafizessünk, mint amennyit kértünk, és hogy le vagyunk kötelezve akár hosszabb időre is egy banknak, hitelezőnek.

Ez a szabadságérzéstől foszthat meg bennünket, s akár csapdában is érezhetjük magunkat, romlik a teljesítményünk, és felerősödnek a negatív gondolatok, mint például „csak azért dolgozunk, hogy a hitelt fizetni tudjuk”. Így a saját önképünk is romlik, kevesebb életörömünk lesz, s így a jövő is szürkévé válhat. S

bár rövid távon felvillanyoz, hogy pénzhez jutunk, a félelem a visszafizetés nehézségeitől hosszú távon inkább negatív érzésekhez vezet.

Erős kognitív disszonanciához vezethet, ami azt jelenti, hogy a külső világunk és a belső érzelmi világunk között feszültség keletkezik, amit sokáig nem bír az ember elviselni. Ennek vagy az a vége, hogy nem veszünk fel kölcsönt, vagy megmagyarázzuk, miért jó nekünk ez a hitel, közben pedig szerintünk mindenki más elmaradott gondolkodású.

Folyamatosan fejlesszük, képezzük önmagunkat

Mivel szakértők több könyvespolcnyi könyvben megadták a választ, hogy milyen módszerekkel gazdálkodhatunk a pénzünkkel, Szabó Árpád szerint erre a kérdésre válaszolni két-három mondatban merész vállalkozás. A PKE oktatója elmondta, néhány alapdologra kell figyelnünk, például minden megkeresett 100 lejből csak 70–80-at költsünk el, 10–20-at fektessünk be, és 10-et adjunk adományként a rászorulóknak vagy valami jótékony célra. Fontos, hogy jövedelmünk tizedét mindig saját jövedelemteremtő képességünk növelésébe fektessük be.

Idézet
„Bővítsük ismereteinket és szakmai tudásunkat, járjunk képzésekre és szemináriumokra. Ha állandóan fejlődünk, egyre jövedelmezőbb munkahelyünk vagy vállalkozásunk lesz, és ki tudjuk szorítani a pénzügyi befektetésekre, valamint az adományokra szolgáló egy-egy tizedrészt”

– magyarázta a közgazdász.

A pszichológus úgy véli, azzal tudjuk megóvni mentális egészségünket, ha megbízható forrásokból tájékozódunk a hitelekről és kamatlábakról. Sokkal célravezetőbb, és növeli az önértékelésünket, ha megismerjük a pénz világát, megértjük a hitelek és banki világ működését – ha csak kismértékben is.

Szakemberektől kérjünk segítséget, végezzünk kurzusokat, legyünk informáltak, és próbáljuk ezt bevezetni a családi életünkbe is minél hamarabb, hogy a gyermekeink már ezzel a tudással induljanak el a munkaerőpiacon.

„Csábító tud lenni a sok reklám és médiatartalom, ami a könnyen, kevés idő- és energiabefektetéssel jövő pénzt hirdeti, de ennek nincs realitásértéke. Megtörténhet, hogy egyszer bedőlünk neki, másodszorra viszont már a mi döntésünk, a mi felelősségünk és senki másé, mert tudjuk, hogy milyen kimenetele van, ha mégis belevágunk” – hívta fel a figyelmet Vitus-Bulbuk Emese pszichológus. Hangsúlyozta, csak a miénk a pénzünk feletti felelősség, még akkor is, ha nem mindig tudjuk kivédeni az olyan befolyásoló tényezőket, mint a járvány, a kormány döntései, infláció stb. A szakértő szerint a bűnbakkeresés és hibáztatás csak rövid ideig oldja a feszültségünket, de a probléma megmarad, amivel előbb-utóbb megint szembe kell néznünk, ezért egészségesebb, ha a megoldási lehetőségekre összpontosítunk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 13., szombat

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte

Amikor egyre több ügyfél vásárol online, a Genius szolgáltatás, amely ingyenes kiszállítást, speciális ajánlatokat biztosít több mint 10 millió termék esetén, most kiterjeszkedik 300 új városba, elérhetővé téve az online vásárlást még több ember számára.

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte
2024. április 12., péntek

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”

A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén.

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”
2024. április 12., péntek

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban

Éves viszonylatban 8 százalékkal csökkent a külföldi befektetések értéke Romániában az év első két hónapjában – közölte pénteken a Román Nemzeti Bank (BNR).

Visszaesett a külföldi befektetések értéke az első két hónapban
2024. április 12., péntek

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele

A magyar és román piacnak köszönhetően nőtt az osztrák SW Umwelttechnik építőipari vállalat értékesítési árbevétele 2023-ban, üzemi eredménye és nyeresége azonban kissé csökkent – derül ki a cég honlapján pénteken publikált éves jelentésből.

A magyar és a román piacnak köszönhetően nőtt egy osztrák cég árbevétele
2024. április 12., péntek

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára

Újabb rekordot döntött az arany ára: a Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 347,0367 lejről 359,6861 lejre nőtt a hivatalos árfolyam.

Lejtmenetbe kapcsolt a román deviza, újabb csúcson az arany ára
2024. április 12., péntek

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között

Februárban januárhoz képest 17 lejjel (0,3 százalékkal) 4876 lejre nőtt a nettó átlagbér – közölte az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 7990 lej volt az idei második hónapban, 14 lejjel (0,2 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.

Egy hajszálnyival nőtt februárban az átlagbér, óriási a különbség egyes ágazatok között
2024. április 11., csütörtök

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot

Egy vállalkozás kész beperelni a Környezetvédelmi Alapot, amiért a román állam nem fizet a cégeknek a napelemes áramtermelő rendszerek háztartási telepítését ösztönző Zöldház programban.

Ismét perrel fenyegetik a napelemszerelők a Környezetvédelmi Alapot
2024. április 11., csütörtök

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel

Az uniós forrásokból történő beruházások továbbra is „első számú prioritást” jelentenek, és a kormány kilenc új projektre különít el pénzt az EU helyreállítási alapjából lehívott összegekből – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu.

Ciolacu olyan beruházás finanszírozását harangozta be, mely célja az oktatási rendszer összekapcsolása a munkaadók igényeivel
2024. április 11., csütörtök

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn

Sürgős döntéshozatalra szólította fel a kolozsvári hatóságokat a Pro Infrastruktúra Egyesület, amely érthetetlennek tartja, miért kell immár négy és fél hónapja várni a körgyűrű második szakasza ügyében kiírt versenytárgyalás eredményére.

Egyetlen jelentkező „közül” is nehéz kiválasztani a győztest az egyre csak dráguló kolozsvári körgyűrűn
2024. április 11., csütörtök

Bázisállomást hoz létre Nagyváradon a HiSky légitársaság

Nagyváradon hozza létre negyedik bázisát a HiSky moldovai légitársaság – jelentette be a cég vezérigazgatója csütörtökön.

Bázisállomást hoz létre Nagyváradon a HiSky légitársaság