2012. március 14., 15:132012. március 14., 15:13
„Egyelőre nem választottunk ki egyetlen befektető sem a reaktorok megépítésére, a jelentkezési határidőt kitoltuk szeptember 15-ig” - mondta a szaktárca vezetője. A korábban kitűzött határidő március 15. volt.
A cernavodi atomerőműben az eredetileg tervezett öt reaktor közül eddig kettő épült meg: az elsőt 1996-ban, a másodikat 2007-ben helyezték üzembe. Az erőmű 706 MW-os teljesítményével jelenleg az ország villamosenergia-szükségletének mintegy 18 százalékát fedezi. 2007 ben a kormány úgy döntött, hogy már csak a hármas és a négyes reaktort építik meg. Az állam tulajdonában van a részvények 51 százaléka, a többi hat befektető között oszlott meg, a román Arcelor Mittal 6,2%, a cseh CEZ csoport 9,15, az olasz ENEL 9,15, a francia GDF Suez 9,15, a spanyol Iberdrola 6,2 és a német RWE 9,15 százalékkal rendelkezik.
A gazdasági minisztérium azért írt ki újabb tendert, mert 2010 végén a cseh, 2011 elején pedig a francia, a spanyol és a német befektető is kiszállt a projektből.
A gazdasági miniszter nemrég úgy nyilatkozott, hogy a tárcának három lehetőség közül kell választania: az első a határidő kitolása, a második a versenytárgyalás újrakezdése, a harmadik pedig az, hogy a negyedik reaktorról is lemond és már csak a harmadikat építik meg. Az utóbbi két lehetőség nagyon időigényes, márpedig nincs vesztegetni való időnk” - magyarázta a tárca döntését Bode.
A tenderfüzetet eddig egy kínai és egy dél-koreai cég vásárolta meg - tette hozzá a miniszter.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.