2011. július 01., 10:332011. július 01., 10:33
Ez a 2011–2013-as időszakra egy különleges hitelkeretet bocsát a vállalkozók rendelkezésére, amelynek maximális értéke 125.000 lej/KKV/év, részlegesen támogatott kamattal, állami garanciával. Az RMDSZ sajtószolgálatának csütörtöki közleménye rámutat, a program előnyei: könnyebb finanszírozáshoz való hozzáférés, a KKV-k tevékenységének és munkahelyeinek fenntartása, a KKV-szektor állami tartozásainak csökkentése, valamint az adóköteles gazdaságban forgó készpénzkínálat csökkentése. Mint részletezik, az állami támogatás a KKV-k számára felépített támogatási mechanizmus minimális támogatási rendszer formájában működik.
A gazdasági, minisztérium, a Kis- és Középvállalkozások Pályázatait és Programjait Levezető Ügynökség révén részben támogatja a kis- és középvállalkozások által fizetett kamatot. A 125.000 lej értékű hitelt kétféle kedvezménnyel kínálják az érdeklődő vállalkozóknak. Részleges kamattámogatást biztosítanak a KKV-nak az állami költségvetésből. A most elfogadott sürgősségi kormányrendelet értelmében nyújtott támogatás értéke legtöbb 70 százalék a lejben nyújtott hitel esetén, de nem több mint évi 6,5 százaléka a hitelkeret állományából elhasznált összegnek. Ugyanakkor garanciákat biztosítanak az állam nevében és számlájára, amelyeket a pénzügyminisztérium megbízottjaként a KKV-k Hiteleit Garantáló Alap biztosítja mindazon hitelekre, amelyeket jogosult kedvezményezetteknek folyósítanak.
Az állami garancia értéke a hitel értékének maximum 80 százaléka lehet, de nem több mint 100 ezer lej. A hitelkeret meghosszabbítható 2013-ig.
A program keretében a 2011–2013-as időszakban nyújtott támogatás teljes költségvetése 165 millió lej, ennek évi mértékét kormányrendelettel szabályozzák. A hitelkeretből lehívott összegeket egyébként kizárólag adók, más állami költségvetési hozzájárulások kifizetésére, beszerzési, termelési, értékesítési kiadások, kivitelezési és/vagy szolgáltatási kiadások, készletek létrehozási, feldolgozási és értékesítési kiadások, bérezési és fizetési kiadások, illetve a folyó tevékenységek elvégzéséhez szükséges más típusú kiadások finanszírozására lehet fordítani.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
szóljon hozzá!