Fotó: Jakab Mónika
Már csak Klaus Iohannis államfőnek kell kihirdetnie az energiadrágulás kompenzálásáról szóló sürgősségi kormányrendeletet jóváhagyó törvénytervezetet ahhoz, hogy az állam 2021. november elseje és 2022. március 31. között segítse a lakossági fogyasztóknak és a cégek egy részének kifizetni az energiaárak robbanásszerű drágulása miatt tetemes értékűre nőtt téli számlákat.
2021. október 27., 14:502021. október 27., 14:50
2021. október 27., 17:032021. október 27., 17:03
A képviselőház szerdán döntő kamaraként szavazta meg a jogszabályjavaslatot: 285 képviselő támogatta, egy ellenezte, egy törvényhozó nem voksolt.
A törvény szerint 2021. november elseje és 2022. március 31. között a háztartások; a kis- és közepes vállalkozások, a magánorvosi rendelők és a szabadfoglalkozásúak; a mikrovállalkozások, egyéni és családi vállalkozások, vállalkozói engedéllyel rendelkező természetes személyek (PFA); a köz- és magánkórházak, állami és magán oktatási intézmények és bölcsődék; a civil szervezetek, egyházak; az állami és magán szociális intézmények áram- és földgázszámlájának kifizetését támogatja az állam.
A gazdasági tevékenységeket végző kedvezményezetteket – kis és közepes vállalkozásokat, szabadfoglalkozásúakat, mikrovállalkozásokat, egyéni és családi vállalkozásokat – úgy támogatják, hogy
A földgáz esetében is hasonlóan jártak el, szintén 5 százalékra csökkent az áfa, és további illetékek befizetése alól is mentesítették ezeket a vállalkozásokat.
Ami a lakossági fogyasztókat illeti, Bende Sándor, a képviselőház ipari szakbizottságának RMDSZ-es elnöke elmondta: „a befagyasztott energiaárak azt jelentik, hogy a törvényben leszögezték a villanyáram és a földgáz egységértékét”. Mint magyarázta,
„Továbbá bevezettünk egy átlagértéket fogyasztásra is, amely sokkal nagyobb, mint egy 3-4 szobás lakás fogyasztása. Így amennyiben a villanyáram fogyasztása az öt hónap alatt nem haladja meg a 1650 kWh-t egy háztartásban, és a földgáz esetében a 1100 köbmétert, akkor további kompenzációkban részesülnek a fogyasztók.
– részletezte a Hargita megyei honatya.
Példaként említette, hogy ha egy 3 szobás lakás 150 kWh-t fogyaszt egy hónapban, akkor a villanyszámlájának értéke 150 lej, ebből levonják a 0,29 lej kompenzálást kilowattonként, amely 43,5 lej értékkel csökkenti a számlát. Így a számla végértéke 106,5 lej lesz.
A földgáz esetében szintén egy 3-4 szobás lakásban a havonta elhasznált 1,59 MWh-ért (150 köbméter) kompenzálással 207,5 lej / MWh egységár alapján fizet a fogyasztó, így 329,25 lej értékű lesz a számla, amely a törvény hiányában akár 500-600 lejre is rúgna.
Virgil Popescu ügyvivő energetikai miniszter számításai szerint a most elfogadott intézkedések nagyjából 15 millió román állampolgárt érintenek, akik a tavalyihoz hasonló értékű energiaszámlákat fognak fizetni a téli hónapokban.
Bende Sándor hangsúlyozta, hogy
A tervezet ugyanakkor azt is előírja, hogy az anyagi nehézségekkel küszködő fogyasztók kérésre hat hónappal elhalaszthatják az energiaszámláik kifizetését.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!