Elektronikus aláírással a bürokrácia ellen: az online térbe költözhet a cég és az alkalmazott közötti kapcsolattartás

Elektronikus aláírással a bürokrácia ellen: az online térbe költözhet a cég és az alkalmazott közötti kapcsolattartás

Sokaknak kényelmesebb. A pandémia miatt megugrott az otthonról dolgozók száma

Fotó: Pixabay

Üdvözlik az érintettek a kormánynak a munkaviszony digitalizálásáról szóló terveit, főként olyan körülmények között, hogy a koronavírus-világjárvány miatt bevezetett óvintézkedések miatt egyre többen dolgoznak otthoni vagy távmunkában.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. október 16., 14:092020. október 16., 14:09

A munkaviszony digitalizálásáról szóló jogszabálytervezetet dolgozott ki a munkaügyi minisztérium, ami egyebek mellett bevezeti az elektronikus kézjegyet a szerződések aláírásakor és egyszerűsíti a távmunka tevékenységét – jelentette be Facebook-oldalán Violeta Alexandru tárcavezető. Jelezte: a törvényjavaslat véglegesítését megelőzően a minisztérium illetékesei konzultáltak a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyaránt.

A miniszter posztja szerint a jogszabály előírja majd, hogy digitális aláírást lehet használni az egyéni munkaszerződések aláírásakor, módosításakor, illetve felbontásakor, mint ahogy a munkaegészségügyi és -biztonsági képzésekről szóló dokumentumok aláírása esetében, amennyiben az alkalmazott távmunkában dolgozik. Az így aláírt dokumentumokat digitális archívumban lehet majd tárolni.

Fontos módosítás lehet ugyanakkor, hogy a távmunkában dolgozó alkalmazottnak a törvény hatályba lépését követően nem kell megadnia a munkavégzés helyét, munkáltatója online is tudja ellenőrizni tevékenységét.

A távmunkában dolgozónak emellett – közös megállapodás alapján – lehetősége nyílik a saját laptopját/felszerelését használni a munkavégzés során, a munkáltató pedig nem lesz köteles felelni a távmunkás alkalmazott által választott munkakörülményekért. „Úgy hiszem, hogy a hasonló intézkedések időt spórolnak a polgároknak, csökkentik a bürokráciát, és növelik a közszférába vetett bizalmat. További tájékozódásért közzéteszem a jogszabályt, de kellőképpen makacs vagyok abban, hogy függetlenül az akadályoktól, átvigyem. Elismerem, vannak olyan reakciók is, amelyek célja, hogy lebeszéljenek róla. Máris vita van az elektronikus aláírás megszerzése körül, hogy az milyen drága, és hogyan lehet megszerezni. Lesz egy átmeneti időszak, ami alatt lehetőség lesz a saját kezű aláírás használatára is” – részletezte a munkaügyi miniszter, aki szerint Romániának mielőbb korszerűbbé kell válnia, mivel ahogy telnek az évek, úgy marad le a többi európai országhoz mérten.

Galéria

Fotó: Pixabay.com

Jól jönne a munkaviszony digitalizálása

„Megkönnyítené a munkaadó és az alkalmazott helyzetét is, ha digitalizálnák a munkaviszony módozatait” – értékelt a Krónika megkeresésére Vitályos Erzsébet humánerőforrás-szakértő. Mint részletezte, jelenleg papírformában kérik a különböző dokumentumokat, ám ez különösen a jelenlegi helyzetben, amikor egyre több cég dönt úgy, hogy otthoni vagy távmunkában foglalkoztatja az alkalmazottait, plusz megterhelést jelent.

Idézet
Ha a munkavállaló épp azért nem jár be a munkahelyére, mert a fertőzés szempontjából veszélyeztetett, vagy az ország másik részében végez távmunkát, értelmetlen behívni csak azért, hogy aláírjon egy munkavédelmi dokumentumot.

A másik megoldás, ha futárral küldi ki a cég, majd az alkalmazott ugyanígy juttatja vissza a papírokat, de ez is felesleges bonyodalom, amit meg lehetne oldani, ha valóban bevezetik az elektronikus aláírás használatát” – részletezte a HR- szakértő.

Szerinte ugyanakkor tovább könnyítené a folyamatot, ha az elektronikus aláírás beszerzését is egyszerűsítenék. Jelenleg ennek az a módja, hogy az erre szakosodott cégek oldaláról lehet letölteni az űrlapokat, szerződéskötés után el kell küldeni a dokumentumokat, majd a jelentkező kap egy tokent.

Az elektronikus aláírás egy évre 47 euróba kerül, két évre 74 euró, három évre 96 euró.

Vitályos Erzsébet rámutatott, a munkaadók tudnak segíteni, és valószínűleg segítenek is, hogy az alkalmazott beszerezze az elektronikus aláírást. Meglátása szerint különben megoldás lehetne, ha hivatalosan elismerik a szkennelt vagy az okostelefonról aláírt PDF-dokumentumokat.

Otthonról végzett vagy távmunka?

A szakember kérdésünkre ugyanakkor arról is beszélt, hogy a koronavírus-világjárvány kitörése óta nagyon sok cég az otthoni munkavégzést választotta, a távmunka ellenében, mert az utóbbi sokkal bürokratikusabb.

Az otthoni munkavégzést a munkatörvénykönyv szabályozza, és mindössze három pontban foglalja össze a feltételeit: biztosítani kell a munkavégzéshez szükséges eszközöket és nyersanyagot, általánosan a munkavédelmi kereteket és a lehetőséget az ellenőrzésre.

Ez csak az alkalmazott lakcímén végezhető, de bármilyen tevékenység beletartozhat, például védőmaszkokat is lehet otthon varrni.

A távmunkát eközben a 2018-ból származó 81-es számú törvény szabályozza, ennek értelmében nemcsak otthonról, hanem bárhonnan dolgozhatnak a munkavállalók, a helyszínekről azonban előzetesen meg kell állapodni a munkaadóval. Csak a telekommunikációs eszközökkel végezhető munka minősül távmunkának, a már említett példa, vagyis a maszkvarrás már nem.

Vitályos Erzsébet elmondása szerint a távmunka rengeteg feladatot ró az alkalmazóra munkavédelmi szempontból, például előírják a hány négyzetmétert kell biztosítani a munkavégzésre, milyennek kell lennie az asztalnak, a széknek, meg kell győződni, hogy van természetes fény, megfelelő a hőmérséklet, lehetőség van a szellőztetésre, meg kell bizonyosodni, hogy nem szigetelődik el a csapat többi tagjától, mindez hatalmas bürokráciával jár.

Galéria

Fotó: 123RF

Elveszített támogatás

Mivel az egyszerűbb folyamat miatt sokan inkább az otthoni munkavégzést választották a járvány begyűrűzését követően, ez azzal a hátránnyal járt, hogy a munkaadó nem igényelhette a távmunkában dolgozó alkalmazottak után járó egyszeri 2500 lejes támogatást. Vitályos Erzsébet rámutatott,

az egymásnak ellentmondó rendelkezések miatt azok a cégek sem mind kapták meg a szubvenciót, melyek távmunkában foglalkoztatták az alkalmazottaikat.

A 2018/81-es törvényben ugyanis az áll, hogy a távmunkát a munkaszerződés mellékletében rögzíteni kell, majd azt jelenteni az alkalmazottakat nyilvántartó elektronikus rendszerbe (REVISAL). A szükségállapotban a munkaügyi minisztérium közölte, erre nincs szükség, elég egy belső rendelet. A veszélyhelyzetben viszont újra visszavezették a jelentés kötelezettségét. Ám amikor kérni lehetett a 2500 lejes támogatást, ami abban az esetben is jár, ha az alkalmazott legkevesebb 15 napig végzett távmunkát, kiderült, csak azok kapnak, akik a munkaszerződés-módosítást jelentették, így sokan elestek a szubvenciótól.

Kérdések merülnek fel az ellenőrzés terén

„Eljött az ideje a digitalizálásnak, a korszerűsítésnek” – vallja hasonlóképpen Ördög Lajos, a Kovászna Megyei Munkaügyi Felügyelőség vezetője. Mint lapunk kérdésére kifejtette, egyre több munkaadó és munkavállaló dönt az otthoni munkavégzés vagy a távmunka mellett, azonban a munkaügyi dokumentumokat még mindig papíron aláírva kérik.

Idézet
Ha valaki távmunkában dolgozik éppen az ország másik felében, nem kellene csak azért utaznia, hogy aláírjon egy papírt, erre jó megoldás a digitalizáció”

– mondta Ördög Lajos, hangsúlyozva, a járványhelyzet miatt került inkább előtérbe a távmunka, az otthoni munkavégzés, előnyt jelentett, hogy erre már megvoltak a jogszabályok. Az ellenőrzés terén viszont még sok kérdés felmerül, de ezekre menet közben megtalálják a megoldást. „Minden újítás, változás bevezetése után rövid idő alatt felzárkóztunk, most is ez fog történni” – szögezte le az igazgató.


Sokan szeretnének választani, honnan folytatják a munkát

Tízből kilenc munkavállaló mondja azt, hogy a koronavírus-világjárvány miatt bevezetett megszorítások enyhítése után szeretne választani, hogy az irodában vagy otthonról folytatja a munkát – derül ki a Cisco Systems által 10 000 európai, közel-keleti és oroszországi személy megkérdezésével készített, A jövő munkaereje című közvélemény-kutatás eredményeiből. Miközben a pandémia előtt a megkérdezettek alig 5 százaléka dolgozott nagyobbrészt otthonról, jelenleg az alkalmazottak 87 százaléka szeretné, ha megadnák neki a lehetőséget, hogy maga döntse el, hogy hol, hogyan és mikor dolgozik a korlátozások feloldása után. A felmérés eredményeinek ismeretében Gordon Thomson, a Cisco Systems alelnöke úgy nyilatkozott, hogy a cégek kénytelenek lesznek újragondolni a működésüket, hogy eleget tegyenek az alkalmazottak igényeinek, akik számára a hatékony kommunikáció és az együttműködés mindenekfelett áll. A Cisco Systems Inc. egyike a világ legnagyobb technológiai vállalatainak, egy amerikai multinacionális cég, amely fogyasztói elektronikai berendezéseket, hálózati eszközöket, hang-, illetve kommunikációs technológiát és szolgáltatásokat tervez és értékesít.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 08., hétfő

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól

Jövő hónaptól sokan árcsökkentést fognak tapasztalni, különösen a gáz esetében, de az elektromos energia esetében is – jelentette ki hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól
2024. április 08., hétfő

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság

A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság
2024. április 08., hétfő

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése

Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése
2024. április 07., vasárnap

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani

Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani
2024. április 07., vasárnap

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában

Az Európai Unió nem tiltja be a fosszilis tüzelőanyaggal működő kazánokat vagy fűtési rendszereket – például fali gázkazánokat, bojlereket, fűtőberendezéseket stb. – szögezte le közleményében az Európai Bizottság.

Cáfolja Brüsszel, hogy az EU be akarja tiltani a fali gázkazánokat, amelyek rendkívül népszerűek Romániában
2024. április 06., szombat

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat

Márciusban 1 137 956 nyugdíjas részesült szociális pótlékban, 1647-tel kevesebb, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztar (CNPP) szombaton közzétett adataiból.

Erdélyi nyugdíjasok kapják a legnagyobb szociális pótlékokat
2024. április 05., péntek

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban

Az Európai Unió országaiban átlagban 3,3 százalékkal került többe a hús idén februárban, mint egy évvel ezelőtt; a legnagyobb arányú árnövekedést Bulgáriában (8,2 százalék) és Romániában (7,7 százalék) jegyezték – közölte pénteken az Eurostat.

Élen jár Románia a húsdrágulás mértéke terén uniós viszonylatban
2024. április 05., péntek

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét

Péntek óta megrendelhető a romániai márkakereskedéseknél az új Dacia Spring, miután közölték az arculatfrissítésen átesett népszerű elektromos autó árlistáját.

Megvan, mennyibe kerül az új Dacia Spring – Felvázolták a roncsprogramok jövőjét
2024. április 05., péntek

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány

A paradicsom- és fokhagymatermesztési program támogatásaira pályázó gazdák május 16-ig nyújthatják be kérelmeiket. A bukaresti mezőgazdasági szaktárca a hagymatermesztők támogatását is tervezi, erről a következő hetekben dönthet a kormány.

A paradicsom- és fokhagymatermesztésen kívül a hagymatermelőket is támogatná a kormány
2024. április 05., péntek

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben

Nőttek a globális élelmiszerárak márciusban havi összevetésben elsősorban a növényi olajárak emelkedése miatt az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapjára pénteken felkerült adatok szerint.

Drágultak márciusban az élelmiszerek, a sajtok világpiaci árai nőttek a legnagyobb mértékben