Egyre többen dolgoznak minimálbérért: 1,6 millió munkaszerződésben szerepel a kormány által meghatározott összeg

Eltűnnek a különbségek. A folyamatos minimálbér-emelés miatt egyre többen a kormány által garantált legkisebb összeget viszik haza •  Fotó: Haáz Vince

Eltűnnek a különbségek. A folyamatos minimálbér-emelés miatt egyre többen a kormány által garantált legkisebb összeget viszik haza

Fotó: Haáz Vince

Minél tovább nő a minimálbér, annál több munkaszerződésben szerepel ez az összeg – szögezte le a Krónikának nyilatkozó szakember, akit annak kapcsán kérdeztünk, hogy Raluca Turcan munkaügyi miniszter bejelentése szerint az elmúlt öt év alatt ötszörösére nőtt a minimálbérért dolgozó alkalmazottak száma. A lapunknak nyilatkozó szakértők szerint szükség van a minimálbérre, annak összegét viszont úgy kell megemelni, hogy a munkáltató is elbírja, ne elbocsátások árán tudja kifizetni.

Krónika

2021. május 17., 12:132021. május 17., 12:13

2021. május 17., 12:172021. május 17., 12:17

Az elmúlt öt év leforgása alatt ötszörösére nőtt a minimálbérért dolgozó munkavállalók száma – irányította rá a figyelmet a minap egy televíziós interjúban Raluca Turcan munkaügyi miniszter. Mint mondta,

ma már 1,6 millió olyan munkaszerződés van, amelyben a minimálbér szerepel fizetségként.

A tárcavezető megjegyezte ugyanakkor, hogy természetesen tudatában van annak, hogy nem mindenki a minimálbérnek megfelelő összeget viszi haza fizetésnapon, ahogyan az a szerződésében szerepel, meglátása szerint azonban nem helyes, hogy vannak munkavállalók, akik bevállalják, hogy szürkén vagy feketén kapják a bérüket. Turcan azt mondja, „aggasztó jelek” vannak a minimálbér kapcsán, főként olyan összefüggésben, hogy európai szintű párbeszéd zajlik a legkisebb garantált fizetés szintjének meghatározásáról.

„Az Európai Bizottság már előállt egy irányelvjavaslattal, ami meghatározná a minimálbér szintjét, ami kétlem, hogy Romániában lehetséges lenne. Másrészt én úgy gondolom, hogy amikor a minimálbérről van szó, a társadalmi partnerek, a munkáltatók és munkavállalók közötti egyeztetéseknek intenzívebbeknek kell lenniük,

Idézet
olyan tényezőket kell számításba vennünk, amelyek a vásárlóerőt egyszerre említik a minimálbérrel, mivel Romániában sajnos meghaladja az uniós átlagot a szegények aránya azok körében, akik munkát vállalnak”

– húzta alá Raluca Turcan.

Meg kell találni az egyensúlyi pontot

„Minél tovább növekszik a minimálbér, annál többen kerülnek ebbe a kategóriába. Ez ilyen egyszerű” – szögezte le kérdésünkre Miklós Zoltán közgazdász, a képviselőház pénzügyi és költségvetési bizottságának tagja. Kifejtette, a legkisebb garantált fizetés emelésével azért lesz egyre több minimálbérért dolgozó alkalmazott, mert amikor megjelenik a törvény az emelésről, a munkaadók azokat a béreket nem növelik, amelyek korábban egy kevéssel voltak a minimálbér felett. Például most 2300 lej a havi minimálbér, az összeget 2500 lejre tervezik emelni, ám aki most keres 2500 lejt, azon a szinten is marad, tehát ő is bekerül a minimálbéres kategóriába.

Idézet
A minimálbér szintjét elméletileg a végtelenségig lehet emelni, de ezt a növelt bért valakinek ki is kell majd fizetnie”

– fogalmazta meg a szakpolitikus, aki szerint a minimálbér növelésekor, csakúgy mint a nyugdíjak esetében, két alapvető elvet kell figyelembe venni: a vásárlóerő megtartása érdekében az inflációs rátával egyenértékű növekedést, illetve a gazdasági növekedéssel egyenesen arányos reálnövekedést.

„A romániai minimálbérnek európai uniós minimálbérekhez való felzárkózása a hazai gazdaság teljesítőképességétől, versenyképességétől, illetve az alkalmazottak termelékenységétől függ. A minimális bérszint megállapításakor meg kell találni azt az egyensúlyi pontot, amely egyrészt eleget tesz az alkalmazottak meg a szakszervezetek elvárásainak, másrészt a munkaadók is elbírják anélkül, hogy jelentős elbocsátásokat eszközöljenek” – összegzett Miklós Zoltán.

•  Fotó: Gecse Noémi Galéria

Fotó: Gecse Noémi

Fontos az állam által meghatározott minimálbér

„Ez egy rendkívül összetett kérdéskör. Az uniós tagországok egy részében nincs minimálbér, vita zajlik arról, hogy az államnak be kell-e avatkoznia, meg kell határoznia a legkisebb kötelező bér értékét, vagy ezt a piacnak kell szabályoznia” – mutatott rá kérdésünkre Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy szociológus végzettségű polgármestere. Meglátása szerint

a romániaihoz hasonló fejletlen gazdasági kultúrával rendelkező társadalomban fontos, hogy az állam meghatározza a minimálbért.

„A törvényes jövedelem iránt egy nagyon erős igénynek kell mutatkoznia az emberek, az alkalmazottak részéről, tudatában kell lenniük, hogy ha nem törvényes a jövedelmük, nem tudják igénybe venni a szociális védőháló szolgáltatásait, a társadalombiztosítást, az egészségbiztosítást, a nyugdíjat. Sajnos Románia sok régiójában, sok társadalmi rétegben, közösségben ez az igény nem fogalmazódik meg, az embereket gyakran csak az érdekli, amit aznap megkeresnek, kézbe kapnak, és el is költhetnek, majd a következő nap hasonlóképpen. Ebből kiindulva egyértelműen úgy gondolom, szükség van az állam által szabályozott legkisebb bérre, sőt arra is, hogy ezt tovább emeljék” – fogalmazta meg Antal Árpád.

Arra is kitért, hogy a prioritások változnak, hiszen például az építőiparban erős volt a kivándorlás, mert alacsonyak voltak a bérek, ám amióta bevezették az adókedvezménnyel társított emelt, vagyis 3000 lejes minimálbért, még Sepsiszentgyörgyön is dolgoznak az építőiparban Srí Lanka-i, indiai munkások, akiket a magasabb fizetés vonzott az országba.

Viszont az ágazatban „brutálisan” megnőttek a költségek, a közberuházások esetén is már létező szerződéseket kellett aktualizálni, megnőttek a pályázati önrészek, vázolta az intézkedés árny­oldalait a polgármester. „Hasonlóképpen, amikor az orvosok fizetését megháromszorozták, egyik napról a másikra nemcsak megszűnt az orvos­elvándorlás, hanem elkezdtek hazajönni a szakemberek. Ezekre a problémákra ezek voltak a helyes válaszok. Ugyanakkor a kormányprogramban az is szerepel, hogy a mezőgazdaságban adómentessé teszik a minimálbért” – húzta alá Antal Árpád.

Debreczeni László adószakértő is úgy véli,

az építőiparban helyes lépés volt az ágazati minimálbér bevezetése, hiszen korábban egyértelműen beazonosították, hogy ezen a területen feketén dolgoztatták az embereket, nagy volt az adócsalás.

Ezt az ágazatot ebből a szempontból is sikerült rendbe tenni, mindenkinek megvan a 3000 lejes minimálbére, a vállalkozók valójában feleannyi adót fizetnek, tehát számukra sem annyira megterhelő, mutatott rá az adószakértő. „Minden országnak kellene hogy legyen egy stratégiája, meghatározva a prioritásokat, milyen területeket akar fejleszteni, és célzottan kell a kedvezményekkel előrukkolni” – vallja eközben Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.

Példaként említette, hogy ha Románia számára fontos a számítástechnika vagy a textilipar, vagy bármi más, akkor ezekben az ágazatokban kell kedvezményeket nyújtani, mert azok így elkezdenek megerősödni.

Idézet
A gond az, hogy ebben az országban stratégiák csak papíron vannak”

– szögezte le a vállalkozók szervezetének Kovászna megyei elnöke.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 27., vasárnap

Nagy viták övezik az uniós területalapú agrártámogatás gyökeres átalakítását

Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.

Nagy viták övezik az uniós területalapú agrártámogatás gyökeres átalakítását
2024. október 26., szombat

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője

Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.

Románia lett az Európai Unió legnagyobb gáztermelője
2024. október 24., csütörtök

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán

Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán
2024. október 24., csütörtök

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak

A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak
2024. október 24., csütörtök

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság
2024. október 23., szerda

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör

A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör
2024. október 23., szerda

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében

Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében
2024. október 23., szerda

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök

A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök
2024. október 22., kedd

Visszafogott román gazdasági növekedés

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Visszafogott román gazdasági növekedés
2024. október 22., kedd

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament