Sovány vigasz: olcsóbbak lettek a citrusfélék és a burgonya
Fotó: Gecse Noémi
Az alapvető szükségleti cikkek – mint például az alapélelmiszerek, üzemanyagok, az energia, a tömegközlekedési bérletek vagy a kábeltévé – drágultak a leginkább 2017 júniusa és 2018 júniusa között – mutat rá friss, az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közölt adatsorok alapján készített elemzésében a Mediafax hírügynökség.
2018. augusztus 21., 14:092018. augusztus 21., 14:09
Az éves szintű infláció 5,4 százalékos volt, és úgy tűnik, a pénzhígulás üteme alacsony volt a létfenntartás költségeinek valós növekedéséhez mérten. Például a villanyáram ára 16,9 százalékkal, a földgázé 10 százalékkal, az üzemanyagoké 17,4 százalékkal, a cigarettáé 7,2 százalékkal, a vajé 21,2 százalékkal, a tojásé 13,5 százalékkal nőtt, miközben a zöldségkonzervek 12,9 százalékkal, a friss gyümölcsök 11 százalékkal, a tej pedig 5,4 százalékkal drágult.
Ugyan 5 százaléknál kisebb mértékben drágult a bab és a többi hüvelyes, 4 százalékkal a hús, a túró, 3,9 százalékkal a húskonzerv, 3,5 százalékkal a baromfihús, 3,5 százalékkal az egészségügyi szolgáltatások, 3,4 százalékkal a fagyasztott hal, 2,8 százalékkal a sertéshús, 2,5 százalékkal a sör és 2,8 százalékkal a tömegközlekedés, de ezek az áremelkedések is mind-mind erős hatással bírtak a háztartások költségvetésére.
Amint arról korábban beszámoltunk, az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat a román statisztikai intézetnél ugyan alacsonyabb, 4,7 százalékos inflációs rátát mért Romániában idén júniusban, ám még ezzel az értékkel is immár ötödik hónapja annak, hogy nálunk nőttek a leggyorsabb ütemben az árak.
Mint ismert, látva a gazdaság alakulását, a Román Nemzeti Bank (BNR) májusban a korábban közölt 3,5 százalékról 3,6 százalékra emelte 2018-as inflációs előrejelzését. 2019-re 3 százalékos pénzhígulást vetített előre, 10 százalékponttal kisebbet, mint korábban.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
szóljon hozzá!