Immár hagyományosan Kolozsváron az egyik legdrágább az albérlet
Fotó: Jakab Mónika
Az albérletek folyamatos drágulására világít rá az Imobiliare.ro ingatlanközvetítő platform friss elemzése is. Történik mindez egy olyan nyári periódusban is, amikor úgymond nincs szezonalitása az albérletkeresésnek. Így nem is csoda, hogy az elemzők szeptemberben, amikor a hallgatók megostromolják a nagyobb egyetemi központokat, újabb, ezúttal látványos áremelkedést várnak.
2023. augusztus 02., 10:002023. augusztus 02., 10:00
Tovább emelkednek a bérleti díjak, a tavalyi évhez képest a különbségek a temesvári 8 százaléktól a konstancai 22 százalékig terjednek – világit rá friss elemzésében az Imobiliare.ro ingatlanközvetítő platform. Mint az elemzők rámutatnának, a nagyvárosok sorában
A kétszobás lakások átlagos bérleti díjak 350 euró és 480 euró között mozog az Imobiliare.ro adatai szerint. A garzonlakások esetében a szükséges átlagos ráfordítás 220 euró és 310 euró között mozog, míg a háromszobás lakások esetében az árak 400 euró és 650 euró között mozognak.
„A bérleti díjak továbbra is emelkednek, beleértve a nyári hónapokat is, amikor a szegmens szezonalitása miatt kisebbek kellene hogy legyenek az elkért összegek. Az infláció és az adóügyi változások azonban nyomást gyakorolnak az árakra, szeptemberben pedig jelentős emelkedésre számítunk” – idézi az ingatlanközvetítő közleménye Daniel Crainicot, az Imobiliare.ro marketingigazgatóját.
Ugyan az előző hónaphoz viszonyítva csak enyhén drágultak az albérletek júniusban a nagyobb romániai városokban, a tavalyi év hatodik hónapjához képest már látványosnak mondható az áremelkedés üteme. Nő ugyanakkor a megtekintett hirdetések száma is.
Mint írják, Bukarestben a tulajdonosok egy garzonlakás esetében havi 301 eurót kérnek el átlagosan, egy kétszobás lakás esetében havi 480 euró, egy háromszobás lakás esetében pedig havi 650 euró az átlagár. A fővárosban a bérleti díjak legjelentősebb növekedése az előző évhez képest a kétszobás lakások kategóriájában volt tapasztalható, 11,7 százalékos emelkedést regisztráltak.
Brassóban átlagosan 290 eurót kérnek el egy hónapra egy garzonlakásért, 420 euró a kétszobás és 560 euró egy háromszobás lakás bérleti díja. A háromszobás lakások esetében volt az elmúlt évben a leglátványosabb, 16,1 százalékos az éves szintű drágulás.
Kolozsváron a garzonlakások esetében havi 310 eurót, a kétszobás lakásokért 480 eurót, a háromszobásért pedig 600 eurót kérnek a tulajdonosok. A kincses városban is a háromszobás lakások kategóriájában volt tapasztalható a legnagyobb, 15,1 százalékos áremelkedés.
Konstancán eközben a bérleti díjak elérik a 270 eurót a garzonlakások, a 400 eurót a kétszobás és az 550 eurót a háromszobás lakások esetében. A tengerparti megyeszékhelyen ugyanakkor a kétszobás lakások drágultak a leglátványosabban, 21,9 százalékkal tavalyhoz mérten.
Jászvásáron a tulajdonosok átlagosan havi 280 eurót kérnek egy garzonlakásért, havi 380 eurót egy kétszobás és havi 450 eurót egy háromszobás lakásért. A moldvai városban is jelentős, 15,3 százalékos éves növekedést tapasztaltak a háromszobás lakások árai.
Temesváron 220 euró kell havonta, ha valaki garzont szeretne bérelni, 350 euró egy kétszobás és 400 euró egy háromszobás lakás esetében. A Béga-parti városban a legjelentősebb éves szintű áremelkedést a háromszobás lakások esetében regisztrálták, amelyek bérleti díja 9,3 százalékkal nőtt.
A lakásárak és a banki kamatok csökkenésére várva sokan halogatják ebben az időszakban a lakásvásárlást, ilyen körülmények között sokan választják az albérletet, emiatt a kereslet felfelé hajtja az árakat. A bérlők túlzónak tartják a bérleti díjakat.
Míg a bérbeadásnál alap, hogy – főként az egyetemi központokban – a tanév kezdete előtt pörög jobban a piac, kevesen gondolnák, hogy a lakáseladásnak is van szezonja. Márpedig van, mint ahogy a földterületek értékesítésének is megvan a maga idénye.
A Zöld ház program közel 130 ezer kedvezményezettjének energiatároló rendszerekre van szüksége, mert nem tudják az általuk napelemmel megtermelt energiát az országos hálózatba juttatni, azaz akadályozva van prosumer státusuk.
Románia három városában drágább az élelmiszer, mint Bukarestben – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) adataiból, amelyeket a Hotnews.ro vett górcső alá.
Az év első tíz hónapjában 162 502 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük több mint 82 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint egy gramm arany pénteken 415,3204 lejt ért, 9,4105 lejjel (2,32 százalékkal) többet, mint csütörtökön. Ezzel a nemesfém ára újabb rekordot döntött.
A csütörtökön jegyzett évi 5,59 százalékról 5,75 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi kamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Óvás óvást követ az észak-erdélyi autópálya legnehezebb és legdrágább, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás eredményhirdetése után: az olasz WeBulid után újabb cég támadta meg az eredményt.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
szóljon hozzá!