Egyre drágább, de nem áll le a lakásfelújítás: a romániai lakosság háromnegyede tervez a következő évben renoválást

Ki magában, ki szakemberrel. A lakosság többsége nem mond le a kisebb-nagyobb lakásfelújítási tervekről •  Fotó: Erdély Bálint Előd

Ki magában, ki szakemberrel. A lakosság többsége nem mond le a kisebb-nagyobb lakásfelújítási tervekről

Fotó: Erdély Bálint Előd

A koronavírus-világjárvány miatti lezárások alatt kiugróan megnőtt a romániai otthonokban elvégzett kisebb javítások, renoválások mértéke. Az elmúlt időszakban a drágulások miatt ugyanakkor sokkal körültekintőbbek lettek az emberek, ma már több cégtől, szakembertől kérnek árajánlatot, mielőtt nekivágnak egy felújításnak.

Bíró Blanka

2022. április 26., 08:172022. április 26., 08:17

A romániai lakosság háromnegyede végzett valamilyen felújítást a lakásban az elmúlt egy évben, és a következő egy évben is hozzávetőleg ugyanennyien terveznek valamilyen szintű renoválást – derül ki az MKOR Consulting piackutató cég felméréséből. A napokban nyilvánosságra hozott kutatási eredmények szerint a romániai polgárok átlag két alkalommal végeznek javításokat a lakásban, a többség, vagyis 59 százalék a családtagokhoz, barátokhoz fordul segítségért ilyen esetekben. Arra is fény derült, hogy 35 százalék szerződtet szakembereket az ilyen jellegű munkálatokra, a kivitelezőket az ismerősök ajánlásai alapján választják ki, leginkább a fiatalabbakra jellemző, hogy online dokumentálódnak a szakcégekről és azok ajánlatairól. A képzett szakemberekből álló csapatok munkáját értékelték a megrendelők a legtöbbre, ők kapták a legjobb minősítést a kivitelezés minőségére, ritmusára és összköltségeire vonatkozóan is.

Az MKOR Consulting felmérése szerint a lakosság 75 százaléka a saját lakásában végzett javítási, felújítási munkálatokat, a cél az volt, hogy felfrissítsék a belső tereket, megváltoztassák a belső designt, kicserélték az elektromos vezetéket, a világítási rendszert vagy a fürdőszobai berendezést.

Leginkább a konyhában, a fürdőszobában és a hálószobában eszközöltek átalakításokat, javításokat, erre a célra átlag 6825 lejt szántak. A piackutató szerint a következő egy évben is a lakosság háromnegyede tervez valamilyen szintű felújítást, javítást a lakásában, viszont a munkálatok száma évi kettőről már 1,4-re csökken vissza.

Nem reménykedhetünk árcsökkenésben

A pandémia első évében, 2020 tavaszán szárnyalt leginkább a lakásfelújítás, -javítás – osztotta meg tapasztalatait lapunkkal Boér Lehel, a Depo háromszéki barkácsáruházlánc tulajdonosa. Felidézte, akkor kimagasló számokat értek el az olyan anyagok eladásából, amelyekkel az emberek önállóan is tudták javítgatni-szépíteni a lakásukat, a kertjüket. Így több festéket, lazúrt, faápolót, parkettát vásároltak, sok olyan elemet, ami a kerítés felújításához vagy új kerítés építéséhez szükséges. A vállalkozó kitért arra is, hogy ma már olyan anyagokat lehet vásárolni, például laminált parkettát, aminek a lerakásához nincs szükség különösebb szakértelemre.

Idézet
„A nulláról történő építkezések nem estek vissza, viszont nem is növekedtek, a kisebb renoválásokra szükséges anyagokat viszont továbbra is vásárolják az embereket. A szerszámok és az építőanyagok ára 2020 tavasza óta átlag 50–60 százalékkal emelkedett, ennek ellenére a forgalom nem csökken”

– vont mérleget Boér Lehel. Kifejtette, gyakorlatilag minden megdrágult, a teljes termékskála, ám míg a 2008-as válságban felfújtnak tűntek az áremelkedések, most ezt megalapozottnak találják, az energiaválság, a háború miatt. „Az emberek belátták, hogy ha ki kellene festeni a konyhát és a kamrát, és most éppen van rá pénzük, jobb ha meg is teszik, hiszen megtörténhet, hogy holnap már csak a kamrára lesz elég ugyanaz az összeg, vagy már arra sem. A pénz vásárlóereje napról napra csökken, viszont ha megvásárolunk egy terméket, kifizetünk jelenlegi áron egy szolgáltatást, az később többet ér” – részletezte az üzletember. Ő maga attól tart, hogy az árak már nem csökkennek vissza a két évvel ezelőtti szintre, így reménytelen arra várni, hogy majd olcsóbbak lesznek az anyagok.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Hullámvölgyek és hullámhegyek

Az elmúlt időszakban valóban nagy volt az igény a lakásban elvégzett munkálatokra, kisebb átalakításokra, frissítésekre, de nagyszabású felújításokra is érkeztek megrendelések – számolt be hasonló tapasztalatairól kérdésünkre Tóth György Botond sepsiszentgyörgyi építkezési vállalkozó.

Hangsúlyozta, voltak hullámvölgyek, megtorpanások, a pandémia alatti lezárás első heteiben nem engedtek be szakembereket a házakba, majd az építőanyagok drágulása egy rövid időre szintén visszavetette a forgalmat, de aztán mindig újra fellendült a kereslet.

A vállalkozó ugyanakkor azt tapasztalja, hogy a jelentős mértékű áremelkedések miatt sokkal körültekintőbbek az ügyfelek, több szakembert, céget is megkeresnek, több árajánlatot kérnek, és mérlegelnek, mielőtt belevágnak egy felújításba. „A megvásárolt tömbházlakásokat szinte kivétel nélkül felújíttatják a beköltözés előtt az új tulajdonosok, ilyen esetben a rendelkezésre álló keretből gazdálkodnak, de egy bizonyos összeget mindenképpen szánnak erre, ezt nem spórolják meg. Viszont az is előfordult, hogy vidéki régi ház teljes felújítására kértek árajánlatot, és meggondolták magukat, mert sokallták az összeget” – részletezte Tóth György Botond.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. október 24., csütörtök

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán

Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.

Még rágódnak a hazai élelmiszerek árréskorlátozásán
2024. október 24., csütörtök

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak

A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.

A jelzáloghitelek értéke is megmutatja, hol a legmagasabbak a lakásárak
2024. október 24., csütörtök

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság

Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.

Aszálykárosult romániai gazdák számára hagyott jóvá kárpótlást az Európai Bizottság
2024. október 23., szerda

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden

A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.

Mikor a legolcsóbb a repülőjegy? – Tévhit, hogy kedden
2024. október 23., szerda

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör

A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Nem csak a poharukat emelik: fokozatosan drágulhat a sör
2024. október 23., szerda

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében

Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.

Meghaladja a 10 ezer lejt a tisztességes megélhetéshez szükséges minimális kosár értéke egy négyfős család esetében
2024. október 23., szerda

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök

A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Jövőre nem nő az ingatlanadó, ígéri a miniszterelnök
2024. október 22., kedd

Visszafogott román gazdasági növekedés

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Visszafogott román gazdasági növekedés
2024. október 22., kedd

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament

A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.

A minimálbér kiszámításának új mechanizmusáról fogadott el törvénytervezetet a parlament
2024. október 22., kedd

Magyarországon és Romániában az egyik legnagyobb a költségvetési hiány

Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.

Magyarországon és Romániában az egyik legnagyobb a költségvetési hiány