Gyorsan fogy. A hideg időjárás miatt Romániában a korábbi évekhez képest fokozottabb ütemben ürülnek ki a gáztározók, csökkentek a gázkészletek
Fotó: Facebook/Romgaz
Egyre csökkennek a romániai gáztárolókban levő készletek a hideg időjárás miatt, ezt pedig a zsebünkön is meg fogjuk érezni.
2025. február 07., 17:002025. február 07., 17:00
2025. február 07., 17:092025. február 07., 17:09
Mint kiderült, Románia a hideg évszak csúcspontján gázimportra kényszerül, mivel a tárolt gázkészletek sokkal kisebbek, mint más években az év hasonló időszakában. Bár még közel két hónap van hátra a hideg évszakból, Románia máris több gázt használt el a tározókból, mint az elmúlt fűtési idényben összesen.
Ilyen körülmények között a román árutőzsde (BRM) spot piacán is emelkedtek az árak, és jóval magasabbak, mint az európai referenciapiacokon.
Három hónap alatt a romániai gáztározókban tárolt mennyiség több mint felét elhasználták
– derül ki a Gas Infrastructure Europe adataiból. A töltöttségi szint jelenleg 42 százalék, míg november közepén még 100 százalék volt. Tavaly március végén, azaz a hideg évszak lezárultával a gáztározók még 50 százalékban tele voltak,
Ráadásul az emelkedő árak miatt a készletfeltöltés drágább lehet, mint tavaly. Az európai piacokon a gázárak 2023 ősze óta a legmagasabb szinten vannak, de Romániában jóval az európai átlag feletti árakat látunk, miközben két héttel ezelőtt még az európai átlag alatt voltak.
Romániában a Román Árutőzsde adatai szerint 62 euró/MWh-os áron kereskednek a gázzal. Két héttel ezelőtt az ár 42-45 euró/MWh volt, ami az európai referenciaérték alatt van. Az emelkedés tehát csaknem 50 százalékos. Románia kénytelen volt gázt importálni, hogy kielégítse a hazai keresletet. A Transgaz adatai szerint február 7-én, pénteken
Ugyanakkor 5,9 millió köbmétert exportált Moldovába az Ungheni vezetéken keresztül, és 1,6 millió köbmétert az ukrajnai Isaccea 1-en keresztül.
A Magyarországgal közös kapcsolódási ponton nincs áramlás, sem import, sem export irányban. Érdemes megjegyezni, hogy Magyarország sokkal nagyobb mennyiségű gázt tárol, mint Románia. A HotNews hírportál emlékeztet: Magyarország több mint kétszer akkora tárolókapacitással rendelkezik, mint Románia, és a tározók töltöttségi szintje jelenleg 54 százalékos. Konkrétan 36 TWh gáz van a tározóiban, szemben a romániai 14 TWh-val.
Európa egésze ugyanebben a helyzetben van. A Gas Infrastructure Europe adatai szerint
Európa – Romániához hasonlóan – három hónap alatt többet fogyasztott, mint tavaly az egész hideg évszak alatt. A tavalyi hideg évszak végén, március 31-én az EU gáztározói 58 százalékban voltak tele. Még ha nem is áll fenn a közvetlen hiány veszélye, a tározók gyors kiürülése megnehezítheti a következő szezonban a feltöltést, és rövid távon hatással lehet az árakra.
Európa jobban ki van téve a piaci ingadozásoknak, mivel a cseppfolyósított földgázra támaszkodik, hogy kitöltse az ukrajnai vezetékeken keresztül történő orosz gáztranzit megszűnése miatt keletkezett űrt. Az EU legnagyobb LNG-szállítója az Egyesült Államok, de Donald Trump elnök arra szólította fel az EU-t, hogy még több amerikai kőolajat és földgázt vásároljon.
Ráadásul Európa a cseppfolyósított gáz importja terén nagyobb ázsiai konkurenciával szembesült, amelyet az elmúlt éveknél alacsonyabb árak generáltak. Ez az import lassulásához és a tárolt tartalékok nagyobb mértékű igénybevételéhez vezetett.
Hatvan százalék alá csökkent a hideg időjárás miatt a romániai gáztározók feltöltöttsége, ezért Sebastian Burduja energiaügyi miniszter válságstábot hívott össze a minisztériumba kedd délutánra.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!