Rekordnyereség. Nagyon jól ment az E.ON-nak a koronavírus-világjárvány idején is
Fotó: Facebook/e.on
A pandémia évében is Maros megye legnagyobb nyereséget elkönyvelő cége a romániai energiapiac egyik meghatározó szereplője, az E.ON Románia Kft. volt. A top 10-ből hiányzik viszont az Azomureș és a Richter Gedeon.
2021. augusztus 17., 14:182021. augusztus 17., 14:18
Sem az E.ON-csoport elsősége a Maros megyei cégtoplistán, sem a tavaly termelt profitja nem számít meglepetésnek. A folytonosan növekvő földgázár, illetve az azonos tendenciát mutató villamos energia piacára való betörés miatt nem érződtek a világjárvány hatásai, hisz a pandémia idején sem zárta el otthonában senki a csapokat. Pénztárcáját viszont tágabbra kellett nyitnia – innen is a cég rekordnyeresége.
A segesvári központtal rendelkező tejfeldolgozó üzem teljesítménye is borítékolható volt, hiszen a Hochland a legnagyobb romániai sajtgyártónak számít. A könyvelésben megjelenő 31,5 millió lejes profit a tejfeldolgozók között is minden idők legnagyobb hazai nyereségének számít. A képzeletbeli dobogó harmadik fokát meglepetésre egy Marosludason bejegyzett cég, a Vitafoam Románia foglalja el. Az angol királyságban bejegyzett cégcsoport hazai vállalata 26,9 millió lejes profitot termelt purhab gyártásából.
A továbbiakban a tízes listán két olyan céget találunk, amely Maros megyében aránylag újnak számító iparágban utazik: a spanyol kézbe került egykori Metalotehnica varrógépgyár, a CIE Matricon az autóiparnak állít elő főként alumíniumkomponenseket, míg a nyárádtői Expert Company Group számítógép-felújítással és értékesítéssel foglalkozik. A múlt évben 23 millió, illetve 19, 1 millió lejes, adózás utáni nyereséget értek el.
A 6. legnagyobb profitot, a marosvásárhelyi telephelyét kinövő és a vidrátszegi ipari parkba kiköltözött Nett Front érte el. A Bartha András által működtetett Kft. 16,3 millió lejes nyereséggel zárta a 2020-as évet.
Pedig a Bart Impexből kinőtt cég mindössze bútorajtókat készít. A Románia leggazdagabbjai közé tartozó Szász testvérek, Orlando és Roland által birtokolt Renania Trade jelenléte a legjobbak között szinte elvárás volt az elemzők részéről.
Az elsősorban munkavédelmi ruhákat és eszközöket gyártó és forgalmazó cég 13,7 millió lejes tiszta nyeresége még így is az eddigi legnagyobb volt a Renania történelmében. Hasonló eredményt ért el a Dicsőszentmártonban bejegyzett, német érdekeltségű Ruck Ventilatoare Kft. is, amely klímaberendezéseket, ventilátorokat gyárt.
Akár a bútoriparban a Nett Front, a gyógyszergyártásban a Bio Eel Kft. is megelőzte a nála nagyobbakat, mint például a budapesti székhelyű Richter Gedeon Rt. marosvásárhelyi leányvállalatát. A helybéli Albert Attila és a francia Jean Stephan Georges Scheftsik de Szolnok által birtokolt, főként vitaminokat előállító cégnek a tavaly szintén nagyon jó éve volt: 1992 óta eddigi legnagyobb forgalmát bonyolította és legjelentősebb tiszta nyereségét könyvelte el, közel 13 millió lejt. A lista végén a Daw Benta Romániát találjuk, amely az építkezési vállalatát csődbe vivő náznánfalvi Benta család tulajdona. A falfestéket és nemes vakolatot gyártó cég 11,4 millió lejes profitot tudhat magáénak.
A térségben bejegyzett több mint 53 ezer cég összesen 2,3 milliárd lejes nyereséggel zárta az elmúlt évet. Bár a számadat jelentősnek tűnik, ez a romániai cégek összprofitjának alig az 1,64 százalékát jelenti.
Ukrajnával kíván dróngyártásról szóló együttműködési megállapodást kötni Románia.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
szóljon hozzá!