Rekordnyereség. Nagyon jól ment az E.ON-nak a koronavírus-világjárvány idején is
Fotó: Facebook/e.on
A pandémia évében is Maros megye legnagyobb nyereséget elkönyvelő cége a romániai energiapiac egyik meghatározó szereplője, az E.ON Románia Kft. volt. A top 10-ből hiányzik viszont az Azomureș és a Richter Gedeon.
2021. augusztus 17., 14:182021. augusztus 17., 14:18
Sem az E.ON-csoport elsősége a Maros megyei cégtoplistán, sem a tavaly termelt profitja nem számít meglepetésnek. A folytonosan növekvő földgázár, illetve az azonos tendenciát mutató villamos energia piacára való betörés miatt nem érződtek a világjárvány hatásai, hisz a pandémia idején sem zárta el otthonában senki a csapokat. Pénztárcáját viszont tágabbra kellett nyitnia – innen is a cég rekordnyeresége.
A segesvári központtal rendelkező tejfeldolgozó üzem teljesítménye is borítékolható volt, hiszen a Hochland a legnagyobb romániai sajtgyártónak számít. A könyvelésben megjelenő 31,5 millió lejes profit a tejfeldolgozók között is minden idők legnagyobb hazai nyereségének számít. A képzeletbeli dobogó harmadik fokát meglepetésre egy Marosludason bejegyzett cég, a Vitafoam Románia foglalja el. Az angol királyságban bejegyzett cégcsoport hazai vállalata 26,9 millió lejes profitot termelt purhab gyártásából.
A továbbiakban a tízes listán két olyan céget találunk, amely Maros megyében aránylag újnak számító iparágban utazik: a spanyol kézbe került egykori Metalotehnica varrógépgyár, a CIE Matricon az autóiparnak állít elő főként alumíniumkomponenseket, míg a nyárádtői Expert Company Group számítógép-felújítással és értékesítéssel foglalkozik. A múlt évben 23 millió, illetve 19, 1 millió lejes, adózás utáni nyereséget értek el.
A 6. legnagyobb profitot, a marosvásárhelyi telephelyét kinövő és a vidrátszegi ipari parkba kiköltözött Nett Front érte el. A Bartha András által működtetett Kft. 16,3 millió lejes nyereséggel zárta a 2020-as évet.
Pedig a Bart Impexből kinőtt cég mindössze bútorajtókat készít. A Románia leggazdagabbjai közé tartozó Szász testvérek, Orlando és Roland által birtokolt Renania Trade jelenléte a legjobbak között szinte elvárás volt az elemzők részéről.
Az elsősorban munkavédelmi ruhákat és eszközöket gyártó és forgalmazó cég 13,7 millió lejes tiszta nyeresége még így is az eddigi legnagyobb volt a Renania történelmében. Hasonló eredményt ért el a Dicsőszentmártonban bejegyzett, német érdekeltségű Ruck Ventilatoare Kft. is, amely klímaberendezéseket, ventilátorokat gyárt.
Akár a bútoriparban a Nett Front, a gyógyszergyártásban a Bio Eel Kft. is megelőzte a nála nagyobbakat, mint például a budapesti székhelyű Richter Gedeon Rt. marosvásárhelyi leányvállalatát. A helybéli Albert Attila és a francia Jean Stephan Georges Scheftsik de Szolnok által birtokolt, főként vitaminokat előállító cégnek a tavaly szintén nagyon jó éve volt: 1992 óta eddigi legnagyobb forgalmát bonyolította és legjelentősebb tiszta nyereségét könyvelte el, közel 13 millió lejt. A lista végén a Daw Benta Romániát találjuk, amely az építkezési vállalatát csődbe vivő náznánfalvi Benta család tulajdona. A falfestéket és nemes vakolatot gyártó cég 11,4 millió lejes profitot tudhat magáénak.
A térségben bejegyzett több mint 53 ezer cég összesen 2,3 milliárd lejes nyereséggel zárta az elmúlt évet. Bár a számadat jelentősnek tűnik, ez a romániai cégek összprofitjának alig az 1,64 százalékát jelenti.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!