2012. március 22., 07:592012. március 22., 07:59
Mintegy 17 millió hektoliter sör fogyott Romániában az elmúlt év során, a romániai sörgyártók szövetsége által eladott mennyiség ugyanakkor eléri a 15,6 millió hektoliternyi sört – jelentette be tegnapi sajtótájékoztatóján Constantin Bratu, a szövetség vezetője.
„A tavalyi évet sikerként, ugyanakkor azonban kudarcként is értékelhetjük, 2008-ban ugyanis még 20,2 millió hektoliter sört sikerült értékesítenünk, ez az érték 2010-ben 17 millióra csökkent. A tavalyi adatokat figyelembe véve azonban elmondhatjuk, hogy a gyártók erőfeszítéseinek köszönhetően 2011-re stabilizáltuk a piacot” – fogalmazott Bratu. Hangsúlyozta: a lakosság által elfogyasztott sör 96 százalékát belföldön állították elő, Európa-szinten így Románia importálja a legkevesebb, mindössze 0,27 millió hektoliternyi mennyiséget, Bratu szerint így a sörpiac az ország „leghazafiasabb” piacának nevezhető.
„Az egy főre eső fogyasztás az elmúlt évben egy literrel emelkedett, elérve így a 89 litert, Európában egyébként ez az átlag 80 liter. A vezető helyet továbbra is Csehország foglalja el 144 liternyi sörrel, emellett a 100-as határt többek között Ausztria és Németország haladja meg” – magyarázta a szövetség elnöke.
A sörgyártók szövetségének tagjai egyébként 2011-ben 272 millió euróval járultak hozzá az államkaszszához, ez 2 millió euróval több 2010-hez képest, az elmúlt év során megvalósított beruházások értéke pedig elérte a 61 millió eurót. Az egyesülethez tartozó öt sörgyártó vállalat mintegy 4400 munkahelyet biztosít az országban található 10 gyárban. A 2004-ben alapított szövetséghez a Bergenbier, a Heineken Románia, a Romaqua Group, a United Romanian Breweries és az Ursus Breweries gyártók tartoznak.
A szászsebesi sörgyár termelési kapacitásának 40 százalékkal való növelését tervezi a Borsec ásványvizet is palackozó Romaqua vállalat, a befektetés értéke eléri a 10 millió eurót, az elképzeléseket még az év első felében megvalósítják az illetékesek. A projekt elsősorban olyan felszerelés beszerzését jelenti, amelyek üveges sör előállítására is alkalmasak, a Fehér megyében található egységben ugyanis jelenleg csak dobozos, illetve műanyag palackos termékeket gyártanak. A beruházás óránként 30 ezer félliteres sör palackozását teszi majd lehetővé. A Romaqua szászsebesi gyárában évente egymillió hektoliter, azaz naponta 286 tonna sört állítanak elő, a tervezett projekt megvalósítása után ez az érték évente 1,4 millió hektoliternyi terméket fog jelenteni. Szászsebesen emellett évente 12 millió liter energiaitalat is előállítanak, a gyárat egyébként 2008-ban nyitották meg, a befektetés értéke 40 millió euró volt. A vállalatnál jelenleg mintegy 250 személy dolgozik, a termelési kapacitás növelésének köszönhetően pedig a vezetőség további 100 munkahely létrehozását tervezi. Octavian Creţu vezérigazgató egyébként már 2009-ben beszélt a termelés kétszeres emeléséről, az elképzelések azonban a gazdasági válság miatt nem valósulhattak meg. |
Továbbra is a műanyag palackos sör a legnépszerűbb a romániai lakosok körében, akiknek több mint 51 százaléka részesítette előnyben ezt a fajta csomagolást 2011-ben – nyilatkozta tegnap Constantin Bratu, a romániai sörgyártók szövetségének vezetője. „Az érték mindössze 2 százalékkal emelkedett 2010-hez képest, míg az üveges sör népszerűsége 1,5 százalékkal esett vissza, a fogyasztók 30 százalékát szolgálva ki” – mutatott rá Bratu. Hozzátette: a műanyag palackos italok általában Kelet-Európában népszerűek. „A piac jelentősen fejlődött az elmúlt években, 1996-ban még csak 8,3 millió hektoliter műanyag palackos sört sikerült értékesíteni, mostanra pedig ez az érték 51 százalékkal emelkedett. Kijelenthetjük, hogy a sörpiacon végbement előrelépés ennek a fajta csomagolásnak is köszönhető” – hangsúlyozta a szövetség elnöke. |
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.