Egy hét a gázár-liberalizációig: érdemes megkeresni a kedvezőbb árat ajánló szolgáltatót

Egy hét a gázár-liberalizációig: érdemes megkeresni a kedvezőbb árat ajánló szolgáltatót

Nem mindegy, mennyit fizetünk majd a télen. Előnyünkre fordíthatjuk a gázár-liberalizációt

Fotó: Haáz Vince

Bár a romániai piacon jelen levő két legnagyobb földgázszolgáltató egyelőre nem készül árat csökkenteni, a piac, illetve egy, a parlament napirendjén levő törvénytervezet rákényszerítheti erre őket.

Bíró Blanka

2020. június 25., 19:462020. június 25., 19:46

2021. szeptember 10., 12:182021. szeptember 10., 12:18

Egy héttel a július 1-jei gázár-liberalizáció előtt a szabályozott 68 lejnél kevesebb megawattóránkénti ár alatt zajlanak a nagykereskedelmi tranzakciók, és bár a két legnagyobb gázszolgáltató – az E.ON és az Engie – nem csökkentette az árait, egyre több más kereskedő hajlandó kisebb árajánlattal előrukkolni.

Idézet
Az alacsony nagykereskedelmi árak előbb-utóbb tükröződni fognak a lakossági számlákon is”

– igyekezett azonban megnyugtatni a gázszámláik miatt aggodalmaskodókat Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke. A Krónika megkeresésére ugyanakkor arról is beszámolt, hogy a parlamentben szerepel egy tervezet, amely az úgynevezett „windfall tax” bevezetését írja elő, tehát megadóznák a szolgáltatók többletbevételét, ha azt a helyzet kihasználásával szerezték, ezzel is ösztönözve az árcsökkentést. „A gázár alakulása attól is függ, hogy a két nagy szolgáltató konkurenciája hogyan lép fel.

Idézet
Ha a nagy játékosok azt látják, nincsenek erős versenytársaik, nincsenek olyan ajánlatok, melyek veszélyeztetnék a piaci helyzetüket, akkor tartják az árakat. Ellenkező esetben kénytelenek lesznek csökkenteni”

– mutatott rá Nagy-Bege Zoltán. Ugyanakkor a hatóság ár-összehasonlítójában azt tapasztalni, hogy egyre több kereskedő hajlandó jóval alacsonyabb árat ajánlani a nagyokhoz képest, és ezek között a piacra újonnan belépő nagy, tapasztalt vállalatok is vannak. Ezt azért merik meglépni, mert a nagykereskedelmi árak még mindig alacsony szinten vannak, most már a téli időszakra is lehet alacsonyabb áron szerződést kötni, mint a liberalizáció előtt érvényes, szabályozott 68 lej.

A hatóság alelnöke emlékeztetett, hogy jóváhagytak egy szabályzatot, amely kötelezi a földgáztermelőket, hogy bizonyos mennyiségeket piacra dobjanak – hónapos, negyedéves, szezonális és éves – szerződések alapján. Június 18-án volt az első tranzakció a szabályzat értelmében, azóta naponta kötnek szerződéseket. Múlt szerdán az utolsó negyedévre, tehát a téli időszakra 51 lejért szerződték le a földgáz megawattóráját.

A szakember rámutatott, valóban a téli időszakra a legdrágább a földgáz, de még ez jóval alatta marad a lakosság védelmében leszabályozott 68 lejnek. Ugyanakkor a harmadik negyedévre 35 lejen is zárultak tranzakciók.

Idézet
Ha 50 lej körül lehet szerződni a téli időszakra a földgázt, az előbb-utóbb tükröződni fog a lakossági számlákon, csökkenni fognak az árak.

Ám ez attól függ, milyen erős a két legnagyobb szolgáltató konkurenciája. Ha azok bátran ajánlanak, lakosság pedig nem marad passzív, a nagyok is kénytelenek lesznek árakat csökkenteni, ha meg akarják tartani az ügyfeleiket” – szögezte le Nagy-Bege Zoltán.

korábban írtuk

Megérheti a liberalizáció: kedvezőbb árral kecsegtet a földgázszolgáltató-váltás
Megérheti a liberalizáció: kedvezőbb árral kecsegtet a földgázszolgáltató-váltás

Olcsóbban vásárolhatják júliustól a földgázt azok a lakossági fogyasztók, akik most résen vannak, és saját szolgáltatójukon kívül több másik cégtől is kérnek árajánlatot, hogy a legkedvezőbb mellett dönthessenek.

Többletadóval az árcsökkentésért

„A parlament ipari bizottságában már tárgyalták azt a tervezetet, amely többletadót róna ki a földgázkereskedőkre, ha nem a saját érdemük alapján jutnak bevételhez” – emelte ki Nagy-Bege Zoltán. Az ügynevezett „windfall tax” olyan piaci szereplőkre róható ki, akik nem a saját érdemük, hanem a konjunktúra alapján jutnak többletbevételhez. Tekintettel arra, hogy a gázár-liberalizáció egybeesik a drasztikus nagykereskedelmi gázárcsökkenéssel, az ebből szerzett többletbevételt megadózhatják. Ezzel próbálják rávenni a szolgáltatókat az árcsökkenésre, hiszen valószínűleg inkább olcsóbban adják majd a gázt a lakosságnak, mintsem adózzanak.

Nagy-Bege Zoltán dicséretesnek tartja, hogy a tervezetben az is szerepel, az így befolyt adót célirányosan a veszélyeztetett fogyasztók támogatására fordítanák. Bár a kormány arra hivatkozva halogatta a liberalizációt, hogy ki kell dolgoznia egy mechanizmust a veszélyeztetett fogyasztók védelmére, ez a kérdés azóta sem került napirendre.

Galéria

Fotó: Czeglédi Zsolt/MTI

Bármikor válthatunk

Mint ismeretes, július elsejétől liberalizálják a romániai földgázpiacot. Nagy-Bege Zoltán ugyanakkor kérdésünkre tisztázta, hogy

ha egy fogyasztó nem lép semmit sem az elkövetkező egy hétben, akkor a szerződése megy tovább a jelenlegi szolgáltatójával, azon az áron, amit az a július 1. utáni időszakra felajánlott.

Ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy ha a fogyasztó talál a piacon egy számára kedvező árajánlatot, bármikor szolgáltatót válthat. Nem kell az egy évet kivárni, különösképpen, ha olyan szerződés van érvényben, mely nincs határidőhöz kötve. „Viszont a szerződést érdemes mindig figyelmesen elolvasni, mert lehetnek benne kötelezettségek” – figyelmeztet Nagy-Bege Zoltán. A hatóság különben arra biztatja a fogyasztókat, hogy nézzenek utána, hasonlítsák össze az ajánlatokat, és válasszák ki a számukra legkedvezőbbet.

Érvelés a gázár tartása mellett

Az egyik legnagyobb romániai földgázszolgáltató, az E.ON Románia továbbra is kitart amellett, hogy nem csökkentheti a lakossági földgáz árát a július 1-jei gázár-liberalizáció után – érvelése szerint ennek

az az oka, hogy a piacon nincs elég gázmennyiség hosszú távra elfogadható áron.

Azonban azt sem tartják kizártnak, hogy ez a következő időszakban mégis megtörténik. Amint arról lapunkban korábban beszámoltunk, a két nagy gázforgalmazó az E.ON és az Engie új ajánlatában is korábbi ár szerepel, tehát nem csökkentettek semmit. Közben Virgil Popescu gazdasági miniszter azt állítja, hogy a gázszámlák értékének a liberalizálást követően 10–15 százalékkal kellene csökkennie.

korábban írtuk

Ismét árcsökkentésre szólította a miniszter a nagy gázszolgáltatókat
Ismét árcsökkentésre szólította a miniszter a nagy gázszolgáltatókat

Virgil Popescu gazdasági és energiaügyi miniszter szerint a romániai gázszolgáltatók visszaélnek domináns piaci helyzetükkel és ismét felszólította őket, hogy a lakossági fogyasztói árat 15-20 százalékkal csökkentsék.

Az E.ON vezetőitől az Agerpres hírügynökség kérdezte meg, mi áll a hátterében annak, hogy nem módosították az árakat. Válaszában a szolgáltató arra hivatkozik, hogy a 2020. július 1. és 2021. június 30. között értékesített gáz végső felhasználói árába beleszámolták a már betározott földgáz árát, valamint annak az árát, amit július 1. utáni időszakban kell felvásárolniuk. Azzal érvelnek, hogy az ajánlatuk tizenkét hónapra stabil árat tartalmaz, ezen az áron biztosítják a téli szükségletet, amikor a költségek is magasabbak, hiszen a megnövekedett fogyasztás mellett a tározókban is tartalékolniuk kell.

Magyarázatuk szerint a lakosság éves fogyasztásának 80 százalékát a télen használja el, ebben az időszakban, hogy a csúcsfogyasztást biztosítani tudják, kénytelenek külföldről, drágábban importálni.

Arra is hivatkoznak, hogy az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) arra kötelezte őket, hogy kiküldjék a július 1. utáni időszakra szóló árajánlataikat a mintegy 1,55 millió ügyfelüknek, mielőtt ezeket a mennyiségeket leszerződtették volna. Ugyanakkor nem tartják kizártnak, hogy ha hosszú távra a belső piacról be tudják szerezni a szükséges mennyiséget elfogadható áron, ez a számlákon is megmutatkozik.

„Egy jól működő liberalizált piacon kaphatnak az ügyfelek megfelelő ajánlatokat, és ösztönözheti a befektetőket is” – vélik a szolgáltató vezetői. Arra biztatják ugyanakkor a fogyasztókat, hogy amikor összehasonlítják az ajánlatokat, nézzék meg az ár mellett a szerződés futamát, hogy milyen feltételekkel módosítható, és hogy milyen ügyfélszolgáltatásokat tartalmaz.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 11., csütörtök

Bázisállomást hoz létre Nagyváradon a HiSky légitársaság

Nagyváradon hozza létre negyedik bázisát a HiSky moldovai légitársaság – jelentette be a cég vezérigazgatója csütörtökön.

Bázisállomást hoz létre Nagyváradon a HiSky légitársaság
2024. április 11., csütörtök

ANAF: ha nem ad nyugtát a fodrász, nem kell fizetni – Növelnék az adózási kedvet a szépségiparban

„Kérd a nyugtát a szépségszalonban! Ha a gazdasági szereplő megtagadja, jogosult vagy az ingyenes szolgáltatásra!” – tanácsolja Facebook-oldalán az ANAF, amely átfogó, a szépségiparban tevékenykedőket megcélzó kampányt indított márciusban.

ANAF: ha nem ad nyugtát a fodrász, nem kell fizetni – Növelnék az adózási kedvet a szépségiparban
2024. április 11., csütörtök

Drasztikusan vissza kell fogni a nagy tehergépkocsik és autóbuszok szén-dioxid-kibocsátását

Az Európai Parlament szerdán új, az uniós tagállamok kormányait tömörítő Tanáccsal már egyeztetett intézkedéseket fogadott el az új nehézgépjárművekre vonatkozó szén-dioxid-kibocsátás-csökkentési célok szigorítása érdekében.

Drasztikusan vissza kell fogni a nagy tehergépkocsik és autóbuszok szén-dioxid-kibocsátását
2024. április 11., csütörtök

Csökkent márciusban az infláció, de az árak még mindig jóval magasabbak, mint tavaly

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) szerdán közölt adatai szerint a februári 7,23 százalékról 6,61 százalékra csökkent márciusban az éves infláció Romániában.

Csökkent márciusban az infláció, de az árak még mindig jóval magasabbak, mint tavaly
2024. április 10., szerda

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek

Rögtön az elején akadályokba ütközik a Nagyvárad és Arad között tervezett gyorsforgalmi út építése: óvás miatt felfüggesztik az egyik szakasz megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást.

Még el sem kezdték építeni a Nagyvárad–Arad gyorsforgalmi utat, máris „úttorlaszba” ütköztek
2024. április 09., kedd

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél

A romániai üzemanyagpiacot vezető Petrom kedden reggel ismét emelte a benzin és a gázolaj literenkénti árát – ez már a harmadik emelés ebben a hónapban.

Újra drágultak az üzemanyagok – 7,5 lej felett a gázolaj literenkénti ára a piacvezetőnél
2024. április 08., hétfő

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól

Jövő hónaptól sokan árcsökkentést fognak tapasztalni, különösen a gáz esetében, de az elektromos energia esetében is – jelentette ki hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Olcsóbb gázt és áramot ígér a lakossági fogyasztóknak a miniszter már májustól
2024. április 08., hétfő

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság

A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.

„Csak azért fizetünk biztosítást, hogy közlekedhessünk”: nem bízik a biztosítókban és a felügyeletben a lakosság
2024. április 08., hétfő

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése

Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.

Lefékezett az új és elektromos autók értékesítése
2024. április 07., vasárnap

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani

Hamarosan hivatalosan is befejezettnek nyilvánítják a nagyváradi repülőtér korszerűsítési munkálatait, miután az utolsó szükséges eljárások után elkezdték a projekt átvételét.

A felújítás befejezése után nagyméretű gépek is használhatják a nagyváradi repülőteret – már ha sikerül járatokat odacsábítani