Nem mindegy. Ha jól döntünk, júliustól csökkenhet a gázszámla értéke
Fotó: Veres Nándor
Olcsóbban vásárolhatják júliustól a földgázt azok a lakossági fogyasztók, akik most résen vannak, és saját szolgáltatójukon kívül több másik cégtől is kérnek árajánlatot, hogy a számukra legkedvezőbb mellett dönthessenek, mire július elsejére bekövetkezik a földgáz árának liberalizációja.
2020. május 19., 15:172020. május 19., 15:17
2021. szeptember 10., 12:192021. szeptember 10., 12:19
A polgárok kérjenek árajánlatot több földgázszolgáltatótól, majd azokat összehasonlítva döntsék el, hogy maradnak a réginél, vagy újat választanak – javasolja a háztartási fogyasztóknak Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke. Az illetékest annak kapcsán kérdeztük, hogy július elsejétől liberalizálják a földgázpiacot, és nem lesz többé hatóságilag meghatározott árszint.
Mint az illetékes elmondta, a gázár-liberalizáció miatt a hatóságok arra kötelezték a szolgáltatókat, hogy a májusi és a júniusi számlákhoz mellékeljenek értesítőt arról, július 1. után milyen árat ajánlanak. A szerződések újratárgyalására kedvező időszak a mostani a fogyasztók számára, hiszen az elmúlt öt-hat hónapban a szabadpiacon is zuhantak az árak a kereslet látványos csökkenése miatt.
– hívta fel a figyelmet a hatóság alelnöke. Hozzátette, az árliberalizáció után minden szolgáltató eldöntheti, hogy milyen árat tud ajánlani a fogyasztóknak július elseje után, a fogyasztó pedig ezekből kiválaszthatja a számára legkedvezőbbet. A számlával egy borítékban kötelező módon beérkező új ajánlat az első információ, ezt kell első körben összevetni a számlán szereplő jelenlegi árral, majd érdemes más szolgáltatótól is ajánlatot kérni.
Hogy megkönnyítse a felhasználók dolgát, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) saját honlapján, az Anre.ro oldalon tett közzé ár-összehasonlítót földgázra és villamos energiára is.
Ezt folyamatosan frissítik, legtöbb egy-két napos csúszások lehetnek, de az összehasonlító még nem árajánlat. Ez egy első szűrő, ez alapján az országban szolgáltató több mint harminc társaság közül ki lehet választani a három-négy megfelelőt, majd azoktól érdemes személyre szabott árajánlatot kérni.
A hatóság alelnöke arra is kitért, hogy
Tehát ha megegyezik egy másik vállalattal, be kell nyújtania egy erre vonatkozó kérést a jelenlegi szolgáltatójának, és legtöbb 21 napon belül megtörténik az átállás.
„Ez kedvező időszak a fogyasztók számára, hiszen a szabadpiacon a földgáz ára az elmúlt év végén elkezdett zuhanni, és az öt-hat hónap alatt sokat esett. A téli időszakra nem biztos, hogy ilyen szinten maradnak az árak, a nagybani piacon általában akkor szoktak növekedni, de a kereskedők ezt is beárazzák az egyéves szerződésbe. Tehát ha most a szolgáltató megawattóránként 30-40 lejes nagykereskedelmi áron vásárolja a földgázt, számításba veszi a szerződés megkötésekor, hogy ez az ár a tél folyamán 60-70 lejre emelkedhet” – ecsetelte a szakember.
Nagy-Bege Zoltán érdeklődésünkre ugyanakkor arról is beszámolt, hogy kiküszöbölték annak a lehetőségét, miszerint a második fél évben a korábban becsült 4-6 százalékkal megemelkedjen a háztartási fogyasztók esetében a villamos energia ára, sőt a becslések szerint még 1-2 százalékos árcsökkenés is elképzelhető. Rámutatott:
Az árszabályozó hatóság alelnöke felidézte, az Európai Bizottság tavaly nyáron hagyta jóvá az európai energiapiac szabályozását, amely idén január 1-jétől lépett életbe, és egyértelműen kimondja, hogy a nagybani piacon tilosak a szabályozott szerződések. Ennek ellentmond a jelenleg is érvényben levő romániai gyakorlat, ami szerint a legolcsóbb energiát próbálták a lakosság felé irányítani, hogy amennyire lehet, alacsonyan tartsák az árakat.
A brüsszeli testülettel az a kompromisszumos egyezség született, hogy erre az évre még engedélyezik, hogy bizonyos mennyiséget szabályozott áron vegyenek át a termelőktől a lakossági fogyasztásra, de ennek a feltétele az volt, hogy a második fél évben ezt a mennyiséget már csökkentik, és a szolgáltatóknak többet kell felvásárolniuk a szabadpiacról. Ilyen feltételek mellett a második fél évtől 5-6 százalékos áremelkedésre számítottak.
Végül mégsem ez a forgatókönyv valósult meg. Egyrészt mert a nagykereskedelmi piacon is visszaestek az árak a kereslet érezhető csökkenése miatt. Másrészt
A kormány a válsághelyzetre hivatkozott, miszerint a járvány miatt nagyon sok embernek csökkent vagy teljesen megszűnt a jövedelme, ezért kell biztosítani a lakosságnak az olcsóbb energiát „Kérdés, hogy erre mi lesz az Európai Bizottság válasza, ám nem valószínű, hogy erélyesen fellépnek, hiszen a féléves időszakért a jelenlegi helyzetben már nem érdemes” – jelentette ki Nagy-Bege Zoltán.
Emlékeztetett egyúttal, hogy a villamosenergia-piacon a lakossági szabályozott árak év végéig érvényesek, vagyis ez esetben 2021. január 1-jétől lesz a liberalizáció. Az első fél évben a Nuclearelectrica és a Hidroelectrica termelőktől vásárolták fel a lakossági fogyasztásra szánt villamos energia több mint 70 százalékát, a különbözetet pedig kisebb termelőktől.
Március elején a Nuclearelectricával szemben a hatóság pert veszített, a második fél évre kénytelenek voltak felfüggeszteni a szabályozott szerződésre vonatkozó rendeletet, ám a múlt héten kibocsátott sürgősségi kormányrendelet lehetővé teszi, hogy kiadjanak egy újat, és így elvehetik a vállalattól az olcsóbb energiát.
Nagy-Bege Zoltán rámutatott, valószínű, hogy az Olténia energetikai komplexumtól is tudnak olcsó energiát biztosítani a lakosság számára. Az elmúlt két évben a szénerőművek termelési költsége nagyon megemelkedett, mert magas áron tudtak szén-dioxid-bizonylatokat vásárolni.
„A válság következményeként a szén-dioxid-bizonylatok ára 35-40 százalékkal esett vissza, így a szénerőművek termelési költségei is csökkentek, bekerülhetnek azok közé, melyektől potenciálisan viszonylag olcsó energiát tudunk biztosítani a lakosság számára. Ha képbe kerülnek, helyrebillen a pénzügyi helyzetük” – emelte ki a Krónikának Nagy-Bege Zoltán.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!