Az alacsony bérek fékezik Kovászna megye gazdaságát – állapította meg Édler András. Mint a Kovászna megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke is hangsúlyozta, ha a munkavállalók keveset keresnek, keveset is tudnak visszafordítani a gazdaságba, és ez visszatartja annak növekedését.
2016. december 08., 16:042016. december 08., 16:04
A gazdasági szakember úgy véli, a közepes nagyságú háromszéki vállalatok gazdasági teljesítménye alapján a munkaadók megengedhetnék maguknak, hogy többet szánjanak a bérekre, bár ezzel lefaragnának a profitból. „Muszáj lesz emelni a béreket, ha fenn akarnak maradni, hiszen egyre inkább megmutatkozik a munkaerőhiány” – szögezte le Édler, aki azt tanácsolja a munkavállalóknak, hogy ha elégedetlenek a fizetésükkel, ne próbálkozzanak rögtön más megyében vagy külföldön, hanem inkább jelezzék a munkaadónak, hogy magasabb bért szeretnének. Ugyanis meglátása szerint ha a cégvezető elégedett a munkájukkal, nagy eséllyel megemeli a fizetésüket, hiszen hiába ügyes és okos, alkalmazottak nélkül egyetlen vállalkozó sem boldogul.
Kovászna megyét nem véletlenül nevezik a „nadrágok völgyének”, a könnyűipar sok embert foglalkoztat, ám a bérek alacsonyak. A nadrággyárak próbálkoztak már azzal is, hogy áthelyezzék a termelést Kínába vagy Indiába, ahol még olcsóbb a munkaerő, de ott nem tudták azt a minőséget előállítani, amit a nyugati piac megszokott, így maradtak a térségben. „Ha ezek a gyárak megnövelik a fizetéseket, hazatérnek a más megyébe ingázó vagy a külföldön dolgozó szakemberek is” – bizakodik a kamara elnöke.
Adataik szerint egyébként Kovászna megye gazdasága továbbra is felfele ívelő pályán halad, a cégek forgalma és profitja egyaránt gyarapodott. Az összesítések szerint a tavalyelőtti 5 milliárd lejes üzleti forgalom az elmúlt év végére már 5,3 milliárd lejre emelkedett, és idén is további bővülés tapasztalható. „Lezárult egy nehéz periódus. A háromszéki cégek számára is véget ért a gazdasági válság, a vállalkozók megújult erővel és bizalommal dolgoznak” – osztotta meg velünk tapasztalatait Édler András. Véleménye szerint ugyanakkor kialakulóban van az egészséges gazdaság, hiszen immár két éve, hogy a magasabb hozzáadott értéket termelő ipar megelőzte a kereskedelmet.
A szakember egyúttal arról is beszélt, hogy az átlagbérek tekintetében több felmérés létezik. A pesszimista megközelítés szerint Kovászna megye az országos listán az utolsók között szerepel e tekintetben, ám a reális bevétel nettó 1200-1300 lej, és ezzel már a középmezőnyhöz tartozik. Édler leszögezte, a kereskedelmi kamara az önkormányzatokkal vállvetve arra törekszik, hogy megváltoztassa Háromszék gazdasági struktúráját, s a jövőben a magas hozzáadott értéket képviselő ágazatok jelentsék a húzóerőt, kitörési lehetőségként az IT-t, a kreatív ipart és a turizmust azonosították.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.