A kimutatás szerint a tavaly Romániában átadott lakások aránya ezer lakosra vetítve 1,8. Az arány Spanyolországban és Írországban a legmagasabb, itt ezer lakosra 15 új lakás jutott a tavalyi évben, de nemcsak a régebbi, hanem az újabb EU-tagok is lekörözik Romániát. A 2004-ben csatlakozott tagállamok közül Magyarországon, Lengyelországban, Csehországban és Szlovákiában is jobb az arány.
Hasonló a helyzet a lakófelületek terén is, a felmérés szerint ugyanis míg az Európai Unióban egy lakosra átlagban 36 négyzetméternyi lakófelület jut, addig Romániában ez az érték csupán 15 négyzetméter.
Szintén sereghajtó az ország a bérlakásokat illetően. Ez annak tudható be, hogy rendkívül nagy a lakástulajdonosok aránya. Míg ugyanis az EU-ban a polgároknak csupán 65 százaléka rendelkezik saját otthonnal, ez az arány Romániában 80 százalék. Más felmérésekből ugyanakkor az is kiderül, hogy az ország gőzerővel dolgozza le a többi uniós taggal szembeni lemaradását. A legfrissebb felmérések szerint Románia Nagy-Britannia mögött az előkelő második helyet foglalja el uniós szinten az építőipar fejlődésének dinamikáját tekintve. Míg a szigetországban 3,6 százalékkal nőtt az építőipar teljesítménye, Romániában ez az érték 2,8, a harmadik helyezett Szlovákiában pedig 1,5 százalék. A tendencia a kontinens nyugati felében ellentétes előjelű: Belgiumban, Spanyolországban és Németországban is csökkent az építőipar teljesítménye. Ezt a tendenciát jelzi az a mutató is, amely szerint amíg az euróövezetben az építőipar teljesítménye csupán 3,9 százalékkal nőtt, a 27 tagállam mindegyikét figyelembe vevő adatok szerint a növekedés nálunk 6,6 százalékos.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).