Fotó: Boda L. Gergely
Ha az egyéni vállalkozók a megadott határidőre nem lépték meg az előírt módosításokat, a cégbíróság elindította az eljárást, és felszámolta a céget.
2019. március 27., 08:142019. március 27., 08:14
2019. március 27., 09:032019. március 27., 09:03
Aránytalanul nagy a cégbíróság ellenlépése azokban az ügyekben, amelyek során az egyéni vállalkozók (PFA) nem egyszerűsítették le határidőre a tevékenységüket – irányította rá a figyelmünket Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Mint lapunknak elmondta,
A szakember azt is nehezményezi, hogy erről nem is értesítik a vállalkozókat.
Amint arról beszámoltunk, idén január 16-a volt a határidő, hogy az egyéni vállalkozók (PFA vagy II) egyszerűsítsék a tevékenységüket. A 2017 januárjában megjelent módosítás értelmében a PFA-knak legtöbb öt féle tevékenységük lehet, ez azt jelenti, hogy legtöbb öt tevékenységi kódot (CAEN) jegyezhetnek be, akinek ennél több volt, le kellett csökkentse a cégbíróságon. Az II esetében ez a határ legtöbb tíz tevékenység. Ugyanebben a törvénymódosításban azt is szabályozták, hogy előbbi legtöbb három, utóbbi legtöbb nyolc alkalmazottat foglalkoztathat.
Erről viszont nem értesítették az érintett vállalkozókat. Édler András elmondta, egy kétségbeesett háromszéki vállalkozó fordult a kamarához, mert utólag értesült arról, hogy a cégét felszámolták, és közben teljesen törvénytelenül tevékenykedett. A mezőgazdasággal foglalkozó férfi az adóhivatalban akart elintézni egy formaságot, ott szóltak neki, hogy a vállalkozása már nem létezik a cégbíróság felszámolta. Időközben viszont tevékenykedett: számlázott, fizette az alkalmazottai bérét, sőt európai uniós projektet is futtatott a vállalkozásán. „A törvényt, a határidőket be kell tartani. De nincs az rendben, hogy egy adminisztratív tévedésnek ilyen súlyos következményei legyenek a vállalkozó számára. Nem csalt adót, nem lopott, egyszerűen tévedett. Ez nem világvége, viszont most olyan helyzetbe került, hogy törvénytelenül tevékenykedett, újra be kell szereznie az engedélyeket” – részletezte Édler András. Szerinte a cégbíróságnak kellett volna értesíteni a vállalkozót, amikor a felszámolást elindította. „Jobban meg kellene becsülni a vállalkozókat. Felmérni, milyen hatása van egy ilyen intézkedésnek. Ne lőjük a nyulat bokrostól. Ebben az országban a vállalkozó ki van szolgáltatva az állam kénye-kedvének, holott a vállalkozói szféra nélkül a közszféra sem működik” – mondta a kamara elnöke.
Különben a tevékenység egyszerűsítésére volt elég idő, két évet adott a kormány a helyzet rendezésére. Édler András ezt nem is vitatja, ám a büntetés mértékét tartja eltúlzottnak. Debreczeni László adótanácsadó elmondta, a könyvelők szakmai szervezete folyamatosan figyelmezteti a tagjait a kötelezettségekre, a határidőkre. Ha a vállalkozó ezeket nem is tudja, a könyvelő emlékeztetheti. Meglátása szerint
„Ha valaki az egyszerűsített vállalkozási forma mellett dönt, akkor az legyen valóban az. Ne legyen száz tevékenységi kódja, és száz alkalmazottja. Most valóban látszik a különbség az egyszerűsített vállalkozási formák és a cégek között” – fogalmazta meg az adószakértő. Fejér László Ödön háromszéki RMDSZ szenátor lapunknak elmondta, megvizsgálják, milyen módon lehet változtatni a jogszabályt, és enyhíteni az ellenlépés szigorát.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!