Pénzromlás. A margarin drágult az egyik legnagyobb mértékben 2024 decemberében 2023 decemberéhez képest
Fotó: Borbély Fanni
A postai szolgáltatások, a friss gyümölcs és a margarin drágult a legnagyobb mértékben 2024 decemberében 2023 decemberéhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.
2025. január 14., 13:382025. január 14., 13:38
Éves összevetésben az idei tizedik hónapban a postai szolgáltatások díja 17,82 százalékkal nőtt 2023 decemberéhez viszonyítva, a margarin ára 17,41 százalékkal, a friss gyümölcsé pedig 13,75 százalékkal emelkedett.
Csak a liszt (–9,91 százalék), a cukor (–7,3 százalék), a kukoricaliszt (–5,07 százalék) és a liszt (–4,07 százalék) ára csökkent.
a friss gyümölcs ára 1,67 százalékkal, a szeszesitaloké 0,77 százalékkal nőtt. Ezzel szemben a citrusfélék és más déli gyümölcsök ára 3,66 százalékkal, a cukoré 1,24 százalékkal, a gyümölcsöké és gyümölcskonzerveké 0,93 százalékkal csökkent.
a dohánytermékeké és a cigarettáé 10,50 százalékkal, a vegyipari termékeké 8,92 százalékkal emelkedett. A földgáz ezzel szemben 10,55 százalékkal, az áram pedig 1,18 százalékkal olcsóbb lett.
Az előző hónaphoz képest 2024 decemberében a hőenergia 0,89 százalékkal, az üzemanyag 0,73 százalékkal, a mosópor 0,60 százalékkal drágult. Árcsökkenést két termékcsoport, a konfekcióáruk és a földgáz esetében jegyeztek, amelyek 0,1, illetve 0,48 százalékkal olcsóbbak lettek.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
a higiéniai és kozmetikai szolgáltatásoké 11,48 százalékkal, a csatornázásé és a köztisztasági szolgáltatásoké 10,97 százalékkal emelkedett. A telefonszolgáltatási díjak ezzel szemben 3,34 százalékkal csökkentek.
míg a légi közlekedési díjak 3,85 százalékkal, a telefonszolgáltatási díjak 0,58 százalékkal csökkentek – derül ki az Agerpres hírügynökség által ismertetett adatsorokból.
Amint arról beszámoltunk, az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közölt adatai szerint a novemberi 5,11 százalékról decemberben 5,14 százalékra nőtt az éves infláció Romániában. Az élelmiszerek 5,09 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 4,38 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 7,10 százalékkal nőtt egy év alatt.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Legkésőbb hétfő reggelre elkészül a deficitcsökkentő intézkedéscsomag végleges változata Dragoș Anastasiu elnöki tanácsadó szerint.
Az uniós alapokhoz való hozzáférésének felfüggesztését kockáztatja Románia, ha október 15-ig nem tesz hatékony lépéseket a költségvetési hiány csökkentésére – jelentette ki pénteken Alin Andrieș pénzügyi államtitkár.
Két nappal az előző drágítás után, pénteken újra árat emelt töltőállomásain a Romániában legkiterjedtebb hálózattal rendelkező Petrom – ez már a harmadik drágítás volt az Izrael és Irán között dúló háború kitörése óta.
Az európai uniós statisztikákban amúgy is sereghajtó Romániában nemhogy javult volna, hanem romlott a hulladék újrahasznosításának aránya – figyelmeztetett a környezetvédelmi őrség (GNM).
Alin Andrieș pénzügyi államtitkár fogja képviselni Romániát az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) pénteki ülésén.
A román állam 18 új pályázati felhívást közölt bányászati koncessziós jog megszerzésére. A többek között arany-, grafit-, lignit-, feketekőszén-, érc- és sólelőhelyek közül hét helyszín Erdélyben található.
A Román Vasúttársaság utasszállító részlege túlélésre rendezkedett be: nem megy csődbe, nem állítja le a vonatokat, viszont a fizetésképtelenség veszélye fenyegeti – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a vállalat vezérigazgatója.
Az eladó nélküli önkiszolgáló, más néven okosboltok olyan üzletek, amelyekben nincs szükség hagyományos kiskereskedelmi eladókra a vásárlók kiszolgálásához.
Ahhoz képest, hogy milyen villanyárak voltak két-három évvel ezelőtt, a most ajánlott díjszabások nagyon barátságosnak tűnnek, jókor liberalizálják a villamosenergia-piacot – jelentette ki a Krónikának Nagy-Bege Zoltán energetikai szakértő.
Amennyiben Romániát augusztusban leminősítik, és bekerül a befektetésre nem ajánlott, vagy bóvli (angolul junk) minősítésű országok sorába, a 2009-eshez hasonló helyzet alakulna ki – figyelmeztet Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
szóljon hozzá!