Pénzromlás. A margarin drágult az egyik legnagyobb mértékben 2024 decemberében 2023 decemberéhez képest
Fotó: Borbély Fanni
A postai szolgáltatások, a friss gyümölcs és a margarin drágult a legnagyobb mértékben 2024 decemberében 2023 decemberéhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.
2025. január 14., 13:382025. január 14., 13:38
Éves összevetésben az idei tizedik hónapban a postai szolgáltatások díja 17,82 százalékkal nőtt 2023 decemberéhez viszonyítva, a margarin ára 17,41 százalékkal, a friss gyümölcsé pedig 13,75 százalékkal emelkedett.
Csak a liszt (–9,91 százalék), a cukor (–7,3 százalék), a kukoricaliszt (–5,07 százalék) és a liszt (–4,07 százalék) ára csökkent.
a friss gyümölcs ára 1,67 százalékkal, a szeszesitaloké 0,77 százalékkal nőtt. Ezzel szemben a citrusfélék és más déli gyümölcsök ára 3,66 százalékkal, a cukoré 1,24 százalékkal, a gyümölcsöké és gyümölcskonzerveké 0,93 százalékkal csökkent.
a dohánytermékeké és a cigarettáé 10,50 százalékkal, a vegyipari termékeké 8,92 százalékkal emelkedett. A földgáz ezzel szemben 10,55 százalékkal, az áram pedig 1,18 százalékkal olcsóbb lett.
Az előző hónaphoz képest 2024 decemberében a hőenergia 0,89 százalékkal, az üzemanyag 0,73 százalékkal, a mosópor 0,60 százalékkal drágult. Árcsökkenést két termékcsoport, a konfekcióáruk és a földgáz esetében jegyeztek, amelyek 0,1, illetve 0,48 százalékkal olcsóbbak lettek.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
a higiéniai és kozmetikai szolgáltatásoké 11,48 százalékkal, a csatornázásé és a köztisztasági szolgáltatásoké 10,97 százalékkal emelkedett. A telefonszolgáltatási díjak ezzel szemben 3,34 százalékkal csökkentek.
míg a légi közlekedési díjak 3,85 százalékkal, a telefonszolgáltatási díjak 0,58 százalékkal csökkentek – derül ki az Agerpres hírügynökség által ismertetett adatsorokból.
Amint arról beszámoltunk, az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közölt adatai szerint a novemberi 5,11 százalékról decemberben 5,14 százalékra nőtt az éves infláció Romániában. Az élelmiszerek 5,09 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 4,38 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 7,10 százalékkal nőtt egy év alatt.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Elkezdődhet az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya Bisztraterebes és Bihar közötti szakaszának építése, miután a közúti beruházásokért felelős társaság szerdán kiadta az engedélyt a munkálatok elindítására.
Idén júniusban 4 693 581 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 4132-vel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2766 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közzétett adataiból.
Az APIA igazolásokat állít ki az állattartó gazdálkodóknak, akik banki hiteleket szeretnének igénybe venni a folyó tevékenységeik finanszírozására.
Tíz százalékkal csökkentik a fizetésüket a román állami vasúttársaság utasszállító részlege (CFR Călători), valamint a vasúti infrastruktúrát kezelő vállalat (CFR Infrastructură) igazgatói – jelentette be szerdán Ciprian Șerban közlekedésügyi miniszter.
Romániában 266 állami vállalat összesen 2,5 milliárd lejes veszteséget termel, és ebből 2 milliárd lejt hét olyan vállalat, amely eközben állami támogatásban is részesült – vont mérleget Dragoș Anastasiu miniszterelnök-helyettes.
Románia számos fontos erőforrással rendelkezik, de ezeket nem használja ki eléggé a modern iparban – jelentette ki Radu Miruță gazdasági miniszter.
A különleges nyugdíjak reformja valószínűleg a harmadik deficitcsökkentő intézkedéscsomagban kap majd helyet – jelentette ki kedden Tánczos Barna RMDSZ-es miniszterelnök-helyettes az RFI műsorában.
Idén az Anghel Saligny program beruházási projekteknek csak 35 százaléka fog megvalósulni – jelentette be Ilie Bolojan miniszterelnök. A hatóságoknak és az építkezőknek máris jelezték mondták, hogy állítsák le a munkálatokat.
A politikai stabilitás az egyik legfontosabb mutató, amelyet a pénzpiacok, az Európai Bizottság, a partnerországok vagy a befektetők figyelembe vesznek az ország helyzetének megítélésekor – jelentette ki Ilie Bolojan kormányfő.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint az idei első negyedévben az Európai Unióban és az euróövezetben egyaránt csökkent a GDP-arányos költségvetési hiány az előző három hónaphoz képest.
szóljon hozzá!