Pénzromlás. A margarin drágult az egyik legnagyobb mértékben 2024 decemberében 2023 decemberéhez képest
Fotó: Borbély Fanni
A postai szolgáltatások, a friss gyümölcs és a margarin drágult a legnagyobb mértékben 2024 decemberében 2023 decemberéhez képest – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.
2025. január 14., 13:382025. január 14., 13:38
Éves összevetésben az idei tizedik hónapban a postai szolgáltatások díja 17,82 százalékkal nőtt 2023 decemberéhez viszonyítva, a margarin ára 17,41 százalékkal, a friss gyümölcsé pedig 13,75 százalékkal emelkedett.
Csak a liszt (–9,91 százalék), a cukor (–7,3 százalék), a kukoricaliszt (–5,07 százalék) és a liszt (–4,07 százalék) ára csökkent.
a friss gyümölcs ára 1,67 százalékkal, a szeszesitaloké 0,77 százalékkal nőtt. Ezzel szemben a citrusfélék és más déli gyümölcsök ára 3,66 százalékkal, a cukoré 1,24 százalékkal, a gyümölcsöké és gyümölcskonzerveké 0,93 százalékkal csökkent.
a dohánytermékeké és a cigarettáé 10,50 százalékkal, a vegyipari termékeké 8,92 százalékkal emelkedett. A földgáz ezzel szemben 10,55 százalékkal, az áram pedig 1,18 százalékkal olcsóbb lett.
Az előző hónaphoz képest 2024 decemberében a hőenergia 0,89 százalékkal, az üzemanyag 0,73 százalékkal, a mosópor 0,60 százalékkal drágult. Árcsökkenést két termékcsoport, a konfekcióáruk és a földgáz esetében jegyeztek, amelyek 0,1, illetve 0,48 százalékkal olcsóbbak lettek.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
a higiéniai és kozmetikai szolgáltatásoké 11,48 százalékkal, a csatornázásé és a köztisztasági szolgáltatásoké 10,97 százalékkal emelkedett. A telefonszolgáltatási díjak ezzel szemben 3,34 százalékkal csökkentek.
míg a légi közlekedési díjak 3,85 százalékkal, a telefonszolgáltatási díjak 0,58 százalékkal csökkentek – derül ki az Agerpres hírügynökség által ismertetett adatsorokból.
Amint arról beszámoltunk, az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közölt adatai szerint a novemberi 5,11 százalékról decemberben 5,14 százalékra nőtt az éves infláció Romániában. Az élelmiszerek 5,09 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 4,38 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja 7,10 százalékkal nőtt egy év alatt.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
szóljon hozzá!