Fotó: Barabás Ákos
A lakosság számára nem túl jó hírekkel köszönt be október: a fűtési szezon küszöbén drágul a földgáz, s minden valószínűség szerint a lakosságnak szolgáltatott villanyáram ára is nő.
2017. szeptember 26., 20:192017. szeptember 26., 20:19
2017. szeptember 26., 20:312017. szeptember 26., 20:31
Átlagosan 6 százalékkal drágul október elsejétől a lakosságnak szolgáltatott földgáz ára – jelentette be kedden Emil Calota, a Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) elnöke.
„Április elseje óta a tőzsdei árak nagyjából a Románia által felvállalt gázár-liberalizációs menetrendben szereplő árak körül alakultak, azaz megawattóránkénti 72 lejes szint volt az átlag. Voltak tranzakciók 68 lejes és 69 lejes szinten is, és
– fejtette ki az illetékes. Mint ismeretes, Románia 2011-ben az Európai Bizottsággal, a Világbankkal, valamint a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) megkötött szerződésben vállalta az energiaárak liberalizációját, a földgázpiacon ez 2017. április elsején zárult le.
Amint arról korábban beszámoltunk, október elsejétől várhatóan nemcsak a földgáz, hanem a lakosságnak szolgáltatott villanyáram is drágul, az ANRE-elnök korábbi bejelentése értelmében 5 százalékos áremelés jöhet, miután júliusban már volt egy átlagosan 8,6 százalékos drágulás.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az Európai Bizottság átalakítaná az agrártámogatások rendszerét, ezzel szemben az EU magyar elnöksége arra törekszik, hogy az eddig bevált területalapú, és vidékfejlesztési támogatások főbb irányelvei továbbra is megmaradjanak.
Románia volt 2024 második negyedévében az Európai Unió legnagyobb gáztermelője – derül ki az Európai Unió legfrissebb gázpiaci jelentéséből.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
szóljon hozzá!