Fotó: Barabás Ákos
A lakosság számára nem túl jó hírekkel köszönt be október: a fűtési szezon küszöbén drágul a földgáz, s minden valószínűség szerint a lakosságnak szolgáltatott villanyáram ára is nő.
2017. szeptember 26., 20:192017. szeptember 26., 20:19
2017. szeptember 26., 20:312017. szeptember 26., 20:31
Átlagosan 6 százalékkal drágul október elsejétől a lakosságnak szolgáltatott földgáz ára – jelentette be kedden Emil Calota, a Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) elnöke.
„Április elseje óta a tőzsdei árak nagyjából a Románia által felvállalt gázár-liberalizációs menetrendben szereplő árak körül alakultak, azaz megawattóránkénti 72 lejes szint volt az átlag. Voltak tranzakciók 68 lejes és 69 lejes szinten is, és
– fejtette ki az illetékes. Mint ismeretes, Románia 2011-ben az Európai Bizottsággal, a Világbankkal, valamint a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) megkötött szerződésben vállalta az energiaárak liberalizációját, a földgázpiacon ez 2017. április elsején zárult le.
Amint arról korábban beszámoltunk, október elsejétől várhatóan nemcsak a földgáz, hanem a lakosságnak szolgáltatott villanyáram is drágul, az ANRE-elnök korábbi bejelentése értelmében 5 százalékos áremelés jöhet, miután júliusban már volt egy átlagosan 8,6 százalékos drágulás.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
szóljon hozzá!