Kulcskérdés. Lassult, de még júniusban is folytatódott az lakásbérleti díjak emelkedése
Fotó: Haáz Vince
Ugyan az előző hónaphoz viszonyítva csak enyhén drágultak az albérletek júniusban a nagyobb romániai városokban, a tavalyi év hatodik hónapjához képest már látványosnak mondható az áremelkedés üteme. Nő ugyanakkor a megtekintett online albérlethirdetések száma is. A drágulás mögött minden valószínűség szerint az áll, hogy a jelenlegi bizonytalan helyzetben és a még mindig magasnak mondható banki kamatok miatt sokan tovább halasztják a rég vágyott lakásvásárlást, és egyelőre inkább az albérletet választják. Ugyanakkor a jelenlegi piaci árak és törlesztőrészletek közepette létezik egy réteg, amely nem is tudna megengedni magának saját lakást.
2023. július 06., 10:532023. július 06., 10:53
A Storia.ro ingatlanközvetítő portál az ország tíz nagyvárosában gyakorolt árakat veszi hónapról hónapra górcső alá. Szerdán nyilvánosságra hozott elemzésük szerint a múlt hónapban alig változott a lakástulajdonosok által elkért bérleti díj mértéke, átlagosan 1 százalékos áremelkedés volt tapasztalható Romániában.
„Az előző év azonos időszakához képest idén júniusban sokkal nagyobb volt az érdeklődés a bérlemények iránt – az adatok azt mutatják, hogy 12 százalékkal több ingatlanhirdetési oldalt tekintettek meg, és 20 százalékkal több kapcsolatfelvétel történt (a kapcsolatok a bérlők és a platformon bérleti hirdetéseket feladók közötti interakciókat jelentik). Emellett az előző hónaphoz (május) képest is az emberek 1 százalékkal több ingatlanhirdetéseket tartalmazó oldalt tekintettek meg és 10 százalékkal több kapcsolatot létesítettek, ami azt mutatja, hogy
– húzza alá az elemzés.
A lakásárak és a banki kamatok csökkenésére várva sokan halogatják ebben az időszakban a lakásvásárlást, ilyen körülmények között sokan választják az albérletet, emiatt a kereslet felfelé hajtja az árakat. A bérlők túlzónak tartják a bérleti díjakat.
A most nyilvánosságra hozott adatsorok szerint Bukarestben 2022 júniusához képest a háromszobás lakások esetében 15 százalékkal, a kétszobás lakások esetében 14 százalékkal, a garzonok esetében 6 százalékkal nőttek az átlagos bérleti díjak. A növekedéseket kerületek szerint elemezve látható, hogy az átlagos bérleti árak minden lakáskategóriában emelkedtek, a legnagyobb mértékben a három hálószobás lakások esetében, ahol Bukarest 5. kerületében 25 százalékkal, a 4. kerületben 22 százalékkal, a 3. kerületben pedig 20 százalékkal magasabbak a tulajdonosok által elkért árak.
Idén júniusban a garzonlakások átlagos bérleti díja 280 euró (5. kerület) és 365 euró (1. kerület) között mozgott. A kétszobás lakások átlagárai 420 euró (4. kerület) és 600 euró (1. kerület) között mozogtak. A három hálószobás lakások átlagárai 500 euró (6. kerület) és 900 euró (1. kerület) között mozogtak.
Kolozsváron idén júniusban a kétszobás lakások esetében az átlagos eladási árak nem változtak az előző hónaphoz képest, a háromszobás lakások esetében viszont emelkedtek (+8 százalék), a garzonok esetében pedig csökkentek (–3 százalék). A tavalyi év azonos időszakához képest az átlagos bérleti díjak a háromszobás lakások esetében 18 százalékkal, a kétszobások esetében 11 százalékkal, a garzonok esetében pedig 7 százalékkal emelkedtek.
Mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk azoknak, akik Kolozsváron albérletet keresnek
Fotó: Jakab Mónika
Jászvásáron a tulajdonosok által igényelt átlagárak viszonylag hasonlóak maradtak az előző hónaphoz mérten, az egyetlen emelkedést a garzonok esetében regisztrálták (+4 százalék). 2022 júniusához képest viszont az árak 14 százalékkal emelkedtek a kétszobás lakások esetében, 12 százalékkal a garzonok esetében és 11 százalékkal a háromszobás lakások esetében. A városban idén júniusban egy garzonlakást átlagosan 280 euróért, egy kétszobás lakást 400 euróért, míg egy háromszobás lakást 500 euróért adtak ki.
Kolozsváron 36, Temesváron 25, Bukarestben 22 százalékkal csökkent a lakáseladások száma az idei év első négy hónapjában a tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva.
Brassóban a két- és háromszobás lakások esetében az átlagárak szintén az előző havival azonos szinten maradtak, a garzonok esetében viszont emelkedtek. Az előző év azonos hónapjához képest a háromszobás lakások esetében átlagosan 28 százalékkal, a garzonok esetében 24 százalékkal, a kétszobás lakások esetében pedig 18 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak.
Konstancán az átlagárak 13 százalékkal csökkentek a stúdiólakások és 10 százalékkal a kétszobás lakások esetében, míg a háromszobásak átlagárai változatlanok maradtak. A tavalyi évhez képest az átlagos bérleti árak minden lakásszegmensben nőttek az előző évhez képest. A tengerparti városban egy garzonért 262 eurót, a kétszobásért 450, a háromszobásért pedig 650 eurót kértek el a tulajdonosok.
Az előző hónaphoz képest Temesváron az átlagos bérleti díjak viszonylag hasonlóak maradtak, a háromszobás lakások esetében enyhe emelkedés tapasztalható (5 százalék). A tavalyi év azonos időszakához képest az átlagos bérleti díjak kissé magasabbak, a legjelentősebb növekedés a háromszobás lakások esetében 16 százalékos.
A költözni vágyók ma inkább az albérleteket preferálják
Fotó: Pixabay.com
Nagyszebenben a stúdiólakások és a kétszobás lakások átlagárai szintén hasonlóak maradtak, míg a háromszobás lakások átlagárai 4 százalékkal csökkentek. Tavaly júniushoz képest az átlagos eladási árak minden lakáskategóriában emelkedtek: a háromszobás lakások esetében 26 százalékkal, a garzonok esetében 25 százalékkal, a kétszobás lakások esetében pedig 17 százalékkal.
Nagyváradon eközben a háromszobás lakások átlagos eladási árai 6 százalékkal nőttek, a garzonok kategóriájában viszont 3 százalékkal csökkentek az előző hónaphoz képest. Tavaly júniushoz képest a kétszobás lakások esetében 21 százalékkal 350 euróra, a garzonok esetében 11 százalékkal 191 euróra, a háromszobás lakások esetében pedig 9 százalékkal 380 euróra nőttek az átlagos bérleti díjak.
Az átlagárak Craiován is viszonylag hasonlóak maradtak az előző hónaphoz, de 2022 júniusához képest növekedtek az átlagárak: a stúdiók (+20 százalék), a kétszobás lakások (14 százalék) és a háromszobás lakások (5 százalék) esetében. Egy garzonért 250 eurót, a kétszabásért 342 eurót, a háromszobás lakásért 400 eurót kértek el.
Aradon az átlagos bérleti árak szintén viszonylag hasonlóak maradtak májushoz képest. A háromszobás lakások esetében azonban 2022 júniusához képest 17 százalékos növekedést tapasztaltak. A garzonok és a kétszobás lakások átlagárai mérsékeltebb, 6 százalékos, illetve 7 százalékos növekedést mutattak. Az albérlőknek egy garzonért átlagosan 262 eurót, a kétszobás lakásért 450 eurót, a háromszobásért pedig 650 eurót kell lepengetniük, legalábbis a tulajdonosok ennyit kértek júniusban.
Hacsak nem égető szükséglet a lakásvásárlás, a kivárást javasolja a jelenlegi bizonytalan gazdasági helyzetben és a jelenlegi magas banki kamatok mellett az otthonteremtési jelzárloghitel igénylését fontolgatóknak Nagy Bálint Zsolt közgazdász.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!