Fotó: Pixabay.com
Jókora, az előző évi szintet mintegy 40 százalékkal meghaladó összeget küldtek haza tavaly a külföldön munkát vállaló románok.
2018. április 25., 14:072018. április 25., 14:07
Csaknem ötmilliárd dollárt küldtek haza tavaly a külföldön dolgozó román állampolgárok. A kedden nyilvánosságra hozott világbanki jelentés szerint minden várakozást felülmúlt az az ütem, amelyben nőtt a más országokban munkát vállalók által hazapostázott pénzmennyiség: világszerte 466 milliárd dollárról van szó, ami 20,9 százalékos növekedést jelent az előző évi adathoz képest. A szakemberek szerint pedig a trendek jövőre is folyatódnak, és akkor már ez az összeg el fogja érni a 485 milliárd dollárt.
A tavaly hazaküldött összegek több mint fele összesen alig tíz országba irányult. Az első helyen Indiát találjuk 70 milliárd dollárral, majd Kína (64 milliárd dollár) és a Fülöp-szigetek (33 milliárd dollár) következik. A régióban eközben Oroszországba érkezett a legtöbb pénz, összesen 8 milliárd dollár, majd Ukrajna és Románia következik 7,9 milliárd, illetve 4,9 milliárd dollárral.
A Világbank jelentése szerint az összegek hirtelen megugrása a munkavállalás helyszínéül szolgáló országok gazdasági növekedésének, valamint az euró és a rubel dollárral szembeni megerősödésének tudható be.
A hivatalos statisztikák szerint különben mintegy 266 millió ember dolgozik külföldön. Ők a legtöbb pénzt az Amerikai Egyesült Államokból (67 milliárd dollár) és Szaúd-Arábiából (38 milliárd dollár) küldték haza tavaly.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
szóljon hozzá!