Fotó: Pixabay.com
Jókora, az előző évi szintet mintegy 40 százalékkal meghaladó összeget küldtek haza tavaly a külföldön munkát vállaló románok.
2018. április 25., 14:072018. április 25., 14:07
Csaknem ötmilliárd dollárt küldtek haza tavaly a külföldön dolgozó román állampolgárok. A kedden nyilvánosságra hozott világbanki jelentés szerint minden várakozást felülmúlt az az ütem, amelyben nőtt a más országokban munkát vállalók által hazapostázott pénzmennyiség: világszerte 466 milliárd dollárról van szó, ami 20,9 százalékos növekedést jelent az előző évi adathoz képest. A szakemberek szerint pedig a trendek jövőre is folyatódnak, és akkor már ez az összeg el fogja érni a 485 milliárd dollárt.
A tavaly hazaküldött összegek több mint fele összesen alig tíz országba irányult. Az első helyen Indiát találjuk 70 milliárd dollárral, majd Kína (64 milliárd dollár) és a Fülöp-szigetek (33 milliárd dollár) következik. A régióban eközben Oroszországba érkezett a legtöbb pénz, összesen 8 milliárd dollár, majd Ukrajna és Románia következik 7,9 milliárd, illetve 4,9 milliárd dollárral.
A Világbank jelentése szerint az összegek hirtelen megugrása a munkavállalás helyszínéül szolgáló országok gazdasági növekedésének, valamint az euró és a rubel dollárral szembeni megerősödésének tudható be.
A hivatalos statisztikák szerint különben mintegy 266 millió ember dolgozik külföldön. Ők a legtöbb pénzt az Amerikai Egyesült Államokból (67 milliárd dollár) és Szaúd-Arábiából (38 milliárd dollár) küldték haza tavaly.
Úgy tűnik, komolyan fontolgatja a román állami tulajdonban levő Romgaz a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát megvásárlását: szakértők bevonásával kívánják felmérni a kiszemelt célpont helyzetét.
A hónap végétől árat emel a Román Vasúttársaság (CFR): a legtöbb esetben néhány lejjel drágulnak a különböző díjszabások, de a rövidebb utak esetében jelentős drágítás jöhet.
Ilie Bolojan szerint Romániának nagyon magas a költségvetési deficitje, emiatt az államapparátus reformja, a költségek csökkentése és a bevételek növelése elkerülhetetlen.
Januárban tavaly decemberhez képest 5,6 százalékkal 5328 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8910 lej volt januárban, 341 lejjel kevesebb, mint az előző hónapban.
A minimálbérnél magasabb, tisztességes megélhetést biztosító új bérfogalom, egyfajta új létminimum hivatalos bevezetését kéri az Országos Szakszervezeti Tömb.
A tavalyi negyedik negyedévben az előzőhöz viszonyítva 12,2 százalékkal 2898 lejre emelkedett az átlagnyugdíj Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.
A margarin, a higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, valamint a postai szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben februárban a múlt év első második hónapjához képest.
A Donald Trump amerikai elnök által szerdán az amerikai acél- és alumíniumimportra kivetett vámok nem kis mértékben érintik Romániát is.
A kormány elfogad egy jogszabályt, amelyik megakadályozza, hogy a jövőben 100 000 eurós nagyságrendű prémiumokat kapjanak nyugdíjazásukkor a Romsilva vezető beosztású alkalmazottai – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A rokonok közötti pénzajándékozás nem adóköteles – szögezte le a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!