2011. július 06., 09:072011. július 06., 09:07
Mind a román külügyminisztérium, mind Corina Creţu szociáldemokrata párti európai parlamenti képviselő bírálta tegnap azt a július elsejétől hatályba lépett holland kormánydöntést, amelynek értelmében a román és a bolgár munkavállalók a nem európai uniós állampolgárokkal egyazon elbírálás alá esnek, és csak kivételes esetekben juthatnak holland munkavállalási engedélyhez.
A bukaresti külügy tegnapi közleménye szerint a korlátozás nem felel meg a holland munkaerőpiac valós igényeinek, és annak az uniós irányelvnek sem, miszerint a tagállamok a fennálló korlátozások eltörlésével támogatják a közös munkaerőpiac létrejöttét.
A minisztérium rámutat, már április óta figyelemmel kíséri az intézkedés sorsát, az illetékes holland minisztériumok ugyanis ekkor tettek javaslatot a két, 2007-ben csatlakozott tagállam polgáraira nézve hátrányos megkülönböztetést jelentő javaslat elfogadására. Az azóta eltelt időszakban a hágai román nagykövetségen keresztül hívták fel a holland hatóságok figyelmét a lépés megalapozatlanságára, és számos kétoldalú politikai és gazdasági találkozón fölvetette a témát. A tárca által hangoztatott érv szerint a román munkavállalók nem jelentenek veszélyt a holland munkaerőpiacra, mivel tavaly is csupán mintegy háromezren dolgoztak Hollandiában, zömmel az idegenforgalom és a kertészet területén. Egyúttal az Európai Bizottság figyelmét is felhívta az intézkedésre, felkérve az Unió végrehajtó testületét, hogy készítsen jelentést a munkaerő szabad mozgásának helyzetéről az uniós munkaerőpiacon, különös tekintettel a romániai munkavállalók helyzetére.
Corina Creţu román szociáldemokrata európai parlamenti (EP) képviselő szintén bírálta a holland döntést az EP tegnapi, strasbourgi plenáris ülésén. A politikus, aki az uniós törvényhozás munkaügyi és szociális bizottságának tagja, diszkriminatívnak minősítette a jogszabályt, és emlékeztetett: Románia tiszteletben tartotta a rá háruló európai kötelezettségeket, így többek között az uniós költségvetéshez való hozzájárulásra vonatkozót is. „Az új tagállamok uniós jogszabályokhoz való alkalmazkodásától függetlenül nem hiszem, hogy bármely tagállamnak jogában áll diszkriminációt alkalmazni a románokkal szemben, akik ugyanolyan jogokkal rendelkeznek, mint az uniós országok polgárainak bármelyike” – hangoztatta Creţu, aki szintén az Európai Bizottsághoz fordult, arra kérve az Unió „kormányát”, hogy vonja felelősségre a kettős mércét alkalmazó kormányokat.
A román, a bolgár, valamint az EU-n kívüli polgárok munkavállalási jogát korlátozó intézkedést Henk Kamp munkaügyi miniszter kezdeményezésére fogadta el a holland parlament, annak ellenére hogy az Európai Unió aggályokat fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogy a jogszabály megsértheti az Unión belüli szabad mozgás elvét. Hollandia egyike azon tíz régi EU-tagállamnak, amelyek Románia és Bulgária csatlakozását követően munkaerő-piaci korlátozásokat vezettek be ezen országok polgáraival szemben. A román és bolgár állampolgárok várhatóan 2014. január elsejétől vállalhatnak szabadon munkát az összes uniós tagállamban.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
szóljon hozzá!