Fotó: Bálint Eszter
Kettős diszkrimináció éri a versenyszférában dolgozókat szakemberek szerint, hiszen amellett, hogy a legtöbb esetben maguknak kell állniuk a nyaralással járó kiadásokat, a közszférában biztosított üdülési csekkek még fel is verték tavaly a belföldi idegenforgalomban gyakorolt árakat.
2020. június 07., 16:402020. június 07., 16:40
2020. június 07., 16:472020. június 07., 16:47
Diszkriminációnak minősül, hogy miközben a közalkalmazottak a teljes romániai lakosság által befizetett adókból és illetékekből fedezett üdülési csekkekkel mehetnek nyaralni, addig a versenyszférában dolgozóknak maguknak kell fizetniük az utazással, a szállással, az étkezésekkel járó kiadásokat – irányította rá a figyelmet Dragoş Anastasiu, a Román–Német Kereskedelmi és Iparkamara (AHK) elnöke. Meglátása szerint a magánszektor alkalmazottainak is kellene biztosítani vakációs utalványokat.
– érvelt Anastasiu, aki szerint az üdülési csekkek értékének megfelelő összeget a cég által az államnak befizetett adóból kellene levonni. „Ha emlékeznek, öt hónapja a gazdasági miniszter azt mondta, bevezetik ezt az intézkedést, hogy ne álljon fenn többé diszkrimináció az állami és a magánszféra között” – idézte fel a kamaraelnök.
És amúgy nemcsak a gazdasági tárca vezetője rukkolt elő hasonló elképzeléssel, még tavaly nyáron, azelőtt, hogy a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kormányra került volna, beterjesztett egy törvénytervezetet, aminek értelmében a magánszférában dolgozók is kaphatnának üdülési csekket, és Ludovic Orban jelenlegi kormányfő akkori ismertetése szerint ezek ellenértékét is az adóból vonnák le.
Az Adevărul.ro hírportál elemzője szerint ugyanakkor nemcsak nyaralástémában diszkrimináció áldozatai a magánszféra alkalmazottai. Miután több mint 1,2 millió közalkalmazott 1450 lejes üdülési csekkel lett gazdagabb, amit kizárólag belföldi szállásra és étkezésre lehet felhasználni, hirtelen elkezdtek felfele kúszni az árak.
A közalkalmazottak a korábbi bejelentések szerint amúgy az idei évre is megkapják az 1450 lejes üdülési csekkeket. Ugyanakkor mivel sokuknak a koronavírus-járvány miatt kihirdetett szükségállapot vagy veszélyhelyzet idején járt volna le a tavalyi utalványa, azok érvényességét is meghosszabbították 2021. május 31-éig. Ezek tükrében várható, hogy hamarosan felpörög a belföldi turizmus.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!