Fotó: Bálint Eszter
Kettős diszkrimináció éri a versenyszférában dolgozókat szakemberek szerint, hiszen amellett, hogy a legtöbb esetben maguknak kell állniuk a nyaralással járó kiadásokat, a közszférában biztosított üdülési csekkek még fel is verték tavaly a belföldi idegenforgalomban gyakorolt árakat.
2020. június 07., 16:402020. június 07., 16:40
2020. június 07., 16:472020. június 07., 16:47
Diszkriminációnak minősül, hogy miközben a közalkalmazottak a teljes romániai lakosság által befizetett adókból és illetékekből fedezett üdülési csekkekkel mehetnek nyaralni, addig a versenyszférában dolgozóknak maguknak kell fizetniük az utazással, a szállással, az étkezésekkel járó kiadásokat – irányította rá a figyelmet Dragoş Anastasiu, a Román–Német Kereskedelmi és Iparkamara (AHK) elnöke. Meglátása szerint a magánszektor alkalmazottainak is kellene biztosítani vakációs utalványokat.
– érvelt Anastasiu, aki szerint az üdülési csekkek értékének megfelelő összeget a cég által az államnak befizetett adóból kellene levonni. „Ha emlékeznek, öt hónapja a gazdasági miniszter azt mondta, bevezetik ezt az intézkedést, hogy ne álljon fenn többé diszkrimináció az állami és a magánszféra között” – idézte fel a kamaraelnök.
És amúgy nemcsak a gazdasági tárca vezetője rukkolt elő hasonló elképzeléssel, még tavaly nyáron, azelőtt, hogy a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kormányra került volna, beterjesztett egy törvénytervezetet, aminek értelmében a magánszférában dolgozók is kaphatnának üdülési csekket, és Ludovic Orban jelenlegi kormányfő akkori ismertetése szerint ezek ellenértékét is az adóból vonnák le.
Az Adevărul.ro hírportál elemzője szerint ugyanakkor nemcsak nyaralástémában diszkrimináció áldozatai a magánszféra alkalmazottai. Miután több mint 1,2 millió közalkalmazott 1450 lejes üdülési csekkel lett gazdagabb, amit kizárólag belföldi szállásra és étkezésre lehet felhasználni, hirtelen elkezdtek felfele kúszni az árak.
A közalkalmazottak a korábbi bejelentések szerint amúgy az idei évre is megkapják az 1450 lejes üdülési csekkeket. Ugyanakkor mivel sokuknak a koronavírus-járvány miatt kihirdetett szükségállapot vagy veszélyhelyzet idején járt volna le a tavalyi utalványa, azok érvényességét is meghosszabbították 2021. május 31-éig. Ezek tükrében várható, hogy hamarosan felpörög a belföldi turizmus.
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Hiába várják sokan hosszú évek óta, a közeljövőben nem fognak látványosan csökkenni a hatalmasra duzzadt kolozsvári ingatlanárak – vallják a Krónika által megkérdezett szakemberek, akik szerint több tényező együttállása alakította az árakat.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának európai uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.
Az idei év elejétől szeptember végéig 3,69 százalékkal 5,362 milliárd euróra nőtt Romániában a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke 2023 azonos időszakához képest – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
A romániai webáruházak az idei fekete pénteken a tavalyinál 5 százalékkal több rendelést regisztráltak, és az árleszállítások időszakában elkönyvelt bevételük 18 százalékkal haladta meg a múlt évit – derül ki a MerchantPro szerdán közzétett elemzéséből.
Hiába hirdettek győztest az észak-erdélyi autópálya legnehezebb, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt pályázaton, az építés tovább csúszhat, miután az egyik jelentkező megóvta az eredményt.
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-ai fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben; a legnagyobb értékű rendelés meghaladta a 75 000 lejt.
szóljon hozzá!