Rácsok mögé az adócsalókkal? Túl drasztikusnak tartják Eugen Teodorovici tervét
Fotó: Barabás Ákos
Újra megteremtené az adósok börtönét Eugen Teodorovici, aki szabadságvesztéssel sújtaná az adók és illetékek befizetését elmulasztó vállalkozókat. A Krónikának nyilatkozó szakemberek nem támogatják a kezdeményezést, miközben a pénzügyminiszter egyelőre „visszavonulót fújt”.
Egy és hat év közötti szabadságvesztéssel sújtható egy vállalkozó, aki elmulasztja visszatartani az alkalmazott fizetéséből a különböző adókat és illetékeket, vagy visszatartja ugyan az összegeket, ám nem fizeti azokat be az államkasszába – áll az Eugen Teodorovici pénzügyminiszter által a szenátus elé beterjesztett törvénytervezetben. Mint a jogszabályjavaslat mellékletéből megtudhatjuk, az osztalék, a fizetés, a nyugdíj, a haszonbér, a szabadúszók által kifejtett munka fizetsége utáni jövedelemadóról és az egészségbiztosítási hozzájárulásról van konkrétan szó.
Eugen Teodorovici Facebook-bejegyzésben reagált a kritikákra, megjegyezve, sok esetben a javaslat nem megfelelő ismerete szült olyan bírálatokat, amelyek alaptalanok, ugyanakkor rossz szándékkal vádolta meg a szembeszegülőket.
„Az én tervezetem korrekt, és becsületes hozzáállást vár el a munkáltatótól a munkavállalóval fenntartott kapcsolatban, célja megelőzni mindenfajta visszaélést, és semmiképp sem azok a dolgok, amelyeket a bírálók megfogalmaztak” – érvelt a maga igaza mellett a miniszter. Meglátása szerint a javaslata kiszámíthatóságot hozna az adók és illetékek befizetésének rendszerében, és nemcsak a „költségvetést védelmezné, hanem az alkalmazottakat is”, hiszen a jövőben ezeknek az összegeknek a visszatartásán és befizetésén múlhat a nyugdíjuk vagy az orvosi ellátásuk.
Visszakozik Teodorovici: egyelőre nem lesz adósok börtöne
Eugen Teodorovici pénzügyminiszter kedden bejelentette, egyelőre lemond a pénteken benyújtott, az államkassza felé elmaradásokat felhalmozó vállalkozóknak szabadságvesztést előíró törvénytervezete elfogadtatásáról. „Leállok, ameddig össze nem gyűl 10 000 támogató aláírás az üzleti szférából” – idézi az Economica.net portál a tárcavezetőt.
Óriási veszélyt rejt magában a tervezet, hiszen erős fegyvert adna az ellenőrző hatóságok kezébe azzal, hogy még egy mulasztás esetén is börtönbe vethetik a vállalkozókat – jelentette ki hétfőn a Krónika megkeresésére Tánczos Barna. Az RMDSZ Hargita megyei szenátora rámutatott, ez
„Az RMDSZ nem támogatja, ezt a tervezetet minden további vita nélkül vissza kell utasítani, nem lehet ilyen veszélynek kitenni a vállalkozókat” – szögezte le a politikus, aki különben támogatja, hogy szigorításokat vezessenek be a bizonyíthatóan rosszindulattal elkövetett adócsalások esetében.
Tánczos Barna felidézte, a módosító javaslatot a kormány küldte a szenátusba, azt pénteken iktatták, mindössze öt cikkelyből áll, és szó szerint kimondja, hogy
Ha az ellenőrző hatóság rosszindulatot tud bizonyítani, és ezt a bíróság elfogadja, vagyis a vállalkozó áfa-visszaigényléseket, kompenzációkat is igénybe vett, a büntetés már 2–7 év. Mindezt tetézi, hogy ha az okozott kár meghaladja a 100 ezer eurót, a büntetés mértékét harmadával, ha meghaladja az 500 ezer eurót, akkor felével növelik. Másrészről, ha az ellenőrzés, eljárás alatt a gyanúsított a mulasztást beismeri, a kárt megtéríti, akár meg is úszhatja pénzbírsággal, de ez a bírótól függ. Ha a kár értéke tízezer euró alatt van, és azt kifizeti a vállalkozó, akkor nem szabnak ki börtönbüntetést, részletezte a szenátor a módosítás lényegét.
– hívta fel a figyelmet a politikus. Rámutatott, nem zavarná, ha szigorítanák a büntetést, vagy akár a börtönbüntetést is kilátásba helyeznék tudatos adócsalás esetén, például ha a vállalkozó szándékosan adózás alá eső összegeket rejt el, kettős könyvelést vezet, elrejti vagy elégeti a könyvelési dokumentumokat, hogy ne lehessen tetten érni. „Támogatnék minden olyan szigorítást, amely kiszűrné azokat, akik tisztességtelen versenyzők a piacon, például úgy tudják megtartani az áraikat, hogy nem fizetik be az adót, és ezzel előnyt szereznek a tisztességesen adózó versenytársaikkal szemben” – részletezte Tánczos Barna. Hozzátette, ez a tervezet azonban olyan fenyegetést és igát jelent a vállalkozók részére, ami elfogadhatatlan, az RMDSZ nem fogja támogatni.
Euguen Teodorovici: leállok, ameddig össze nem gyűl 10 000 támogató aláírás az üzleti szférából (archív felvétel)
Fotó: Gov.ro
Táncos Barna emlékeztetett, hogy a 2005/241-es törvény 6. cikkelyének módosítását az Alkotmánybíróság 2015-ben alkotmányellenesnek minősítette arra hivatkozva, hogy nem határozták meg pontosan, mit jelent a visszatartott illeték, adó. Ezt időközben a kormány különböző rendeletekkel korrigálta, de gyakorlatilag
„Valószínű, hogy a pénzügyminisztérium azt látja, azóta megugrott az adó be nem fizetésének mértéke, előfordul, hogy visszatartják az illetéket, a nettót kifizetik az alkalmazottaknak, de a visszatartott pénzt nem utalják az államkasszába. A kormány nem tudja jelenleg kézben tartani a rendszert. Valami szigorításra szükség van, de jobban oda kell figyelni, hogy megkülönböztessék a szándékosságot és azt, amikor a cég önhibáján kívül került nehéz pénzügyi helyzetbe, vagy éppen csak késve fizet, mert kiszámolja, hogy így olcsóbb, mint bankhitelt felvenni” – fogalmazta meg a szenátor.
A 17. századot idéző, rossz megközelítés börtönnel fenyegetni az adóbefizetést elmulasztó vállalkozókat – vallja eközben Édler András, a Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Mint kérdésünkre kifejtette,
„Az állam képviselőinek, a kormány tagjainak le kellene szállniuk a magas lóról, és partnerként kellene tekinteniük a vállalkozókra. Szülőként sem az a helyes magatartás, ha pofonnal fenyegetjük a gyereket ahelyett, hogy elmagyaráznánk neki, mi a helyes, és segítenénk őt abban, hogy megfelelő döntéseket hozzon” – vallja a kamara elnöke.
Meglátása szerint ez a tervezet is annak a példája, hogy a szociáldemokrata kormány kapkod a pénz után, mert valószínűleg nem jók a költségvetési mutatók. „A pénz és az adók behajtásának nem ez a megfelelő módja, az apparátust, az adóhatóság és a különböző intézmények – pénzügyőrség, vámhivatal – tisztségviselőit kellene hatékonyabban dolgoztatni, eljutni oda, hogy minél több hivatalnok álljon közvetlen kapcsolatban a vállalkozókkal, folyamatosan kövesse a tevékenységüket, ilyen módon időben elejét lehetne venni, hogy nagy adótartozásokat halmozzanak fel, megkárosítva az államkasszát” – hangsúlyozta Édler András, aki szerint a cégek többsége nem azért nem fizet adót, mert nem akar, hanem mert olyan helyzetbe jutott, hogy nem tudja előteremteni a szükséges összeget.
„Rengeteg gazdasági oka lehet annak, hogy a cég nem tud adózni, ez egy gazdasági folyamat, és nem bűncselekmény, nem lehet így kezelni. Kivételekre sem szabad szabályokat alkotni. A 21. században az adóhatóság rendelkezésére állnak olyan műszaki eszközök, melyekkel hatékonyan tudják követni a cégeket. Párbeszédre lenne szükség az állam és a vállalkozói szféra között, ám ez jelenleg inkább csak a fenyegetésekre szorítkozik a hatóságok részéről” – szögezte le a kereskedelmi kamara elnöke.
Adószakértő: van mit tökéletesíteni a tervezeten
Tökéletesítésre szorul, ám alapvetően jó az Eugen Teodorovici pénzügyminiszter által kidolgozott törvénytervezet, alkalmas arra, hogy megregulázza azokat a főként állami tulajdonban levő vállalatokat, amelyek hosszú évek adóit „felejtették el” befizetni Adrian Bența adóügyi tanácsadó szerint. Mint hétfőn a Hotnews.ro hírportál megkeresésére rámutatott, elsősorban a vétkes/nem vétkes fogalmak meghatározását kellene belefoglalni a jogszabályjavaslatba. Ugyanakkor szerinte a Teodorovici által meghatározott 30 napos határidő igen rövid, börtönbe kerülhet olyan vállalkozó is, akinek csak átmeneti anyagi nehézségei vannak. Azoknak a cégeknek gyűjtené meg ráadásul a jogszabály hatálybalépése a gondját, akiknek az állammal van szerződésük, az pedig köztudomásúlag késve fizet. Az adóügyi szakértő nehezményezi továbbá, hogy nincs meghatározva alsó küszöb, tehát 10 000 lejes hátralékért is rácsok mögé kerülhet valaki, ugyanakkor az adóalany korábbi magatartását sem veszi figyelembe, ha például valaki 20–30 éven át becsületesen adózott, de átmeneti gondjai adódnak, akkor is lesújt rá a törvény.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!