Fotó: 123RF
December 15-én indul a háztartási gépek roncsprogramja – jelentette be csütörtökön Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
2020. november 26., 21:132020. november 26., 21:13
A tárcavezető szerint ebben az évben 40 millió lejes költségvetése lesz a programnak, amellyel a cél, hogy régi típusú háztartási eszközeit energiatakarékosakra cserélje a lakosság. A program 2018-es első meghirdetéséhez képest megduplázott büdzsé a becslések szerint 100 ezer utalványra lesz elegendő.
A megvásárolandó eszköz értékének legtöbb felét finanszírozzák a program keretében, és kilencféle háztartási gép vásárlását támogatják. Az előző kiíráshoz képest
A tárcavezető szerint 500 lejes utalvány jár laptop vásárlása esetén, 400 lejes vouchereket adnak mosogatógép, légkondicionáló berendezés (beleértve a hordozhatókat is), hűtőszekrény vagy kombinált hűtőszekrény, televízió és ruhaszárító gép vásárlására, továbbá 300 lej értékű utalványt mosógép és táblagép, illetve 200 lej értékű vouchert porszívó vásárlására.
Fechet elmondta:
amelyet 15 napon belül fel kell használniuk, akár szaküzletben, akár online.
A vásárló csak azzal a feltétellel juthat hozzá az új háztartási géphez, ha lead egy hasonló használtat. E szabály alól csak a ruhaszárító gép és a mosogatógép képez kivételt, ezek helyett bármilyen más háztartási gépet elfogadnak. A laptopok és táblagépek esetében azt tűzték ki célul, hogy kivonják a forgalomból a régi számítógépeket, amelyeket szintén elfogadnak cserére. Egy igénylő több utalványt is kaphat, de mindegyiket más kategóriájú háztartási gép vásárlására kell felhasználnia.
A hivatalos adatok szerint tavaly 89.193 vouchert bocsátottak ki a program keretében, és több mint 60 ezer régi háztartási gépet adtak le a vásárlók.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!