Fotó: 123RF
December 15-én indul a háztartási gépek roncsprogramja – jelentette be csütörtökön Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
2020. november 26., 21:132020. november 26., 21:13
A tárcavezető szerint ebben az évben 40 millió lejes költségvetése lesz a programnak, amellyel a cél, hogy régi típusú háztartási eszközeit energiatakarékosakra cserélje a lakosság. A program 2018-es első meghirdetéséhez képest megduplázott büdzsé a becslések szerint 100 ezer utalványra lesz elegendő.
A megvásárolandó eszköz értékének legtöbb felét finanszírozzák a program keretében, és kilencféle háztartási gép vásárlását támogatják. Az előző kiíráshoz képest
A tárcavezető szerint 500 lejes utalvány jár laptop vásárlása esetén, 400 lejes vouchereket adnak mosogatógép, légkondicionáló berendezés (beleértve a hordozhatókat is), hűtőszekrény vagy kombinált hűtőszekrény, televízió és ruhaszárító gép vásárlására, továbbá 300 lej értékű utalványt mosógép és táblagép, illetve 200 lej értékű vouchert porszívó vásárlására.
Fechet elmondta:
amelyet 15 napon belül fel kell használniuk, akár szaküzletben, akár online.
A vásárló csak azzal a feltétellel juthat hozzá az új háztartási géphez, ha lead egy hasonló használtat. E szabály alól csak a ruhaszárító gép és a mosogatógép képez kivételt, ezek helyett bármilyen más háztartási gépet elfogadnak. A laptopok és táblagépek esetében azt tűzték ki célul, hogy kivonják a forgalomból a régi számítógépeket, amelyeket szintén elfogadnak cserére. Egy igénylő több utalványt is kaphat, de mindegyiket más kategóriájú háztartási gép vásárlására kell felhasználnia.
A hivatalos adatok szerint tavaly 89.193 vouchert bocsátottak ki a program keretében, és több mint 60 ezer régi háztartási gépet adtak le a vásárlók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!