Két oka van annak, hogy Romániában nem épült elég autópálya Vasile Dîncu miniszterelnök-helyettes szerint: az egyik az, hogy a mindenkori kormányok nem bizonyultak elég hatékonynak a közpénzek elköltésében, de meglátása szerint az is hátráltatta az infrastruktúrafejlesztést, hogy az ország csaknem egynegyede természetvédelmi terület. Minderről a technokrata kormány második embere a Digi 24 hírtelevíziónak vasárnap adott interjúban beszélt.
2016. november 21., 19:152016. november 21., 19:15
„A természetvédelmi területek kialakításakor mi is és a helyi hatóságok is azt hitték, hogy ezek aterületek európai uniós finanszírozást vagy más anyagi forrásokat hoznak majd, azonban egyelőre csak akadályozzák a fejlesztést, beleértve egyes autópálya-szakaszokat is” – fogalmazott a fejlesztési minisztériumot is vezető kormányfőhelyettes.
Nem késett a környezetvédők reakciója sem. Csibi Magor, a Természetvédelmi Világalap (WWF) romániai szervezetének vezetője hétfőn Facebook-bejegyzésében bírálta Dîncu kijelentését. „Valószínűleg szerinte ki kellene vágni a még meglevő erdőket, le kellene vadásznunk az állatvilágot, tönkre kellene tennünk folyóinkat, s aztán az összes így megszerzett pénzt elkölthetjük három kilométer autópályára” – ironizált a zöld aktivista.
Amint arról beszámoltunk, Cătălin Homor, az újonnan megalakult Közúti Infrastruktúráért Felelős Országos Felügyelet (CNAIR) vezérigazgatója a múlt héten arról beszélt, hogy a 2017-es év lesz a legjobb az autópályák szempontjából. Kijelentését azzal támasztotta alá, hogy a 2016-ban elvégzett előkészítő és tulajdonképpeni munkálatoknak köszönhetően számos szakaszt sikerül majd átadni a forgalomnak.
Példaként a Szászsebes–Torda-szakaszt említette, ami véleménye szerint jövőre 95 százalékban elkészülhet, vagyis legtöbb egy csomópont kivitelezése maradhat hátra, kész lehet a Lugos–Déva-szakasz, amennyiben sikerül még idén letudni az engedélyeztetési folyamatot, elkészül a Magyarnádas–Gyalu-szakasz, és a szerződés értelmében át kell adni a forgalomnak a Magyarnádas–Nádaszentmihály-szakaszt is. „Ugyanakkor elég jól halad a munka a Marosvásárhely és Aranyosgyéres közötti sztrádaszakaszon, mint ahogy a Bukarest és Ploieşti közötti is” – közölte Cătălin Homor.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!