Csúcstalálkozót tartottak az európai intézmények vezetői a munkáltatók és a szakszervezetek képviselőivel

•  Fotó: Archív

Fotó: Archív

A gazdasági és társadalmi szereplők közötti bizalom helyreállításának a fontosságát emelték ki többen is azon a tegnapi brüsszeli sajtótájékoztatón, amelyet az európai uniós háromoldalú érdekegyeztetési csúcstalálkozó után tartottak az EU-intézmények vezetői, valamint a munkaadók és a szakszervezeti szövetségek képviselői.

Hírösszefoglaló

2011. október 18., 08:542011. október 18., 08:54

Herman Van Rompuy, az uniós tagországok állam-, illetve kormányfőit tömörítő testület, az Európai Tanács elnöke – aki vasárnapra hívta össze tanácskozásra a 27 tagállam csúcsvezetőjét – maga is azt hangsúlyozta az újságíróknak: az EU-intézmények vezetése „hetek óta dolgozik azon az átfogó csomagon, amelynek célja, hogy növelje a bizalmat a pénzügyi szektorban, a nyomás alá került országok szuverén (adósság)kötvényei iránt”. Van Rompuy szerint a bizalomhiány következményeit leginkább a gazdasági növekedési és a foglalkoztatási mutatókon lehet lemérni. „A pénzügyi stabilitás biztosítása kulcsfontosságú a gazdaság talpra állításához” – vallja.

Barroso: oda kell figyelni a fiatalokra

José Manuel Barroso, az EU legfőbb javaslattevő és végrehajtó intézményének, az Európai Bizottságnak az elnöke – a háromoldalú tanácskozás kapcsán írásban közzétett állásfoglalásában – felhívta a figyelmet arra, hogy a magas munkanélküliség miatt főként a fiatal korosztály háborog. Az általa vezetett testület ezért most kifejezetten arra szólítja fel a tagállamokat, hogy keressék a hatékonyabb válaszokat a fiatalok munkanélküliségére. A sajtótájékoztatón erre újra viszszatért Barroso, és felvetette, hogy a fiatalok munkához juttatása érdekében mobilizálni kellene az Európai Szociális Alap forrásait is. „Talán a bizalom az a tőke, amire a legnagyobb szükség van most Európában” – visszhangozta Barroso a rendezvény mások által is megfogalmazott fő üzenetét.

Az Európa Bizottság elnöke kitért arra, hogy a pénzügyi szektornak „az eddiginél nagyobb mértékben kell hozzájárulnia a közjóhoz”. Felhívta a figyelmet arra, hogy „az európai adófizetők jelentős támogatást nyújtanak a pénzügyi szektornak”, amit szerinte viszonozni kellene. Külön megemlítette a pénzügyi tranzakciók megadóztatásának szükségességét.  Mint kifejtette, hogy az általa vezetett testület nem akarja büntetni a bankokat, hiszen fontosnak tartja az erős bankszektor meglétét. De úgy vélekedett, hogy a bankok az eddigiek során felelőtlen magatartást tanúsítottak, sőt – tette hozzá – a pénzügyi szektorban e felelőtlenség egyes esetekben bűncselekményi jelleget is öltött, és ez tovább szerinte nem folytatható.

Andor új munkahelyeket sürget

A tanácskozáson Andor László, a foglalkoztatási és szociális ügyek, valamint a társadalmi összetartozás kérdéseinek EU-biztosa arról beszélt, hogy a gazdasági talpra állásnak kéz a kézben kell haladnia a munkahelyteremtéssel. A biztos szerint a szerkezeti reformok gyorsításával, a kormányzás javításával, a gazdaságpolitikai koordináció erősítésével párhuzamosan arra is figyelni kell, hogy megfelelő egyensúlyban legyen egymással a költségvetési konszolidáció és a növekedésösztönző, munkahelyteremtő politika.

A vállalkozók eurómentésre várnak

Philippe de Buck, a BusinessEurope európai vállalkozói szövetség vezérigazgatója az általa képviselt munkaadók nevében az euró megmentését helyezte az első helyre a tennivalók sorában. Másodikként kiemelte az európai szintű gazdasági kormányzás megteremtésének fontosságát, harmadikként pedig a gazdasági növekedésösztönző lépések igényét. Ezek sorában említette a foglalkoztatáspolitika, illetve a nyugdíjreform kérdéseit.

A szakszervezetek támadásokról beszélnek

Bernadette Ségol, az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) főtitkára a sajtótájékoztatón aggodalommal szólt a recesszió veszélyéről. Szerinte a bankok az elmúlt években ismét nyereséget könyvelhettek el, de ez ismét csak az osztalékok kifizetésének növekedéséhez vezetett. Elfogadhatatlannak nevezte, hogy a kormányok most az átlagemberek kontójára finanszírozzák a bankok újabb feltőkésítését, ami költségvetési hiánynöveléssel jár. A nemzeti költségvetések egyensúlyba hozását a szakszervezeti vezető szerint a most – például Görögországban – erőltetettnél sokkal hosszabb időre elnyújtva kellene megkísérelni.

„A társadalmi párbeszédnek folytatódnia kell minden szinten” – mondta nyomatékkal Bernadette Ségol, és aláhúzta, hogy ezt a párbeszédet nemzeti szinten sem szabad sehol felszámolni. Megállapította, hogy ezzel kapcsolatban súlyos problémájuk van a szakszervezeteknek. „Magyarországon, a Cseh Köztársaságban, Szlovákiában és Romániában súlyos támadásokat intéznek a társadalmi párbeszéd intézményei és a kollektív szerződések ellen” – jelentette ki. A munkaadókat képviselő de Buck és a munkavállalói oldal nevében megszólaló Ségol eltérően vélekedett az Európai Bizottság által is szorgalmazott „flexicurity” fogalmának szükséges tartalmi elemeiről. Ez az angol szó a rugalmasság (flexibility) és a biztonság (security) összekapcsolásából keletkezett. A „biztonság” kívánalma alatt azonban – derült ki tegnap – a munkaadók elsősorban azt az igényt értik, hogy a munkásnak legyen biztos a szaktudása, a szakszervezetek viszont azt is, hogy cserébe ezért járjon biztonságos megélhetés.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 19., hétfő

Az Európai Bizottság is lefelé módosította Románia növekedési kilátásait

A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.

Az Európai Bizottság is lefelé módosította Románia növekedési kilátásait
2025. május 19., hétfő

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme

A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.

Az árfolyam és a kamatok csökkenését hozta Nicuşor Dan győzelme
2025. május 19., hétfő

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve

Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).

Kevesebb cég vált fizetésképtelenné, mint egy éve
2025. május 16., péntek

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint

Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.

Románia exportálni is akarja Erdélyben gyártott katonai drónjait a gazdasági miniszter szerint
2025. május 15., csütörtök

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.

Befékezett a román gazdaság: elmarad a várttól a GDP növekedésének üteme
2025. május 15., csütörtök

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér

Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Több mint 300 lejjel nőtt márciusban a nettó átlagbér
2025. május 14., szerda

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben

Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).

33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben
2025. május 14., szerda

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.

Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról a lej gyengülése miatt
2025. május 14., szerda

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint

Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.

Nem akar csökkenni a deficit, gyors cselekvésre kényszerül az új kormány elemzők szerint
2025. május 14., szerda

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)

Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.

Tojásból lesz a csoda – Németh Csaba élelmiszermérnök a magyar élelmiszeripar sikertörténetéről (VIDEÓ)