Bejött a vállalkozás. Tavaly is szárnyalt a Transilvania Bank
Fotó: Facebook/Banca Transilvania
A Transilvania Bank volt az egyik nagy nyertes tavaly is a romániai bankpiacon: 18 százalékos növekedésével és 87,7 milliárd lejre rúgó aktíváival megtartotta az első helyét, piaci részesedése pedig elérte a 17,7 százalékot.
2020. július 02., 17:472020. július 02., 17:47
Amint az a Profit.ro gazdasági portál elemzéséből kiderül, a romániai bankrendszer 6,4 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2019-es esztendőt – ez az összeg amúgy nagyjából 0,4 milliárd lejjel elmarad az egy évvel korábbi szinttől.
A második és harmadik helyen található BCR és BRD a rendszer átlaga alatti teljesítményt mutatott. Az Erste csoporthoz tartozó kereskedelmi bank volt 2018-ig a piacvezető, tavaly viszont tovább veszített piaci részesedéséből: bár aktívái 5 százalékkal 71,5 milliárd lejre gyarapodtak, a neki jutó szelet a piacon 15 százalékról 14,4 százalékra zsugorodott. A BRD Societe Generale még ennél is többet veszített, 55,8 milliárd lejes aktíváival 12 százalék alá esett a piaci részesedése.
Ugyan a tavalyi 4. UniCredit aktívái is 7,2 százalékos növekedést mutattak, részesedése a bankpiacból 9 százalék alá esett, így a holland pénzintézet romániai leányvállalatának sikerült beelőznie. Nem volt jó éve tavaly a Raiffeisen Banknak sem, a maga 8,7 százaléka a 6. helyhez volt elegendő. Bár a 2018-as veszteséges év után újra növekvő pályára állt a CEC Bank, a 6,6 százalékos részesedésével a 7. helyen ragadt.
Tovább nőtt a 2018-ashoz képest a 7. és a 8. helyezett közötti különbség: az Alpha Banknak mindössze egy 3,6 százalékos szelet jutott a „tortából”.
A legjobb tízbe a még a jelenleg eladó Garanti Bank fért be, miután alig 6 százalékos, tehát átlag alatti növekedésével piaci részt veszített. Amúgy a Garanti megvásárlásában érdekelt az OTP, egy esetleges tranzakció révén pedig a két pénzintézet aktívái meghaladnák a 24 milliárd lejt.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
A Bevándorlási Főfelügyelőség (IGI) eddig ebben az évben több mint 42 500 munkavállalási engedélyt adott ki külföldi állampolgároknak – számolt be egy szerdai szakmai rendezvényen Daniel Titirigi.
szóljon hozzá!