Bejött a vállalkozás. Tavaly is szárnyalt a Transilvania Bank
Fotó: Facebook/Banca Transilvania
A Transilvania Bank volt az egyik nagy nyertes tavaly is a romániai bankpiacon: 18 százalékos növekedésével és 87,7 milliárd lejre rúgó aktíváival megtartotta az első helyét, piaci részesedése pedig elérte a 17,7 százalékot.
2020. július 02., 17:472020. július 02., 17:47
Amint az a Profit.ro gazdasági portál elemzéséből kiderül, a romániai bankrendszer 6,4 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2019-es esztendőt – ez az összeg amúgy nagyjából 0,4 milliárd lejjel elmarad az egy évvel korábbi szinttől.
A második és harmadik helyen található BCR és BRD a rendszer átlaga alatti teljesítményt mutatott. Az Erste csoporthoz tartozó kereskedelmi bank volt 2018-ig a piacvezető, tavaly viszont tovább veszített piaci részesedéséből: bár aktívái 5 százalékkal 71,5 milliárd lejre gyarapodtak, a neki jutó szelet a piacon 15 százalékról 14,4 százalékra zsugorodott. A BRD Societe Generale még ennél is többet veszített, 55,8 milliárd lejes aktíváival 12 százalék alá esett a piaci részesedése.
Ugyan a tavalyi 4. UniCredit aktívái is 7,2 százalékos növekedést mutattak, részesedése a bankpiacból 9 százalék alá esett, így a holland pénzintézet romániai leányvállalatának sikerült beelőznie. Nem volt jó éve tavaly a Raiffeisen Banknak sem, a maga 8,7 százaléka a 6. helyhez volt elegendő. Bár a 2018-as veszteséges év után újra növekvő pályára állt a CEC Bank, a 6,6 százalékos részesedésével a 7. helyen ragadt.
Tovább nőtt a 2018-ashoz képest a 7. és a 8. helyezett közötti különbség: az Alpha Banknak mindössze egy 3,6 százalékos szelet jutott a „tortából”.
A legjobb tízbe a még a jelenleg eladó Garanti Bank fért be, miután alig 6 százalékos, tehát átlag alatti növekedésével piaci részt veszített. Amúgy a Garanti megvásárlásában érdekelt az OTP, egy esetleges tranzakció révén pedig a két pénzintézet aktívái meghaladnák a 24 milliárd lejt.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!