Fotó: Hotnews.ro
A főváros után Kolozsvár és Brassó a „legdrágább” romániai megyeszékhely a Hotnews hírportál számításai szerint, amelyeket az alapélelmiszer- és albérletátlagárak, valamint az átlagfizetés összevetése révén végeztek.
2021. október 23., 09:582021. október 23., 09:58
2021. október 23., 10:222021. október 23., 10:22
A legolcsóbb, e tekintetben legélhetőbb megyeszékhely Csíkszereda az Országos Statisztikai Intézet (INS) által közölt, idén augusztusi értékeket tükröző adatok feldolgozása szerint.
Az úgynevezett fogyasztói kosár és az átlagfizetés összevetése, „súlyozása” nyomán született árindex Bukarestben a legmagasabb, a kincses és a Cenk alatti város mellett Erdélyből Temesvár, Nagyszeben és Marosvásárhely is bekerült a top 10-be.
Az albérletárak szintén a hargitai megyeszékhelyen voltak a legalacsonyabbak (ezeket az adatokat nem az INS szolgáltatta, hanem az Imobiliare.ro portál jelentései, illetve helyi hirdetések alapján vették számításba).
Fotó: Pinti Attila
Az alapélelmiszereket tekintve a Hotnews által kiemelt példák szerint augusztusban öt Kárpátokon túli megyében 1,5 lej alatt volt a burgonya kilogrammjának ára, miközben Aradon csaknem háromszor annyiba került a krumpli, mint például Târgoviștén. Érdekesség, hogy az összesítésben a mezőny „olcsóbb” felében található Sepsiszentgyörgyön csak az élelmiszerárak összeadva kimagaslóan a legnagyobbak voltak az országban augusztusban a Hotnews által közölt, a piacokon tapasztalható árakat összehasonlító grafikon szerint.
Fotó: Hotnews.ro
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
A baromfihús az elmúlt években a romániaiak preferenciái között az első helyen állt, és ezt a statisztikai adatok is alátámasztják, hiszen a termelés 2023-ban 723.000 tonnára, az átlagos fogyasztás pedig fejenként.évi 28,2 kilogrammra emelkedett.
szóljon hozzá!