Fotó: Facebook/Cseke Attila
Április elsejétől indítja a fejlesztési minisztérium az országos helyreállítási terv (PNRR) eddigi legnagyobb költségvetésű pályázati kiírását: 2,82 milliárd euróból tömbházlakásokat és közintézményeket tesznek energiatakarékossá, földrengés- és tűzbiztossá – jelentette be csütörtöki bukaresti sajtótájékoztatóján, Cseke Attila miniszter.
2022. március 24., 18:412022. március 24., 18:41
A fejlesztési tárca által kezelt és az uniós helyreállítási alapból finanszírozott beruházásokra vonatkozó öt pályázati útmutatót a Hivatalos Közlönyben teszik közzé legkésőbb hétfőig, amikor élesíti a szaktárca a digitális felületet is, amelyen keresztül április 1-jétől egyszerűen lehet pályázni.
„Ehhez képest most négy év alatt 4 333 épületet újítunk fel, csökkentve az energiaszükségletet és a széndioxid-kibocsátást. Ez azt jelenti, hogy a Vidraru vízierőmű éves kapacitásának megfelelő energiamennyiséget spórolunk, ez nagyon fontos a megnövekedett árak kontextusában. Ugyanakkor annyival csökkentjük a széndioxid-kibocsátást, mint amennyit 755 000 hektár erdő tud belélegezni” – idézte a fejlesztési minisztert az RMDSZ közleménye.
A helyreállítási alapból 2,17 milliárd eurót különített el a fejlesztési minisztérium, de összesen 2,82 milliárdra írhat alá finanszírozási szerződést, így biztosítják azt, hogy minden rendelkezésre álló európai támogatást felhasználnak. Az összegből átlagban 1 733 tömbházlakást és 2 600 közintézményt újíthatnak fel, mondta el a miniszter.
Cseke Attila hangsúlyozta: sem a lakóktól, sem az önkormányzattól nem kérnek önrészt, a beruházásokat teljes mértékben a minisztérium finanszírozza. A pályázatok érkezési sorrendje döntő lesz, és az összegek arányosan oszlanak a megyék között azért, hogy az ország minden részében adott legyen a fejlődés lehetősége – írja az Agerpres.
„Kevés épületet újítottak fel Romániában az elmúlt időszakban, ezért sok a rossz állapotban lévő épület, és sok a tennivaló ezen területen, ehhez a munkához láttunk most hozzá” – jelentette ki.
Jóváhagyta a kormány szerdai ülésén azt a sürgősségi rendeletet, amely lehetővé teszi az Európai Bizottságtól (EB) érkező 14,94 milliárd eurós hitel felvételét. A kölcsönt az uniós helyreállítási alapból kapja Románia.
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
szóljon hozzá!