Fotó: Facebook/Cseke Attila
Április elsejétől indítja a fejlesztési minisztérium az országos helyreállítási terv (PNRR) eddigi legnagyobb költségvetésű pályázati kiírását: 2,82 milliárd euróból tömbházlakásokat és közintézményeket tesznek energiatakarékossá, földrengés- és tűzbiztossá – jelentette be csütörtöki bukaresti sajtótájékoztatóján, Cseke Attila miniszter.
2022. március 24., 18:412022. március 24., 18:41
A fejlesztési tárca által kezelt és az uniós helyreállítási alapból finanszírozott beruházásokra vonatkozó öt pályázati útmutatót a Hivatalos Közlönyben teszik közzé legkésőbb hétfőig, amikor élesíti a szaktárca a digitális felületet is, amelyen keresztül április 1-jétől egyszerűen lehet pályázni.
„Ehhez képest most négy év alatt 4 333 épületet újítunk fel, csökkentve az energiaszükségletet és a széndioxid-kibocsátást. Ez azt jelenti, hogy a Vidraru vízierőmű éves kapacitásának megfelelő energiamennyiséget spórolunk, ez nagyon fontos a megnövekedett árak kontextusában. Ugyanakkor annyival csökkentjük a széndioxid-kibocsátást, mint amennyit 755 000 hektár erdő tud belélegezni” – idézte a fejlesztési minisztert az RMDSZ közleménye.
A helyreállítási alapból 2,17 milliárd eurót különített el a fejlesztési minisztérium, de összesen 2,82 milliárdra írhat alá finanszírozási szerződést, így biztosítják azt, hogy minden rendelkezésre álló európai támogatást felhasználnak. Az összegből átlagban 1 733 tömbházlakást és 2 600 közintézményt újíthatnak fel, mondta el a miniszter.
Cseke Attila hangsúlyozta: sem a lakóktól, sem az önkormányzattól nem kérnek önrészt, a beruházásokat teljes mértékben a minisztérium finanszírozza. A pályázatok érkezési sorrendje döntő lesz, és az összegek arányosan oszlanak a megyék között azért, hogy az ország minden részében adott legyen a fejlődés lehetősége – írja az Agerpres.
„Kevés épületet újítottak fel Romániában az elmúlt időszakban, ezért sok a rossz állapotban lévő épület, és sok a tennivaló ezen területen, ehhez a munkához láttunk most hozzá” – jelentette ki.
Jóváhagyta a kormány szerdai ülésén azt a sürgősségi rendeletet, amely lehetővé teszi az Európai Bizottságtól (EB) érkező 14,94 milliárd eurós hitel felvételét. A kölcsönt az uniós helyreállítási alapból kapja Románia.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!