Fotó: Barabás Ákos
Nem a munkakörnek megfelelő bérek, hanem az infláció alakulása alapján számítják ki a jövőben a speciális nyugdíjakat. Kormányzati illetékesek elismerték, hogy „nem normálisak" a 35 ezer lejre rúgó extra öregségi juttatások.
2017. július 31., 16:342017. július 31., 16:34
2017. július 31., 16:462017. július 31., 16:46
A Mihai Tudose vezette kabinet több tagja is megerősítette, hogy a kormány módosítani készül a speciális nyugdíjak odaítélését szabályozó törvényen. Az extra illetmények megnyirbálásának szándékáról szóló információkat több rendvédelmi szakszervezet is megszellőztette az elmúlt időszakban, ennek hatására pedig ezrével nyújtották be nyugdíjazási kérelmüket a román hadsereg és a belügyminisztérium nyugdíjkorhatárt elért dolgozói.
Tömegesen kezdeményezik a nyugdíjazásukat a hadsereg és a rendvédelmi szervek dolgozói, akik attól tartanak, hogy a román kormány – nem hivatalos információk szerint sürgősségi rendelettel – csökkenteni fogja a speciális öregségi járandóságokat.
Lia Olguța Vasilescu munkaügyi miniszter vasárnap este az Antena 3 hírtelevíziónak elmondta, a kormány várhatóan szerdai ülésén tűzi napirendre sürgősségi rendelettervezetét, amely nemcsak a katonák, rendőrök és hírszerzők különleges nyugdíjának, hanem valamennyi extra illetmény odaítélését szabályozza majd a jövőben. A kormány elképzelése szerint a nem a nyugdíjalaphoz való hozzájárulás elve alapján megítélt nyugdíjakat a jövőben nem az aktív dolgozók bérének alakulása, hanem szigorúan az infláció mértéke alapján indexálják.
Vasilescu közölte, óriási összegeket eredményez a jelenlegi szabályozás, miszerint a különleges nyugdíjakat az illető munkakörnek megfelelő bérekhez hasonló arányban emelik; a miniszter szerint a román gazdaság nem képes fedezni ezeket a járandóságokat. Mindazonáltal a nyugdíjkorhatár küszöbén állók szeptember 15-éig türelmi időt kapnak, és addig eldönthetik, hogy a jelenlegi szabályozás vagy az új feltételek szerint kívánnak nyugdíjba vonulni.
Bár egyesek nagyon idegesek lesznek az intézkedésünktől, gátat kell szabnunk az abszurd emelkedésnek, ellenben szétreped az egész rendszer" – szögezte le a munkaügyi miniszter.
Hasonlóképpen nyilatkozott Adrian Ţuţuianu védelmi miniszter is, fenntarthatatlannak nevezve, hogy léteznek 35 ezer lejes katonai nyugdíjak is – történetesen a katonai ügyészeké. Mindenesetre még nem tisztázódott teljesen a különleges nyugdíjak jövőbeni kiszámításának módja, a tárcavezető ugyanis a România hírtévének úgy nyilatkozott, nem fog megváltozni a katonai járandóságok kiszámításának algoritmusa, mindössze „megfelelő korrekciókat" kívánnak végrehajtani. A munkaügyi miniszterhez hasonlóan Ţuţuianu is igyekezett kihangsúlyozni, hogy nem fog csökkenni a hadsereg egykori dolgozóinak nyugdíja.
A balliberális koalíció vezetői egyébként hétfőn többek között az extra nyugdíjak szabályozását célzó kormányrendelet ügyében egyeztettek. A tanácskozást követően Călin Popescu Tăriceanu, a Liberálisok és a Demokraták Szövetsége (ALDE) elnöke úgy vélekedett, mindenképpen szükség van a jelenlegi „anomáliák” kiiktatására. Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke közölte, a kormány három alapelv mentén módosítja a hatályos jogszabályokat.
„Az eddig megítélt nyugdíjak nem csökkenhetnek, a jövőben a nyugdíj összege nem haladhatja meg az illető munkakört betöltő alkalmazott fizetését, továbbá a járandóságokat ezentúl kizárólag az infláció alapján emelik" – sorolta a módosításokat Dragnea. A képviselőház elnöki tisztségét betöltő politikus ugyancsak bírálta, hogy a jelenlegi szabályozás szerint akár 150 százalékkal is megemelkedhet egy extra nyugdíj. Hozzátette: ha nem avatkozik be a kormány, a speciális nyugdíjak kifizetéséhez szükséges jelenlegi hatmilliárd lejes költségvetési ráfordítás két éven belül 10-11 milliárdra emelkedhet.
Közben a hadsereg és a rendvédelmi szervek dolgozói közül egyre többen kérik nyugdíjazásukat a jelenlegi szabályozás megváltozásának hírére: Klaus Johannis államfő hétfőn a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) tíz magas beosztású főtisztjének nyugállományba vonulási kérelmét hagyta jóvá.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
szóljon hozzá!