Fotó: gov.ro
Románia továbbra is vonzó célpont a külföldi befektetők számára, az ország gazdasága számos új lehetőséget kínál a vállalkozóknak – jelentette ki Nicolae Ciucă miniszterelnök.
2022. november 07., 09:222022. november 07., 09:22
A kormányfő egy vasárnap esti Facebook-bejegyzésben azt írta, az év első kilenc hónapjában létesített külföldi tőkéjű cégek számának egyharmados növekedése az előző év hasonló időszakához képest azt igazolja, hogy a kormányzati intézkedésekkel sikerült ellensúlyozni a Románia közelében dúló háború okozta instabilitás hatásait. A román gazdaságba vetett bizalom magas szintjét bizonyítja az uniós tagállamokkal fenntartott szoros együttműködés is – tette hozzá a miniszterelnök. A cégbíróság statisztikáit idézve Nicolae Ciucă rámutatott,
Emlékeztetett, mindkét állam hagyományosan Románia legjelentősebb gazdasági partnerei közé tartozik.
„A román kormány továbbra is az üzleti szféra őszinte partnere marad, ahogyan arról csaknem egy évvel ezelőtti hivatalba lépése óta bizonyságot tett” – zárta bejegyzését Ciucă.
Gumiabroncsgyártó üzemet létesít Nagyváradon a Nokian Tyres; a finn nagyvállalat 650 millió eurós beruházásra készül a Körös-parti városban – tájékoztatott kedden a Reuters.
Az országos cégbíróság összesített adatai szerint 2022 első kilenc hónapjában 32,6 százalékkal 5523-ra nőtt az újonnan alapított külföldi tőkéjű vállalatok száma 2021 azonos időszakához képest. Az 5523 cég összalaptőkéje 31,027 millió dollár volt, ami 6,2 százalékkal kevesebb a 2021 januárja és szeptembere között bejegyzett külföldi cégek 33,072 millió dolláros összalaptőkéjénél.
A legtöbb külföldi részesedésű vállalatot, 51 476-ot, olaszországi befektetők létesítették, ezek összalaptőkéje 4,015 milliárd dollárra volt tehető. A legnagyobb értékű összalaptőkéje a holland cégeknek volt, az 5833 cégnek 12,574 milliárd dollár.
A külföldi beruházásokért és az export ösztönzéséért felelős ügynökség létrehozásáról dönt pénteki ülésén a kormány – jelentette be a miniszterelnök.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!