Fotó: Gov.ro
Nicolae Ciucă kormányfő üdvözölte hétfőn az Európai Bizottság döntését a partnerségi megállapodás aktualizálásáról, mondván, hogy ez a „bizalom” és a „támogatás” jele Románia prioritásai iránt, mivel országunk 2027-ig 31,5 milliárd euró európai forrásból részesül a kohéziós politika révén.
2022. július 25., 20:052022. július 25., 20:05
„Románia 2027-ig 31,5 milliárd euróban részesül az európai kohéziós politika révén. A 13,6 milliárd eurós nemzeti társfinanszírozást figyelembe véve több mint 45 milliárd euró áll majd rendelkezésre a gazdasági, társadalmi és területi kohéziót, valamint a zöld és digitális átmenetet szolgáló beruházási projektekre. Üdvözlöm az Európai Bizottság döntését, amelyet a bizalom jelének és Románia prioritásai iránti támogatásnak tekintek” – írta Ciucă a kormány Facebook-oldalára feltöltött üzenetében.
„Minden állampolgár valós időben, online követheti majd nyomon, hogyan költik el az uniós pénzeket a https://www.fonduri-ue.ro/statistici weboldalon. Csökkentjük a bürokráciát, kiigazítjuk a jogszabályokat, és segítünk a helyi közösségeknek, hogy saját kezükbe vegyék sorsukat. Az előző költségvetési évtől eltérően mostantól a helyi önkormányzatoknak döntő beleszólásuk lesz a projektek rangsorolásában, hogy a hátrányos helyzetű térségek nagyobb támogatást kapjanak a fejlődésben való felzárkózáshoz” – jelentette ki a miniszterelnök.
„Felszólítom a potenciális kedvezményezetteket, hogy időben készítsék elő projektjeiket, mert minden tevékenységi ágazatnak oxigénként van szüksége a finanszírozásra” – tette hozzá Ciucă.
Emlékeztetett, hogy az országos fejlesztési tervben (PNRR) szereplő összegekkel és az egyéb európai politikákból származó finanszírozásokkal együt összesen 90 milliárd euró áll Románia rendelkezésére a kiemelt jelentőségű területeken történő beruházásokra – írja az Agerpres.
Románia az Európai Bizottsággal kötött partnerségi megállapodás értelmében 2021 és 2027 között összesen 31,5 milliárd eurót kap a régiók gazdasági, társadalmi és területi kohézióját, valamint a zöld és digitális átállás előmozdítását szolgáló kohéziós politika révén – derül ki az uniós testület hétfőn közzétett sajtóközleményéből.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!