Fotó: Rostás Szabolcs
Nicolae Ciucă miniszterelnök a román kormány szerdai ülésén felkérte az energiaügyi minisztériumot és a pénzügyi tárcát, hogy dolgozza ki az üzemanyagok árának kompenzálásáról szóló jogszabályt, amit a következő ülésén hagyna jóvá a kabinet.
2022. szeptember 21., 13:272022. szeptember 21., 13:27
2022. szeptember 21., 13:472022. szeptember 21., 13:47
A miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy az intézkedést több elemzés előzte meg, és a nagykoalíció legutóbbi ülésén is megvitatták.
A bukaresti kabinet először júniusban döntött arról, hogy literenként 50 banival kompenzálja az üzemanyagok árát. A július elsején hatályba lépett intézkedés három hónapra vonatkozott, és a kormányrendelet hatálya pedig október elsején lejár. Az árkompenzáció felét az állami költségvetésből fedezik, másik felét a kőolajipari társaságokra terhelték.
A bukaresti kormánykoalíció vezetői hétfő délutáni ülésükön állapodtak meg az 50 banis üzemanyagár-kompenzáció meghosszabbításáról. Becslések szerint az intézkedés az elmúlt három hónapban mintegy 900 millió lejes költségvetési ráfordítást igényelt.
Év eleje óta 20 százalékkal drágult a benzin, és 37 százalékkal nőtt a gázolaj ára, beleértve az 50 banis literenkénti árkedvezményt is – derül ki a Versenytanács által az Agerpres hírügynökség megkeresésére közölt adatokból.
A miniszterelnök a koalíciónak arra a döntésére is emlékeztetett, miszerint az energiahatékonyság növelése érdekében a környezetvédelmi tárcának javaslatot kell tennie egy olyan intézkedésre, amely támogatja a lakosság áttérését a hagyományos izzókról a LED-es izzókra.
A környezetvédelmi minisztérium szeptember 15-én jelentette be, hogy jogszabálytervezetet dolgoz ki a tűzifa és a faalapú tüzelőanyagok árának hat hónapra szóló korlátozásáról – közölt az Agerpres hírügynökség.
A fűtéshez használt faanyagokra vonatkozó árplafon bevezetését készíti elő a bukaresti környezetvédelmi minisztérium a kormánykoalíció csütörtöki döntése alapján.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
szóljon hozzá!