Fotó: Gov.ro
A költségvetés-kiigazítás pozitív, és a bruttó hazai termék növekedésén alapul, amelynek köszönhetően az általános konszolidált költségvetés mintegy 30 milliárd lejjel emelkedett – jelentette ki Nicolae Ciucă a csütörtöki kormányülésen.
2022. augusztus 18., 13:362022. augusztus 18., 13:36
2022. augusztus 18., 13:452022. augusztus 18., 13:45
Emellett az Országos Statisztikai Intézet (INS) első félévre vonatkozó adatai is megerősítik, hogy a kormány által hozott intézkedéseknek az energiaválság, a szomszédban zajló háború okozta biztonsági válság és az ezek miatt felmerült előre nem látható kiadások ellenére sikerült növekedést generálniuk a román gazdaságban – idézte az elhangzottakat az Agerpres.
A miniszterelnök elmondása szerint az INS adatai a második negyedévben 5,3 százalékos gazdasági növekedést mutatnak a 2021-es év azonos időszakához képest, az első félévben pedig 5,8 százalékos a növekedés a tavalyi év első hat hónapjához viszonyítva.
mert a gazdaságnak működnie kell, és a költségvetés-kiigazításban látni fogjuk, hogy ezek azok a prioritások, amelyekre ezt a kiigazítást alapoztuk” – magyarázta Ciucă. A tervezet kidolgozásakor figyelembe vett harmadik fontos elem az európai alapok lehető legnagyobb mértékű lehívása volt – említette meg még a kormányfő.
Elmondása szerint kiegészítették többek között az egészségügy büdzséjét, hogy az egészségügyi szolgáltatások korszerűsítésére és támogatására irányuló valamennyi beruházásra az összegeket biztosítani tudják.
– emelte ki a kormányfő. A minisztérium prioritásaival összhangban további forrásokat biztosítottak az oktatás számára is. Ciucă hangsúlyozta, hogy a kiigazítás tervezésekor figyelembe vették a költségvetés végrehajtását, és hangsúlyozta, hogy jelenleg a kormányprogram egyik fontos pillére a beruházási terv végrehajtása.
„Július végén a beruházási programnak már csaknem 30 százalékát teljesítettük, a 88 milliárdból több mint 25 milliárdot költöttünk el. Jól tudjuk, hogy általában az év második felében megnövekszik a beruházási tevékenység az infrastrukturális befektetések esetében mind a minisztériumok, mind a helyi önkormányzatok szintjén” – mondta a kormányfő, hozzátéve, hogy mindezeket figyelembe véve, kiegészítették a fejlesztési minisztérium büdzséjét is.
Nicolae Ciucă kormányfő ugyanakkor felkérte a minisztereket,
amelyeket Romániának a következő időszakban teljesítenie kell.
A miniszterelnök a csütörtöki kormányülésen felhívta a kabinettagok figyelmét, hogy még egy hónap van hátra a tervben szereplő célok és mérföldkövek lezárásáig.
„Amint azt június végén elmondtam, ebben a negyedévben, szeptember közepén lezárjuk a mérföldköveket. Az utolsó két kormányülésen nem fogunk jóváhagyni, nem fogok jóváhagyni semmilyen mérföldkövet vagy célt. Kérem, vegyék ezt figyelembe” – mondta Ciucă minisztereinek.
Arra is felhívta a miniszterek figyelmét, hogy
emlékeztetve, hogy szeptemberben Bukarestbe érkezik tárgyalni a szervezet küldöttsége.
Ezen projektek tervezéséhez és megvalósításához a különböző minisztériumoknak összehangoltan együtt kell működniük, mert „nem egyoldalú felelősségekről és intézkedésekről van szó”, nyomatékosította a kormányfő.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!