A román miniszterelnök a Victoria-palotában fogadta az uniós gazdaságpolitikai biztost (balra)
Fotó: Gov.ro
Paolo Gentilonival, az Európai Bizottság gazdaságpolitikai biztosával tárgyalt kedden a román miniszterelnök. Nicolae Ciucă a találkozón hangsúlyozta, hogy Románia az Európai Unió és a NATO tagjaként biztonságos ország, ahol a vállalkozások és beruházások biztonságban vannak.
2022. március 29., 18:512022. március 29., 18:51
2022. március 29., 18:542022. március 29., 18:54
A kormány közleménye szerint a megbeszélések témája az ukrajnai háború gazdasági hatása volt. A kormányfő ismertette tárgyalópartnerével az ukrajnai menekülthullám kezelésére hozott romániai erőfeszítéseket, valamint az otthon maradt ukránokkal szembeni romániai szolidaritást – írja az Agerpres.
Ciucă kiemelte,
„A gazdaságnak nyújtott támogatásunk célja az infláció csökkentése és a gazdasági növekedés felgyorsítása masszív beruházások révén, az európai alapok felhasználásával és a befektetők bevonásával. Románia biztonságos ország, az Európai Unió és a NATO tagja, ami garantálja a vállalkozások és befektetések biztonságát” – idézte a kormány közleménye a miniszterelnököt.
Az EB gazdaságpolitikai biztosa azt mondta, hogy
Gentiloni szerint Románia jó irányba halad a gazdasági fejlődés szempontjából, de meg kell őriznie a növekedés ütemét.
Kifejtette, ezekben az időkben nagyon fontos az európai szintű egység és kohézió, hogy ne mélyüljön az egyes tagállamok közötti fejlődésbeli szakadék. Ezért az országos helyreállítási tervben (PNRR), a többéves pénzügyi keretben és a sürgősségi alapokból előirányzott támogatás mellett további uniós támogató intézkedések várhatók – mondta Paolo Gentiloni.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
szóljon hozzá!