Cîțu: „meg kell mutatnunk a beruházóknak, az Európai Bizottságnak, hogy felelős kormány vagyunk”
Fotó: Gov.ro
Románia „a 2017 és 2019 között folytatott katasztrofális gazdaságpolitika” miatt van most a jelenlegi, túlzott deficitet követelő helyzetben, jelentette ki szombaton Florin Cîţu kormányfő, rámutatva, hogy az Európai Bizottság (EB) támogatja a kormánya által az idei évre javasolt büdzsétervezetet.
2021. február 13., 15:422021. február 13., 15:42
2021. február 13., 16:362021. február 13., 16:36
2019-ben egy katasztrofális pénzügyi-költségvetési helyzetben levő országot vettek át, sok ki nem fizetett számlával, évről évre növekvő költségekkel, és ez vezetett oda, hogy a pandémia előtt Romániának követnie kellett a túlzott deficit megkövetelte eljárást, mutatott rá a kormányfő a Victoria-palotában tartott sajtótájékoztatóján.
„A 2017-től 2019-ig folytatott katasztrofális politikák miatt van Románia most ebben a helyzetben, és meg kell mutatnunk a beruházóknak, az Európai Bizottságnak, a minősítő ügynökségeknek, hogy felelős kormány vagyunk, amint arra a választási kampányban is ígéretet tettünk” ” szögezte le Cîţu, hozzátéve, hogy
Nyomatékosította, hogy brüsszeli tartózkodása alatt megbeszélést folytatott az idei büdzsétervezetről Valdis Dombrovskis ügyvezető EB-alelnökkel, aki támogatta a tervezetet, a pénzügyi-költségvetési stratégiába foglalt reformokat.
„Múlt évben sikerült a GDP 9,8%-át kitevő deficitet finanszíroznunk mindenféle nemzetközi intézmény nélkül. A nemzetközi piacon sokkal olcsóbban sikerült hiteleket felvennünk, mint a szociáldemokratáknak nem válság sújtotta időszakokban” – szögezte le kérdésre válaszolva Cîţu.
A liberális kormány folytatja, amit tavaly elkezdett, ugyanabban az irányban halad, tartja magát a tervezett reformokhoz – mondta.
„Mihelyt eltérünk a tervezett reformoktól, és ismét politikusokká válunk, gondok lesznek” – hangsúlyozta.
Arra a kérdésre, hogy amikor az állami intézmények átszervezéséről van szó, a kormány miért nem foglalkozik azzal a két bankkal, amelyeknek állítólag 250 millió eurós tartozása van az állam felé, Florin Cîţu azt válaszolta, hogy ezzel az üggyel a parlament foglalkozik.
A miniszterelnök újságírói kérdésre kijelentette, túl korai még arról beszélni, hogy jelöltetné-e magát a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségére, hangsúlyozva azonban, hogy „bármilyen politikai kockázatot” vállal annak érdekében, hogy Romániát sikerüljön a helyes irányban tartani. Hozzátette, nem fog lemondani a 2021-es büdzsétörvényben tervezett reformokról, még akkor sem, ha ezzel esetleg megfosztja magát egy tisztségtől a PNL kongresszusán.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
szóljon hozzá!