Cîțu: „meg kell mutatnunk a beruházóknak, az Európai Bizottságnak, hogy felelős kormány vagyunk”
Fotó: Gov.ro
Románia „a 2017 és 2019 között folytatott katasztrofális gazdaságpolitika” miatt van most a jelenlegi, túlzott deficitet követelő helyzetben, jelentette ki szombaton Florin Cîţu kormányfő, rámutatva, hogy az Európai Bizottság (EB) támogatja a kormánya által az idei évre javasolt büdzsétervezetet.
2021. február 13., 15:422021. február 13., 15:42
2021. február 13., 16:362021. február 13., 16:36
2019-ben egy katasztrofális pénzügyi-költségvetési helyzetben levő országot vettek át, sok ki nem fizetett számlával, évről évre növekvő költségekkel, és ez vezetett oda, hogy a pandémia előtt Romániának követnie kellett a túlzott deficit megkövetelte eljárást, mutatott rá a kormányfő a Victoria-palotában tartott sajtótájékoztatóján.
„A 2017-től 2019-ig folytatott katasztrofális politikák miatt van Románia most ebben a helyzetben, és meg kell mutatnunk a beruházóknak, az Európai Bizottságnak, a minősítő ügynökségeknek, hogy felelős kormány vagyunk, amint arra a választási kampányban is ígéretet tettünk” ” szögezte le Cîţu, hozzátéve, hogy
Nyomatékosította, hogy brüsszeli tartózkodása alatt megbeszélést folytatott az idei büdzsétervezetről Valdis Dombrovskis ügyvezető EB-alelnökkel, aki támogatta a tervezetet, a pénzügyi-költségvetési stratégiába foglalt reformokat.
„Múlt évben sikerült a GDP 9,8%-át kitevő deficitet finanszíroznunk mindenféle nemzetközi intézmény nélkül. A nemzetközi piacon sokkal olcsóbban sikerült hiteleket felvennünk, mint a szociáldemokratáknak nem válság sújtotta időszakokban” – szögezte le kérdésre válaszolva Cîţu.
A liberális kormány folytatja, amit tavaly elkezdett, ugyanabban az irányban halad, tartja magát a tervezett reformokhoz – mondta.
„Mihelyt eltérünk a tervezett reformoktól, és ismét politikusokká válunk, gondok lesznek” – hangsúlyozta.
Arra a kérdésre, hogy amikor az állami intézmények átszervezéséről van szó, a kormány miért nem foglalkozik azzal a két bankkal, amelyeknek állítólag 250 millió eurós tartozása van az állam felé, Florin Cîţu azt válaszolta, hogy ezzel az üggyel a parlament foglalkozik.
A miniszterelnök újságírói kérdésre kijelentette, túl korai még arról beszélni, hogy jelöltetné-e magát a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségére, hangsúlyozva azonban, hogy „bármilyen politikai kockázatot” vállal annak érdekében, hogy Romániát sikerüljön a helyes irányban tartani. Hozzátette, nem fog lemondani a 2021-es büdzsétörvényben tervezett reformokról, még akkor sem, ha ezzel esetleg megfosztja magát egy tisztségtől a PNL kongresszusán.
A Közös Agrárpolitikát (KAP) a 2028-2034-es európai uniós költségvetésben is külön kell választani a kohéziós alapoktól, és Franciaország és Németország csatlakozott Románia erre irányuló törekvéséhez – jelentette be Florin Barbu.
Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter csütörtökön bejelentette, csökkenteni fogják az elektromos autók vásárlását támogató utalvány értékét, mert a költségvetés „egyszerűen nem tudja fedezni” a fejenként 37 ezer lejes támogatást.
A romániai piacon kapható sertéshús mintegy 80 százaléka importból származik, a boltokban értékesített hús nagy része nem helyi gazdaságokból érkezik – figyelmeztetett Paul Anghel, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) vezérigazgatója.
Az Európai Bizottság csütörtökön úgy döntött, hogy indoklással ellátott véleményt küld Romániának, Belgiumnak, Bulgáriának, Görögországnak és Spanyolországnak.
Az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint júniusban 2,3 százalékra nőtt a májusi 2,2 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 5,8 százalékos az infláció.
Már közlekednek az autók azoknak a sztrádaszakaszoknak a nagy részén, amelyek egyesek szerint nem fognak megépülni – jelentette ki Sorin Grindeanu korábbi közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke szerda este.
Tucatnyi romániai, köztük számos erdélyi autópálya-szakasz marad az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként odaítélt európai uniós támogatás nélkül.
Ismét drágítja a Vodafone a mobil-előfizetéseket Romániában.
Közel félszáz romániai telephelyének bezárása mellett döntött a FrieslandCampina vállalat a Profit.ro gazdasági portál értesülései szerint.
Mindössze 200 millió lejes költségvetéssel, de mégis indul idén a magánszemélyeknek szóló roncsautóprogram – jelentette be szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!