A nyugdíjrendszer újragondolását sürgette kedden Dacian Cioloş miniszterelnök a szegénység felszámolását célzó kormányprogram közvitáján. Leszögezte ugyanakkor: kabinetjének idei fő célkitűzése az volt, hogy a nyugdíjak a jelenlegi szinten maradjanak.
2016. október 18., 17:022016. október 18., 17:02
2016. október 18., 17:272016. október 18., 17:27
„Idén arra összpontosítottunk, amit meg tudunk tenni. Nem volt értelme hazudnunk az embereknek csak azért, mert jól néz ki. Nem foglalkoztunk idén a nyugdíjakkal, mert tudtuk, hogy nincsenek meg a szükséges anyagi erőforrások. Célkitűzésünk az volt, hogy ne csökkenjenek a nyugdíjak amiatt, hogy nem vagyunk képesek finanszírozni azokat” – hangsúlyozta a kormányfő, ismételten kiemelve, hogy bármit is mondjanak a hírcsatornák, a nyugdíjak nem fognak csökkenni.
A miniszterelnök szerint újra kell gondolni az egész nyugdíjrendszert. Ugyanakkor arról is beszélt, hogy számos, a nyugdíjasokat érintő tervezet van a munkaügyi minisztérium asztalán. Példaként említett egy olyan elképzelést, miszerint az idősek – egészségi állapotuk függvényében – közmunkát végezhetnének, amiért természetesen fizetség járna.
Mentalitásváltást sürget a kormányfő
Cioloş szerint egyébként összefüggés van a korrupció és a szegénység között, és amíg „a romániai lakosok képtelenek lesznek túllépni azon a mentalitáson, amely a korrupciót előnyben részesíti, a szegénységet sem lehet felszámolni”. „Amíg csak olyan szociális politikákra gondolunk, amelyek lehetővé teszik, hogy sokan krónikus szegénységben, egyik napról a másikra, a kampányok alatt szinte árverésen – ki ad többet alapon – odaítélt szociális segélyekből éljenek, addig nem beszélhetünk életképes megoldásokról” – hangsúlyozta a miniszterelnök.
Emlékeztetett, a romániai gyerekek csaknem fele szegénységben vagy szegénységi kockázatban él, három gyermekből egy állandó szegénységben tengődik. „Ahhoz, hogy a szegénység eltörléséről beszélhessünk, elsősorban erre a szintre kell koncentrálnunk. Észrevettem, hogy sok gyerek azért nem jár iskolába, mert nincs mit felvennie, vagy nincs mit uzsonnára a táskájába tennie” – fejtette ki Cioloş.
Támogatás és felzárkóztatás
Hozzátette: a politikát az emberek igényeihez kell igazítani. „Magunk mögött kell hagynunk azt a politikát, hogy az ember kitölt egy űrlapot, az ügyfélfogadási ablak üvegének túloldalán valaki azt aláírja, és az ember kap valami pénzt. Inkább arra kell áttérnünk, hogy az emberek igényeihez igazított megoldást találjunk, ami a szociális támogatás és felzárkóztatás valódi formája lehetne. Ez az elképzelésünk a szegénység elleni harcban: nemcsak a szociális támogatási politikák hatékonyságának növelése, hanem sokkal inkább azoknak a lehetőségeknek a biztosítása, amelyek révén nem maradunk tovább a szegénység és a szociális támogatások világában. Úgy vélem, csak így, a teljes problémaláncolatot kezelve lehet megoldásokkal előállni” – összegzett Dacian Cioloş.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!