Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu
Az ország történetében először sikerült egyensúlyt teremteni a kiadások és a beruházások között – jelentette ki hétfőn a kormányfő.
2023. október 30., 11:342023. október 30., 11:34
Marcel Ciolacu Marian Neacşu miniszterelnök-helyettessel és Sorin Grindeanu közlekedési miniszterrel együtt látogatást tett a Nagyszeben-Piteşti autópálya Tigveni és Curtea de Argeş közötti szakaszának munkatelepén.
A kormányfő gratulált az építőcégnek, és meggyőződését fejezte ki, hogy ha Románia tagja lenne a schengeni övezetnek, sokkal könnyebben haladtak volna a munkálatokkal.
Ciolacu az Agerpres szerint beszélt arról is, hogy a román költségvetés hiánya jelenleg 56 milliárd lejre rúg, és 57 milliárd lejt fordítanak beruházásokra.
– tette hozzá.
A miniszterelnök elmondta, „sokakat bosszant”, hogy a közlekedési minisztérium kapja a legjelentősebb összegeket az államkasszából, de a nagy infrastrukturális fejlesztések stratégiai fontosságúak.
– szögezte le.
Sorin Grindeanu közlekedési miniszter az újságíróknak azt mondta, ha az építő jövőre is tartani tudja az idei jó ütemet, a Piteşti és Curtea de Argeş közötti sztráda Bascov-Măniceşti szakaszát már jövőre használatba adhatják, bár a kivitelezési határidő 2025.
Ciolacu eközben arra figyelmeztette az érintetteket: a 2023/34-es sürgősségi kormányrendelet tiltja a munkaerő-felvételt a közintézmények számára.
A kormányfőt arról faggatták az újságírók, miként kommentálja, hogy miután a kormány felelősséget vállalt a parlamentben a kiadáscsökkentő intézkedésekért, több polgármesteri hivatal is munkaerő-felvételbe kezdett.
„Sajnálom, azt hiszem, eltérő információink vannak” – válaszolt a miniszterelnök, hangsúlyozva, hogy
„Az teljesen más kérdés, hogy esetleg áthelyezések történtek, de az alkalmazottak száma változatlan maradt” – tette hozzá Marcel Ciolacu.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!