Fotó: Facebook/Marcel Ciolacu
Az ország történetében először sikerült egyensúlyt teremteni a kiadások és a beruházások között – jelentette ki hétfőn a kormányfő.
2023. október 30., 11:342023. október 30., 11:34
Marcel Ciolacu Marian Neacşu miniszterelnök-helyettessel és Sorin Grindeanu közlekedési miniszterrel együtt látogatást tett a Nagyszeben-Piteşti autópálya Tigveni és Curtea de Argeş közötti szakaszának munkatelepén.
A kormányfő gratulált az építőcégnek, és meggyőződését fejezte ki, hogy ha Románia tagja lenne a schengeni övezetnek, sokkal könnyebben haladtak volna a munkálatokkal.
Ciolacu az Agerpres szerint beszélt arról is, hogy a román költségvetés hiánya jelenleg 56 milliárd lejre rúg, és 57 milliárd lejt fordítanak beruházásokra.
– tette hozzá.
A miniszterelnök elmondta, „sokakat bosszant”, hogy a közlekedési minisztérium kapja a legjelentősebb összegeket az államkasszából, de a nagy infrastrukturális fejlesztések stratégiai fontosságúak.
– szögezte le.
Sorin Grindeanu közlekedési miniszter az újságíróknak azt mondta, ha az építő jövőre is tartani tudja az idei jó ütemet, a Piteşti és Curtea de Argeş közötti sztráda Bascov-Măniceşti szakaszát már jövőre használatba adhatják, bár a kivitelezési határidő 2025.
Ciolacu eközben arra figyelmeztette az érintetteket: a 2023/34-es sürgősségi kormányrendelet tiltja a munkaerő-felvételt a közintézmények számára.
A kormányfőt arról faggatták az újságírók, miként kommentálja, hogy miután a kormány felelősséget vállalt a parlamentben a kiadáscsökkentő intézkedésekért, több polgármesteri hivatal is munkaerő-felvételbe kezdett.
„Sajnálom, azt hiszem, eltérő információink vannak” – válaszolt a miniszterelnök, hangsúlyozva, hogy
„Az teljesen más kérdés, hogy esetleg áthelyezések történtek, de az alkalmazottak száma változatlan maradt” – tette hozzá Marcel Ciolacu.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
szóljon hozzá!